Vondroušovej manžel je v šoku: Neľudské a pre mňa úplne nepochopiteľné!

Markéta Vondroušová po víťazstve na Wimbledone 2023Markéta Vondroušová po víťazstve na Wimbledone 2023 Zdroj: SITA/AP/Alberto Pezzali

LONDÝN - Napriek tomu, že Štěpán Šimek nedáva podľa Markéty Vondroušovej príliš najavo emócie, po sobotňajšom wimbledonskom víťazstve svojej manželky mal na tribúne londýnskeho centrálneho dvorca slzy v očiach.

Ešte pred rokom podporoval po svadbe českú tenistku pri liečbe zraneného zápästia, nečakaný triumf v All England Clube preto označil za "neľudský". Chápe, že introvertku Vondroušovú teraz čaká vlna záujmu, novinárom ale povedal, že sa s ním hráčka popasuje lepšie ako po finále Roland Garros 2019.

"Mám, samozrejme, obrovskú radosť, ale hlavne som v šoku. Aj keď má Maky výbornú sezónu, nikto to nečakal. Niektoré turnaje sa podarili, iné menej. Hlavne na nej ale pozorujem obrovský posun v hlave. V tej sa veľmi zlepšila. Vždy čakám, že bude hrať dobre, ale že vyhrá Wimbledon, to som nečakal," uviedol Šimek, ktorý pracuje ako projektový manažér IT firmy, ktorá vyvíja informačné systémy pre letisko a stanicu.

Do Londýna dorazil až na sobotné finále, dovtedy Vondroušová na jeho adresu žartovala, že musí strážiť doma mačku Frankie. Tenistku však podporoval na diaľku, vrátane štvrťfinále s Američankou Jessicou Pegulovou, keď spolu komunikovali pri prerušení rozhodujúceho tretieho setu.

"Nebolo to tak horúce. Maky síce anglicky na tlačovke hovorila, že sme spolu hovorili po telefóne, ale len sme si písali. Nebolo to tak, že by som jej dal nejakú svetobornú radu. Skôr sa u mňa mohla posťažovať," vravel Šimek.

"Vychrlila na mňa všetko, čo je zle, tak som jej napísal: 'Jasné, ale myslím, že hráš dobrý zápas a ešte nie je prehraný. Súperka ti tiež môže pomôcť, pretože už ide o veľa'," dodal.

Pred finále s Tunisankou Ons Jabeurovou už Vondroušovej nič nehovoril. Chcel, aby nebola v strese a hru si užívala. "To je u nej najdôležitejšie. Keď ide na kurt a uvedomuje si, že tenis nie je práca, ale aj zábava, hrá najlepšie. Toto nastavenie je v ťažších chvíľach zložité udržať. Teraz to ale zvládla," podotkol Šimek.

Manželia sú od minulého roka, poznajú sa však mnoho rokov. Aj preto vidí Šimek na tenistke posun. "Maky je oproti ostatným hráčkam špecifická v tom, že neberie tenis ako prácu. Ona ním žije. Na turnaji napríklad odohrá dva zápasy za deň a na hoteli si potom pustí tenis. Pozerá sa na zápasy ostatných a baví ju to. Možno je to zle, ale zároveň je vidieť, ako športom žije," povedal Šimek.

Okrem svadby riešila vlani Vondroušová rekonvalescenciu po operácii zraneného zápästia. Aj z tohto dôvodu je titul vo Wimbledone pre Šimka výnimočný. "Nevedelo sa, ako bude hrať a či sa niekedy plnohodnotne vráti. Že za rok vyhrá Wimbledon, je neľudské a pre mňa úplne nepochopiteľné," uviedol.

Pozornosť nevyhľadáva

V ťažkých chvíľach bol manželke oporou. "V jednej chvíli nikto veľmi nevedel, čo ďalej a či s tým ide vôbec niečo robiť. Boli to veľmi čierne okamihy a vo vzduchu visela otázka, či bude môcť ešte hrať. O to je tento titul cennejší," doplnil Šimek.

V jeho očiach je Vondroušová cieľavedomá, ale zároveň flegmatická. Pozornosť nevyhľadáva, má rada svoj pokoj. "Niekto rád chodí na večierky, oslavuje a stále niečo zapíja s hromadou kamarátov. Maky je skôr pokojnejšia. Radšej si doma pustí seriál a tak si odpočinie viac ako napríklad s alkoholom. Je v tomto ohľade relatívne pokojný človek, až introvert," popísal Šimek čerstvú wimbledonskú šampiónku.

Markéta Vondroušová s víťaznou Galéria fotiek (2) Markéta Vondroušová s trofejou Zdroj: TASR/AP/Alberto Pezzali

Zároveň vie, že teraz bude o Vondroušovú záujem. "Začalo sa to už od štvrťfinále a po semifinále to bol úplný extrém. Aj ja som bol zo všetkého zhonu úplne hotový. Prichádza ohromné množstvo správ, ozývajú sa sponzori s ponukami, tlak silnie a do toho chce byť človek ready na zápas," popísal Šimek.

Pred finále sa tiež riešili príchody a lístky pre ďalších členov rodiny a tímu. "Bol to strašný hukot. O to viac nechápem, ako zvládla finále, pretože ja som bol v piatok večer úplne vyžmýkaný," usmial sa.

Čo sa týka záujmu, môže už Vondroušová čerpať skúsenosti z minulosti. "Veľká výhoda je, že už zažila finále Roland Garros aj olympiády. Aj keď toto asi je ešte o niečo viac. Uvidíme. Budem sa jej snažiť čo najviac uľahčiť a pomôcť, aby jej všetok záujem neznechutil tenis," dodal Šimek.

Viac o téme: Markéta Vondroušová Wimbledon 2023 Štefan Šimek
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/Wimbledon
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy