Rusko a Bielorusko nedostali pozvánku na olympiádu v Paríži: Budú na nej štartovať?

Prezident MOV Thomas BachPrezident MOV Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

LAUSANNE - Zhruba rok pred začiatkom olympijských hier v Paríži stále nie je jasné, kedy Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozhodne, či na nich budú štartovať neutrálni športovci z Ruska a Bieloruska.

Prezident MOV Thomas Bach nemieni zverejniť termín, dokedy bude v tejto otázke jasno. Uviedol to po odoslaní oficiálnych pozvánok na OH 2024, ktoré Rusko ani Bielorusko nedostali.

Popri Rusku a Bielorusku, ktoré pykajú za agresiu na Ukrajine, nebola pozvaná ani Guatemala, ktorej národný olympijský výbor je suspendovaný kvôli zasahovaniu vlády do jeho chodu a nezávislosti. "Tým sme jasne ukázali, že žiadne tímy z týchto krajín nemôžu štartovať na hrách, takže ich výpravu nemôžeme pozvať," uviedol Bach.

Istotu na hrách nemajú, aj keď sa kvalifikujú

Ako to bude s jednotlivcami s ruským a bieloruským pasom, ani nenaznačil. Na jar MOV odporučil medzinárodným športovým federáciám, aby športovcov z Ruska a Bieloruska pustili ako neutrálnych do medzinárodných súťaží. Nemalo by sa to týkať športovcov, ktorí otvorene podporujú vojnu na Ukrajine alebo sú príslušníkmi armády. V mnohých športoch sa ruskí a bieloruskí športovci vrátili na svetovú scénu a zúčastňujú sa olympijských kvalifikácií.

Prezident MOV Thomas Bach Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

Istotu účasti na hrách v Paríži ale ani v prípade splnenia kvalifikačných kritérií nemajú. Bach uviedol, že MOV sleduje, ako ich pôsobenie funguje v praxi. "Keď tu spolu hovoríme, tak vidíte na majstrovstvách sveta v šerme, že tam súťažia neutrálni športovci a na rovnakom šampionáte súťažia aj športovci z Ukrajiny," citoval ho server insidethegames.

Na definitívne rozhodnutie podľa Bacha MOV potrebuje čas. "Keď budeme mať jasnejší obraz, rozhodneme. Ale neurčíme žiadny termín, pretože keby sme ho dali, tak by sme mohli čeliť situácii, keď sa do toho termínu budem všetci správať nejako a potom si budú myslieť, že sa vymknú kontrole," uviedol šéf svetového olympizmu.

Musíme sa rozhodnúť správne

Minulý týždeň Bach uviedol, že verdikt pravdepodobne nepadne pred októbrovým zasadnutím MOV v Bombaji. Teraz bol ešte opatrnejší. "Musíme byť čo najviac presvedčení, že sme si vybrali správne. Neviem si predstaviť, že by to bolo už na októbrovom kongrese MOV v Indii," povedal.

MOV po minuloročnej ruskej invázii na Ukrajinu odporučil vylúčenie všetkých ruských a bieloruských športovcov zo svetových súťaží. Tento rok vyzval medzinárodnú športovú federáciu, aby zvážili prijatie jednotlivcov späť ako neutrálnych športovcov a umožnili im kvalifikovať sa na OH. Vyhradil si ale právo, že ich štart nakoniec nepovolí.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Thomas Bach MOV OH 2024 OH Paríž Paríž 2024
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy