Ďalší skvelý deň pre Slovensko: Dve bronzové medaily a máme šancu aj na zlato!

Nina FilkorováNina Filkorová Zdroj: SOŠV/Andrej Galica

MARIBOR - Slovenskí športovci si počas piatkového programu na XVII. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže v slovinskom Maribore zabezpečili ďalšie tri cenné kovy a domov odídu minimálne s piatimi medailami.

V džude dievčat nad 70 kg získala bronzovú medailu Nina Filkorová. Kov rovnakej hodnoty si vyplávala Stela Megelová na krátkej polohovke. Tenistky Soňa Depešová a Mia Pohánková sa prebojovali do finále štvorhry a majú isté minimálne striebro. Informoval o tom portál olympic.sk.

Slovensko získalo z džudistického tatami v Maribore tri cenné kovy. K zlatej Patrícii Tománkovej a bronzovej Kristíne Lili Križovej sa pridala aj Nina Filkorová.

Dramatický boj o medailu

Šestnásťročná členka ŠK Dukla Banská Bystrica si v úvodnom súboji vo váhe nad 70 kg poradila s Rosou Maneovou z Portugalska, v boji o postup do semifinále však nestačila na Rakúšanku Helene Schrattenholzerovú.

V dramatickej repasáži si v nadstavenom čase poradila s Ukrajinkou Dariou Doliovou a potom dala ippon aj Rumunke Roxane Visovej. Na súboj o 3. miesto mala nastúpiť proti Seme Meteovej. Turecká džudistka však v semifinále použila nepovolený chmat, po ktorom nasledoval trest hansoku make a diskvalifikácia z turnaja. Bronz tak pripadol Filkorovej.

"Som veľmi šťastná, že som získala medailu. Je to pre mňa zatiaľ najvzácnejšia medaila v mojej kariére. Radšej by som ju vybojovala vlani doma na EYOF v Banskej Bystrici, ale tam sa predstavili iné vekové kategórie a ja som sa nemohla zúčastniť. Ako rozhodujúci sa ukázal napokon môj zápas s Rumunkou, ktorý som zvládla," povedala Filkorová pre olympic.sk.

Ďalší slovenský džudista Matej Pecha sa dostal vo váhe do 90 kg cez Maďara Norberta Hoffera do druhého kola, v ňom však bol nad jeho sily Pavle Bulatovič z Čiernej Hory, ktorý Slováka nepotiahol do opráv.

Cenný kov z bazéna

O ďalšiu medailovú radosť sa postarala plavkyňa Stela Megelová. Vo finále na 200 m polohové preteky dohmatla za 2:17,78 min, keď o stotinu sekundy predstihla Maďarku Bianku Bartovú. Megelová bola po úvodnej znakárskej časti tretia, po motýľkarskej pätdesiatke bola o desatinu sekundy za medailovými priečkami.

V prsiarskej časti sa posunula opäť na 3. pozíciu, ktorú si v dramatickom finiši udržala pred maďarskou súperkou. Megelová získala pre Slovensko prvú dievčenskú plaveckú medailu z EYOF od Belehradu 2007, keď bola v rovnakej disciplíne 200 m polohové preteky Katarína Listopadová strieborná.

V dlhej polohovke zaplával Milan Vojtko čas 4:41,05 min, čo stačilo na 19. pozíciu. Štafeta chlapcov na 4x100 m polohové preteky dosiahla pätnásty najlepší výkon 3:56,80 min.

Šanca na zlato

O ďalšiu slovenskú medailovú radosť sa postarali tenistky Soňa Depešová a Mia Pohánková. Hodnotu cenného kovu sa dozvedia po sobotňajšom finále. Turnajové dvojky si v semifinále štvorhry dievčat poradili s lotyšským párom Adelina Lacinovová, Odeta Panasová 6:2, 6:3.

Slovenský tenis získal medailu už na druhom EYOF za sebou, vlani v Banskej Bystrici vyhrala dvojhru dievčat Renáta Jamrichová a v mixe bola zlatá s Danielom Balaščákom.

Atléti v horúcom letnom počasí zasiahli v piatok do bojov až popoludní. Vo finále na 100 m prek. obsadila Laura Frličková 7. miesto časom 13,81 s. Za časom z rozbehov zaostala o 12 stotín sekundy.

Šestnásťročná atlétka bola pred rokom na EYOF v Banskej Bystrici sedemnásta, za rok sa zlepšila o takmer sekundu. Vo finále na 3000 m obsadil Filip Jančík za 8:51,15 min 13. miesto. Kvarteto Ema Bendová, Romana Hrnčárová, Eliška Gašpárková a Lenka Gymerská skončilo v štafetách 100-200-300-400 m v konkurencii 21 štafiet 11. pozíciu za 2:11,95 min.

Viac o téme: Soňa Depešová Mia Pohánková Nina Filkorová