Slováci, držte mu palce aj naďalej: Peter Sagan bude bojovať o olympijské hry

Peter Sagan Peter Sagan Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Petra Sagana čaká v škótskom Glasgowe trinásty štart na majstrovstvách sveta v cyklistike.

Trojnásobný majster sveta v cestných pretekoch však teraz zabojuje o miestenku na budúcoročné olympijské hry v Paríži aj v horskej cyklistike. Titul v kategórii mužov elite bude na ceste obhajovať Belgičan Remco Evenepoel.

Sagana čakajú v dejisku šampionátu dve disciplíny. Tridsaťtriročný pretekár už pri oznámení o ukončení cestnej kariéry avizoval snahu zabojovať o miestenku na OH v Paríži v cross country. Keďže Slovensko nie je na postupovej pozícií v horskej cyklistike, jedinú šancu má práve na týchto majstrovstvách sveta.

Favoriti na ceste sú jasní 

Belgičan Evenepoel pricestuje v dobrej forme po tom, čo sa mu podarilo vyhrať svoju tretiu klasiku v San Sebastiane. "Je to skvelé na hlavu a na motiváciu pred začiatkom druhej časti sezóny a pre MS v Glasgowe," povedal dvadsaťtriročný úradujúci majster sveta, ktorý je spolu s Woutom Van Aertom súčasťou silného belgického tímu. Práve Belgičania získali na uplynulom svetovom šampionáte najviac (6) cenných kovov.

Remco Evenepoel Galéria fotiek (4) Zdroj: Profimedia

Trať cestných pretekov povedie z hlavného mesta Edinburgh do Glasgowa a práve vytrvalosť Evenepoela môže byť v 271 km dlhej etape výhodou. Do okruhu favoritov na triumf patrí aj jeho krajan Mathieu van der Poel. Francúz Julian Alaphillippe získal tituly v rokoch 2020 a 2021, no od minuloročného ťažkého pádu bojuje s formou.

Na začiatku týždňa potvrdil účasť druhý muž celkového poradia nedávno skončenej Tour de France Slovinec Tadej Pogačar, jeho premožiteľ Jonas Vingegaard z Dánska dal prednosť pretekom na španielskej Vuelte na prelome augusta a septembra. Miesto v dánskom tíme zaujme jeho krajan Mads Pedersen, ktorý triumfoval na svetovom šampionáte v roku 2019.

Slovensko posiela 44 cyklistov

Slovensko vyšle na spoločné majstrovstvá sveta (3.-13. augusta) v Glasgowe dokopy 44 cyklistov v 10 rôznych odvetviach. Pár dní pred štartom MS potvrdila Medzinárodná cyklistická únia (UCI) aj druhú miestenku pre Slovensko na cestné preteky. Popri Petrovi Saganovi sa predstaví v elitnej kategórii mužov úradujúci majster SR Matúš Štoček.

"Matúš preukazuje v aktuálnej sezóne veľmi dobrú formu a svojimi výsledkami si túto miestenku určite zaslúži. Ďakujeme UCI za ich prístup k našej žiadosti," povedal k zisku ďalšej miestenky prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Druhý Peter Sagan (vľavo), Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Medzi ženami sa v elitnej kategórii predstaví Nora Jenčušová, ktorá pôjde časovku aj preteky. "Trať je veľmi špecifická a ako sme mali možnosť vidieť už aj v minulosti, ťažko dopredu hovoriť o cieľoch. Interne ich vytýčené máme, jazdci na ne smerovali prípravu, ale do hry vstupujú i rôzne technické okolnosti, ktoré ovplyvňujú výsledok," uviedol k cestným pretekom Jakub Vančo, športový riaditeľ U23, ženskej a juniorskej reprezentácie.

nominácia SR na MS v Glasgowe:

cestná cyklistika:

juniorky: Anna Ržoncová (CK Epic Dohňany) preteky aj časovka, Terézia Ciriaková (CyS-Akadémia Petra Sagana), Viktória Chladoňová (Climberg Sport Team)

juniori: Samuel Novák (Borgo Molino Vigna Fiorita), Matthias Schwarzbacher (CPS Professional Team) preteky aj časovka, Dominik Dunár (Willebrord Will Vooruit) len časovka

U23: Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín), Martin Svrček (Soudal-QuickStep), Pavol Rovder, Filip Lohinský, Simon Nagy (všetci Dukla Banská Bystrica), Martin Jurík (Adria Mobil Cycling) iba časovka

ženy: Nora Jenčušová (BePink) preteky aj časovka

muži: Peter Sagan (TotalEnergies), Matúš Štoček (ATT Investments)

dráhová cyklistika:

Alžbeta Bačíková (CK Dukla Bratislava) - scratch, vylučovacie preteky, Martin Chren (Dukla Banská Bystrica) - scratch, bodovacie preteky (??)

horská cyklistika XC:

juniori: Matej Švoňava, Lukáš Vranák, Ján Vierik

juniorky: Viktória Chladoňová, Dorota Vojtíšková

U23: Martin Hrtánek

muži: Peter Sagan, Matej Ulík

E-MTB: Martin Knapec, Simona Kuchyňková

zjazd: Vanesa Petrovská

BMX:

challenge: Filip Čillík, Kristína Madarásová, Grace Hudák

championship: Sebastián Sulka, Dominika Maniková, Peter Danihel

BMX freestyle: Tomáš Tohol, Noemi Vojtechovská

trial:

juniori: Viliam Tóth, Marek Nagy, Jakub Mudrák

ženy: Lea Kucová

muži: Samuel Hlavatý

sálová cyklistika: Natália Szépeová, Dóra Rákoczová, Eszter Kulichová

paracyklistika: Jozef Metelka, Ondrej Strečko, Patrik Kuril, Hudec Miloš, Daniel Kukla, Anna Oroszová

Viac o téme: Peter Sagan Slovensko Škótsko MS v cyklistike Matúš Štoček Remco Evenepoel Mathieu van der Poel Tadej Pogačar Wout van Aert
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá