Ďalšia medaila pre Slovensko! Neuveriteľná dráma kvôli návrhom na diskvalifikáciu

Na snímke slovenské reprezentantky Ema Hačundová, Alžbeta Ragasová a Hana BurzalováNa snímke slovenské reprezentantky Ema Hačundová, Alžbeta Ragasová a Hana Burzalová Zdroj: SAUŠ/ROMAN BENICKÝ/www.svkuniteam.sk

ČCHENG-TU - Slovenská atletická výprava získala na 31. Svetovej univerziáde v čínskom Čcheng-tu ďalšiu medailu.

Postaralo sa o ňu družstvo chodkýň v zložení Hana Burzalová, Alžbeta Ragasová, Ema Hačundová, ktoré v pretekoch na 20 km skončilo druhé za domácou Čínou (strata 12:34 min) a s náskokom 6:37 min pred Indiou. Informoval portál atletika.sk.

Černý skončil na 7. mieste

V súťaži 23 jednotlivkýň skončila zo Sloveniek najlepšie na 10. priečke Hana Burzalová výkonom 1:41:38 h, ďalšie Slovenky došli do cieľa hneď za ňou – na 11. mieste Alžbeta Ragasová (1:41:55) a na dvanástom Ema Hačundová (1:42:04).

Najlepšie individuálne umiestenie však patrilo Dominikovi Černému v súťaži mužov, ktorý 20 km zvládol za 1:28:38 h a obsadil 7. miesto spomedzi 25 chodcov.

Tímové chodecké striebro bolo pre slovenskú atletiku dvanásta  medaila zo SU v ére samostatnosti (bilancia 2 – 8 – 2) a celkovo spolu s československými (1 – 2 – 1) šestnásta. V Čcheng-tu získali slovenskí atléti už tri medaily (zlato a striebro Forsterová na 100 m prek., resp. 100 m, striebro tím chodkýň) a dve štvrté miesta (Ledecká na 400 m prek., Volko na 200 m).

Na snímke slovenské reprezentantky Galéria fotiek (2) Zdroj: SAUŠ/ROMAN BENICKÝ/www.svkuniteam.sk

Skvelý výkon, ale tŕpli sme až do konca

Obe individuálne prvenstvá putovali do Turecka. Ženskú dvadsiatku vyhrala Meryem Bekmezová za 1:33:53 h o 5 sekúnd pred Češkou Martínkovou, mužskú Salih Korkmaz výkonom 1:23:40 h.

"S výkonmi našich chodcov som spokojný. Černý, Burzalová a Hačundová urobili po náročnom vysokohorskom sústredení maximum, v prípade Ragasovej sme však tŕpli až do konca, lebo od siedmeho kilometra už šliapala s dvoma návrhmi na diskvalifikáciu. Za dnešný výkon v ťažkých podmienkach si dievčatá striebro i moju pochvalu zaslúžia," hodnotil pre portál atletika.sk vystúpenie slovenských reprezentantov šéftréner chôdze SAZ Roman Benčík.

"Dominik podobne ako dievčatá zvolil opatrnejší začiatok a to sa tentoraz vyplatilo dvojnásobne. Z pozícií v tretej desiatke sa postupne prepracoval na hodnotnú siedmu priečku. Univerziádne preteky budú pre všetkých cenná skúsenosť ako súťažiť v takýchto veľmi ťažkých klimatických podmienkach.

S počasím si však všetci poradili – napríklad aj vďaka dôslednému ochladzovaniu sa počas pretekov. V prípade Černého, Burzalovej a Hačundovej bola dvadsiatka v Čcheng-tu aj test pripravenosti na blížiace sa MS v Budapešti, ktorý, myslím si, dopadol dobre."

Viac o téme: Alžbeta Ragasová Hana Burzalová Dominik Černý Ema Hačundová