Takto si to určite neželelali: Organizátori olympiády majú rok pred sviatkom vážne obavy

Prezident MOV Thomas BachPrezident MOV Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

PARÍŽ - Usporiadatelia olympijských hier v Paríži veria, že neprídu o ďalšiu olympijskú testovaciu súťaž kvôli aktuálne znečistenej Seine. V rieke, kde bol cez víkend kvôli zlej kvalite vody zrušený predolympijský test v diaľkovom plávaní, by mali od 17. do 20. augusta plávať triatlonisti.

Kvalitu vody poznamenali mimoriadne vytrvalé dažde posledných týždňov a s tým súvisiace zvýšené množstvo pretekajúcich odpadových vôd. To by sa mohlo v najbližšom čase upraviť.

"Kvalita vody bude naďalej pozorne sledovaná so silným očakávaním - vzhľadom k aktuálnej predpovedi počasia - že elitní športovci budú pretekať v Seine ešte tento mesiac pri testovacých pretekoch v triatlone a paratriatlone naplánovaných na 17. až 20. augusta," uviedli francúzski organizátori v tlačovej správe.

Mimoriadna situácia

Aktuálna situácia bola mimoriadna, podľa vedenia mesta zažil parížsky región najbohatšie letné dažďové zrážky za posledných dvadsať rokov. Aj tak to ukázalo, že práce na čistení Seiny majú rezervy.

"Po tomto víkende je jasné, že je potrebná ďalšia spolupráca s organizačným výborom a miestnymi úradmi, aby sa zabezpečilo, že na budúci rok budú pripravené spoľahlivé náhradné plány," uviedol prezident medzinárodnej plaveckej federácie World Aquatics Husajn Musallám.

Usporiadatelia pripomenuli, že kvalita vody v Seine bola podľa júnových aj júlových testov priaznivá. Starostka Paríža Anne Hidalgová sľúbila, že olympijské hry budú impulzom na vyčistenie Seiny, kde by mohlo byť v roku 2025 na troch nových miestach umožnené plávanie pre verejnosť.

Parížske úrady zakázali kúpanie v rieke kvôli príliš veľkému znečisteniu v roku 1923. Problémy s kvalitou vody sa objavovali už od 16. storočia, kedy končili v rieke telá obetí vojen medzi protestantmi a katolíkmi.

Pred olympijskými hrami sa kvalita prírodnej vody pre súťaže v diaľkovom plávaní a triatlone rieši v poslednej dobe pravidelne. Na konci testovacích pretekov pred OH v Tokiu plavci protestovali proti kvalite vody v tamojšom prístave. Pred olympijskými hrami v Riu de Janeiro 2016 to bola téma niekoľko mesiacov, pretože v prístave Guanabara vodu kazili odpadky a toxický odpad. Svetová zdravotnícka organizácia vtedy odporučila pretekárom, aby plávali so zatvorenými ústami.

Viac o téme: Triatlon LOH 2024 Seina
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy