Nezničiteľné mladé telo: Päť behov za 41 hodín, Slovensko má nádej na zisk medaily

Slovenská vlajka - ilustračné fotoSlovenská vlajka - ilustračné foto Zdroj: Getty Images

JERUZALEM - Slovenský šprintér Filip Federič sa prebojoval už do druhého finále na juniorských ME v Jeruzaleme.

V stredu večer sa predstaví v záverečnom boji o medaily v behu na 200 m. Zverenec triumvirátu Naďa Bendová, Andrej Benda, Róbert Kresťanko skončil v prvom semifinále štvrtý za 21,10 s a ako posledný ôsmy sa časom kvalifikoval do finále.

Pre 19-ročného Federiča to bol už piaty beh na šampionáte v priebehu 41 hodín. Šiesty mladík z utorkového finále stovky dosiahol svoj druhý najlepší čas v kariére bez ohľadu na silu vetra. Rýchlejší bol iba na mítingu P-T-S 20. júla v Banskej Bystrici – 20,88. "Filip zabojoval, no jeho východisková pozícia, keďže asi dostane prvú dráhu, nie je priaznivá. Napriek tomu pôjdeme znova spraviť všetko, aby to ´prežil´ a dopadol čo najlepšie,” povedala trénerka Bendová pre portál atletika.sk.

Slovenským prekážkarkám na 400 m sa nepodarilo prekĺznúť do finálového behu, hoci Rebecca Slezáková i Rebeka Žibritová predviedli solídne výkony. Slezákovú (7. v II. semifinále) klasifikovali celkovo na 12. mieste v sezónnom maxime 59,35, iba o 0,06 za osobákom z lanského finále ME do 18 rokov tiež v Jeruzaleme. Novozámocká odchovankyňa Žibritová dobehla v I. semifinále šiesta v osobnom rekorde 59,56, o 18 stotín rýchlejšie ako v rozbehu, kde si tiež utvorila osobák. Patrila jej celkovo 14. pozícia.

Úvod tretieho dňa patril chodkyniam na 10.000 m, v 26-člennom štartovom poli boli i tri Slovenky. Na štadióne Givat Ram si najlepšie počínala Terézia Kurucová (ŠK ŠOG Nitra), ktorá skončila na 17. mieste v čase 51:06,45 min, čo je jej sezónne maximum na dráhe. Najmladšia zo Sloveniek, iba 17-ročná Tamara Indrišková, si na 19. priečke dokráčala k šesťminútovému zlepšeniu osobného rekordu na ovále na 52:15,89 min. Paulínu Avenovú klasifikovali na 22. mieste (52:57,66).

Finále diaľkarok bude v Jeruzaleme bez slovenskej účasti. Renáte Vodnyánszkej nevyšla stredajšia kvalifikácia a do finálového tucta nepostúpila. Zverenka trénerky a zároveň svojej mamy Renáty Vargovej Medgyesovej mala prvé dva pokusy v A-skupine nevydarené a záverečný meral iba 596 cm (vietor +0,7 m/s), čo stačilo len na 23. miesto z 27 štartujúcich.

Výsledky
juniori
200 m – semifinále: 8. Filip Federič 21,10/+3,2 m/s (postúpil do finále, 4. v I. semifinále, 2. v II. rozbehu 21,33/+2,6 m/s)

juniorky
400 m prek. – semifinále: 12. Rebecca Slezáková 59,36 (nepostúpila do finále, 4. v II. rozbehu 59,97), 14. Rebeka Žibritová 59,56 – osobný rekord (nepostúpila do finále, 6. v I. semifinále, 4. v III. rozbehu 59,74)

diaľka – kvalifikácia: 23. Renáta Vodnyánszká 596
10.000 m chôdza: 17. Terézia Kurucová 51:06,45, 19. Tamara Indrišková 52:15,89, 22. Paulína Avenová 52:57,66

Viac o téme: Rebecca Slezáková Filip Federič ME juniorov v atletike 2023 Rebeka Žibritová