Tragédia pred duelom Ligy majstrov ho nenechala chladným: Čeferin sa stretne s gréckym premiérom

Aleksander Čeferin Aleksander Čeferin Zdroj: SITA/AP/Armando Franca

ATÉNY - Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin na budúci týždeň navštívi Grécko, kde sa stretne s premiérom po tom, ako pri násilnostiach pred zrušeným zápasom 3. predkola Ligy majstrov medzi AEK Atény a Dinamom Záhreb zomrel jeden človek.

Čeferin sa stretne s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom 16. augusta, pričom na rokovanie pozvali aj predstaviteľov štyroch najväčších gréckych klubov AEK, Olympiakosu Pireus, PAOK-u Solún a Panathinaikosu Atény, ako aj vládnych športových funkcionárov.

Grécky fanúšik prišiel o život v násilnom konflikte medzi priaznivcami AEK a Dinama, ku ktorému došlo v pondelok v Aténach pred úvodným zápasom 3. predkola LM. Pitva Michalisa Katsourisa potvrdila, že príčinou jeho smrti bola bodná rana. Polícia predpokladá, že Katsouris sa snažil brániť sa pred útočníkom, ktorý mu spôsobil smrteľnú ranu ostrým predmetom. O desať minút vykrvácal, uviedol webový portál sdna.gr. Po tragickej udalosti sa vedenie súťaže rozhodlo preložiť prvý duel na utorok 15. augusta o 20.00 h v Záhrebe. Odveta v Aténach je na programe v sobotu 19. augusta o 20.45 SELČ.

Nepokoje vypukli v pondelok v okolí štadióna AEK Atény, keď fanúšikovia Dinama zaútočili na domácich a spôsobili aj značné majetkové škody. Grécka polícia pritom predtým dostala upozornenie, že v súvislosti s duelom v Aténach môže prísť k incidentom zo strany chorvátskych výtržníkov. Napriek tomu nezabránila ich vstupu na územie krajiny a zábery na sociálnych sieťach ukazovali konvoje chorvátskych áut, ktoré na začiatku týždňa mierili do gréckej metropoly.

Ultras skupina priaznivcov Dinama pod názvom Bad Blue Boys (BBB) je v Chorvátsku dlhodobo spájaná s krajnou pravicou a nacionalistickými prejavmi, kým fanúšikovia AEK sú v Európe známi ľavicovými a antifašistickými postojmi.

Polícia po násilnostiach zatkla vyše 100 osôb, prevažne fanúšikov Dinama, ktoré obvinili z vraždy, členstva v zločineckej skupine a ďalších trestných činov. V piatok však zúžila zoznam podozrivých. Sú medzi nimi deviati Chorváti, traja Gréci a jeden Albánec. Približne 200 fanúšikov AEK Atény sa v rovnaký deň zhromaždilo pred súdom, kde vypovedali desiatky zatknutých priaznivcov Dinama. Niektorí hádzali fľaše s vodou a iné predmety na políciu a televízne štáby. Spomienkový obrad za Katsourisa sa mal konať v piatok. Miestne úrady na znak smútku prerušili niekoľko verejných podujatí. Informovala agentúra AP.

Viac o téme: UEFA Grécko AEK Atény Dinamo Záhreb Aleksander Čeferin
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy