Hrozí svetový olympijský škandál? Rukavica hodená, od Rusov sa čaká gesto dobrej vôle

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PARÍŽ - Ukrajinský minister športu Vadim Gutcajt nevylučuje, že Rusi urobia 'gesto dobrej vôle' a nepôjdu na budúcoročné OH v Paríži. Uviedol to v rozhovore pre agentúru AFP.

Gutcajt zdôraznil, že ak Medzinárodný olympijský výbor (MOV) povolí Rusom a Bielorusom súťažiť v Paríži ako neutrálnym športovcom, Ukrajina bude OH bojkotovať. Zároveň si myslí, že sa k nim pridajú aj ďalšie krajiny:

"Verím, že MOV to agresorom nedovolí. Loptička je teraz na strane MOV a medzinárodných športových federácií. Verím, že budú naďalej stáť na správnej strane histórie a zabránia agresorom zúčastniť sa na hrách. Nevylučujem však ani to, že Rusi povedia, že na olympiádu nepôjdu." Pobaltské štáty a Poľsko boli najhlasnejšími krajinami, ktoré pohrozili, že budú nasledovať Ukrajinu, ak sa tá rozhodne bojkotovať OH 2024.

Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 uvalil MOV na Moskvu a jej spojenca Minsk športové sankcie, pripomenula AFP. Začiatkom tohto roka odporučil, aby ruskí a bieloruskí športovci mohli súťažiť ako jednotlivci v kvalifikačných podujatiach OH pod neutrálnou vlajkou.

Rozhodnutie vyvolalo protesty zo strany ukrajinskej vlády aj ich športovcov. Následkom toho Ukrajina zakázala svojim športovcom štartovať na medzinárodných podujatiach, na ktorých boli Rusi a Bielorusi, výnimkou bol tenis. Minulý mesiac však ukrajinská vláda príslušný dekrét zmenila a povolila svojim športovcom súťažiť na podujatiach, kde sa predstavili aj Rusi a Bielorusi.

Viac o téme: Rusko Ukrajina LOH Paríž 2024 Vadim Gutcajt
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy