Sparta v predĺžení dvakrát neudržala vedenie: Po penaltách sa z postupu raduje Vavrova Kodaň

Súboj Veljka Birmančevića (v červenom) s Christianom Sorensenom v zápase medzi FC Kodaň - Sparta PrahaSúboj Veljka Birmančevića (v červenom) s Christianom Sorensenom v zápase medzi FC Kodaň - Sparta Praha Zdroj: SITA/AP/Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen

PRAHA - Futbalisti FC Kodaň v zostave so slovenským obrancom Denisom Vavrom. postúpili do play-off o skupinovú fázu Ligy majstrov.

V utorňajšej odvete 3. predkola zvíťazili na ihrisku Sparty Praha 4:3 po jedenástkovom rozstrele. Prvý duel v Kodani sa skončil bezgólovou remízou. Kodaň sa v ďalšej fáze stretne s poľským tímom Raków Čenstochová.

Ideálny štart do odvety na ihrisku Sparty mali hráči dánskeho tímu, ktorí viedli už od 15. sekundy gólom Jordana Larssona. Postupové skóre držali do 80. minúty, v ktorej po individuálnej akcii vyrovnal Veljko Birmančevič. Sparta v následnom predĺžení dvakrát viedla.

Na efektný gól Quazima Laciho z priameho kopu odpovedal o štyri minúty Victor Claesson. Druhú časť predĺženia odštartoval gól Victora Olatunjiho, no aj naň zareagoval Claesson, keď hlavičkou zužitkoval center Christiana Sörensena. V prvej sérii rozstrelu neskóroval Ladislav Krejčí, keď trafil hornú žŕdku a úspešný nebol vo štvrtej sérii ani Asger Sörensen, zatiaľ čo hostia uspeli zo všetkých štyroch pokusov. Stredopoliar Sparty Lukáš Haraslín hral do 72. minúty, Vavro odohral 55. minút.

Galatasaray zvíťazil aj v odvete

Futbalisti Galatasarayu Istanbul postúpili do play-off o skupinovú fázu Ligy majstrov. V odvetnom zápase 3. predkola zdolali doma Olimpiju Ľubľana 1:0 a nadviazali na víťazstvo 3:0 z prvého duelu. V ďalšej fáze sa stretnú s nórskym mužstvom Molde KF, ktoré na domácom trávniku zvrátilo nepriaznivo sa vyvíjajúci dvojzápas a faerský KÍ Klaksvík zdolalo 2:0 po predĺžení.

V prvom stretnutí zvíťazil Klaksvík 2:1. Hráči Molde viedli v odvete od 17. minúty, keď sa po rohovom kope hlavou presadil Kristian Eriksen. Postupový gól nórskeho mužstva strelil v 110. minúte krížnou strelou Martin Linnes.

Hráč Klaksviku Heini Vatnsdal Galéria fotiek (3) Hráč Klaksviku Heini Vatnsdal (vľavo) bojuje o loptu s Olom Brynhildsenom z Molde Zdroj: TASR/AP/Svein Ove Ekornesvag/NTB

Slovan sa v EL stretne s Limassolom

V LM pokračujú aj hráči poľského tímu Rakow Čenstochová. V odvetnom zápase 3. predkola zvíťazili na ihrisku Arisu Limassol 1:0, keď ich jediný gól strelil v 49. minúte chorvátsky obranca Fran Tudor. Čenstochová tým nadviazala na domáce víťazstvo 2:1 z prvého zápasu. Slovenský stredopoliar vo farbách domáceho tímu Július Szöke do hry nezasiahol.

Limassol bude po vypadnutí v LM pôsobiť v play off Európskej ligy, v ktorej ho čaká dvojzápas so Slovanom Bratislava. Prvý duel je na programe 24. augusta v Bratislava, odveta na Cypre 31. augusta.

V play off sa prestaví aj portugalský tím SC Braga, ktorý si v dvojzápase so srbským TSC Bačka Topola pripísal dve presvedčivé víťazstvá. Na domáci triumf 3:0 nadviazal v utorňajšej odvete výsledkom 4:1. Hostia strelili všetky štyri góly v rozpätí od 9. do 20. minúty.

Ďalšiu dvojicu play off LM tvoria hráči PSV Eindhoven a Glasgow Rangers. Hráči škótskeho tímu uhrali v odvete na ihrisku Servette Ženeva remízu 1:1, ktorá im po víťazstve 2:1 stačila na postup. Eindhoven proti Sturmu Graz potvrdil presvedčivý výsledok 4:1 z prvého duelu, keď v odvete na ihrisku súpera zvíťazil 3:1.

Hráč Rangers Connor Goldson Galéria fotiek (3) Hráč Rangers Connor Goldson (vľavo) v hlavičkovom súboji s Chrisom Bediom zo Servette Zdroj: TASR/AP/Laurent Gillieron/Keystone

Atény v náhradom termíne zdolali Záhreb

K postupu do play off sa priblížili hráči AEK Atény, ktorí v prvom stretnutí 3. predkola zvíťazili na ihrisku Dinama Záhreb 2:1. Víťazný gól strelil v 90. minúte Konstantinos Galanopoulos. Išlo o duel v náhradnom termíne po tom, čo sa v pôvodnom neuskutočnil pre výtržnosti fanúšikov, na ktoré doplatil životom jeden z priaznivcov gréckeho tímu.

Ďalej idú aj hráči Panathinaikosu Atény. V utorňajšej odvete 3. predkola prehrali na pôde Olympique Marseille 1:2, no v 11 m rozstrele triumfovali 5:3. V prvom zápase zvíťazili Gréci 1:0.

Francúzsky tím dokázal v domácej odvete proti Panathinaikosu Atény zmazať tesné manko z prvého duelu už v 2. minúte, keď skóroval útočník Pierre-Emerick Aubameyang. Ten istý hráč v nadstavenom čase prvého polčasu strelil aj druhý gól Marseille. V 8. minúte nadstaveného času však Ioannidis gólom na 2:1 poslal duel do predĺženia. V rozstrele neuspel domáci stredopoliar Matteo Guendouzi, v drese Panathinaikosu uspeli všetci piati hráči.

odvetné zápasy 3. predkola LM:

Olympique Marseille - Panathinaikos Atény 2:1 po predĺžení, rozstrel z 11 m 3:5 (2:0, 0:1)
Góly: 2. a 45.+1 Aubameyang - 90.+8 Ioannidis
/prvý zápas 0:1, Panathinaikos postúpil/

Sparta Praha - FC Kodaň 3:3 po predĺžení, rozstrel z 11 m 2:4 (0:1, 1:0)
Góly: 80. Burmancevic, 105. Laci, 107. Olatunji - 1. Larsson, 105.+3. a 112. Claesson