VIDEO Skvelý hráč, ale najmä dobrý človek: Hossa prekvapil svojím gestom hviezdneho spoluhráča

Na snímke spoločná fotografia po skončení rozlúčkového zápasu Mariána Hossu - Goodbye Game 81Na snímke spoločná fotografia po skončení rozlúčkového zápasu Mariána Hossu - Goodbye Game 81 Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

TRENČÍN - Hokejová rozlúčka Mariána Hossu je za nami a nám na ňu ostali len spomienky, rovnako, ako na bohatú kariéru slovenskej legendy.

Súčasťou hviezdnej zostavy bol aj bývalý slovenský reprezentant Michal Handzuš. Ten s hostiteľom z Trenčína prežil najkrajšie chvíle kariéry. V sezóne 2012/2013 sa po výmene zo San Jose ocitol na súpiske Chicaga, kde mal v play-off pomôcť tímu k ďalšiemu Stanleyho poháru.

To sa mu podarilo a na sklonku kariéry v NHL sa tešil z najväčšej hokejovej trofeje. V tíme Blackhawks spolu s Hossom potom odohral ešte jednu sezónu, v ktorej sa spoločne dostali až do semifinále play-off. V ňom podľahli neskoršiemu víťazovi Los Angeles Kings.

VIDEO: Hossa po rozlúčkovom zápase: Dúfam, že diváci budú na tento zápas dlho spomínať

Po tomto ročníku sa Handzuš vrátil do rodnej Banskej Bystrice, kde svoju kariéru ovenčil majstrovským titulom v Tipos extralige. Okrem klubovej úrovne sa s Hossom stretol aj v najcennejšom drese a obaja patria do mimoriadne úspešnej generácie našich hokejistov.

Po rozlúčkovom zápase sa Handzuš postavil aj pred prítomných novinárov, kde s dobrou náladou odpovedal na všetky otázky.

Boli ste jedným z 32 hráčov, ktorí sa dostali do hviezdnej zostavy. Čo hovoríte na rozlúčkový zápas Mariána Hossu, ako ste si ho užili?

"Bolo to super, že to Hossič zorganizoval. Mali sme tu zápasy, kde sme hrali Česi proti Slovákom, ale teraz sme tu mali zahraničné hviezdy. Klobúk dole pred nimi, že sem prišli a diváci ich mohli vidieť.

My ako hráči sme si to užili hlavne preto, lebo sme sa opäť po dlhom čase stretli. Pre nás sú to nezabudnuteľné okamihy. Vidieť sa takto na ľade, aj mimo neho, bolo niečo perfektné."

S legendárnou 81 ste spolu v Chicagu odohrali takmer dve sezóny, v tej prvej ste po výmene zo San Jose získali Stanleyho pohár. Aké sú vaše spomienky na Mariána Hossu?

"My sme spolu vyhrali Stanleyho pohár a to je vec, na ktorú v živote nezabudnem. Samozrejme, okrem toho to bol výnimočný hráč a dobrý človek. Je skromný, pokorný a človek sa vedľa neho dobre cíti.

To, že prišlo toľko divákov a toľko skvelých zahraničných hráčov hovorí o tom, aký je Marián človek. Hokejista je vynikajúci, to všetci vedia… Ale on je taký dobrý človek, že všetci tu s ním chceli byť."

Chicago Blackhawks a Stanley Galéria fotiek (2) Marián Hossa a Michal Handzuš získali spoločne Stanleyho pohár v roku 2013 Zdroj: SITA

Zrejme po dlhom čase ste sa stretli so starými známymi. Ako sa vám hralo s menami ako Toews, Keith či Oduya, s ktorými ste sa vo “veternom meste” tešili zo zisku hokejového grálu?

"Pre mňa to bolo úžasné, nielen na ľade, ale aj mimo neho, že sme sa streli, porozprávali a užili si spoločné chvíle až do noci. Okrem toho sme tu mali aj ľudí, ktorých fanúšikovia nepoznajú a nevnímajú. Z Chicaga prišli aj kustódi a maséri, ktorí sa o nás hráčov v kabíne starajú.

Marián si ich chcel uctiť a pozvať ich sem, pretože to sú osoby, ktoré nám vytvárajú dobré prostredie, ale nikto o nich nevie. Som veľmi rád, že tu s nami boli a že som sa mohol porozprávať aj s nimi."

Na čo ste s bývalými hviezdnymi spoluhráčmi spomínali?

"Na všeličo. Od toho, kde sme teraz, čo robíme, až po spomienky na to, čo sme spolu zažili. To sa len tak nedá rýchlo zhrnúť."

Tešili ste sa na niekoho špeciálne?

"Nie, nemal som niekoho špeciálneho. Ja som sa rovnako tešil na všetkých chlapcov, ktorí prišli."

Hráči sa po konci kariéry často stávajú súčasťou národných zväzov alebo klubov a Hossa by bol pre slovenský hokej mimoriadnou posilou. Myslíte si, že by sa mohol pridať k SZĽH?

"Pre slovenský hokej by to bolo veľmi super, keby do toho išiel. Ale ako vieme, má svoj život a má právo sa rozhodnúť o tom, ako ďalej."

Čomu sa teraz venuje víťaz Stanleyho pohára z roku 2013?

"Venujem sa mládeži a deťom v Banskej Bystrici. Snažím sa im zlepšiť prostredie, aby boli dobrí hráči a skvelí ľudia."

Ostanete aj naďalej pri hokeji alebo máte v budúcnosti aj iné plány?

"Zatiaľ som tu a uvidím, kde ma to dovedie."

Vaša generácia hokejistov patrí medzi najúspešnejšie v našej histórii. V poslednom období sa však Slovensko môže tešiť z nemalých úspechov našich hokejových mladíkov. Vedeli by ste porovnať vašu generáciu s tou súčasnou, ktorá nám vyrastá?

"Keď sa mám porovnať s nimi ja, tak sú oveľa zručnejší. (smiech) Naša generácia mala veľa dobrých hráčov a taktiež hviezdy najvyššej kvality. Peter Bondra, Marián Hossa, Zdeno Chára… Nebudem pokračovať, pretože polovicu by som aj tak vynechal. Ale všetko sú to svetoví hráči, ktorí patrili medzi najlepších v NHL.

Táto generácia takéto mená bohužiaľ nemá. Ale verím, že z chlapov, ktorí posledné roky zažili úspechy na drafte, sa nám vykľuje nová generácia, ktorá bude dominovať v najlepšej lige sveta. Dúfam, že sa im to podarí."

Viac o téme: Marián Hossa Michal Handzuš Chicago Blackhawks Goodbye Game 81
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • VIDEO: TASR/Radovan Stoklasa
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy