Slovenská radosť v Estónsku: Volejbalistky na ME zakončili skupinu triumfom!

Oslavy volejbalistiek SlovenskaOslavy volejbalistiek Slovenska Zdroj: Profimedia

TALLINN - Slovenské volejbalové reprezentantky zakončili účinkovanie v D-skupine ME v Tallinne víťazstvom nad domácimi Estónkami 3:1. Družstvo Michala Mašeka si zároveň zaistilo konečné 3. miesto v skupine so ziskom deviatich bodov.

Slovenky sa presunú na osemfinále do talianskej Florencie, kde ich čaká v nedeľu súboj s druhým tímom B-skupiny. Súper Sloveniek zrejme vzíde zo stredajšieho zápasu Bulharsko - Švajčiarsko.

Ak však v utorok večer Talianky prekvapivo zakopnú s Bosnou a Hercegovinou, o prvenstvo budú hrať ešte aj Bulharky. Tie v utorok zdolali Rumunsko 3:2 a s ôsmimi bodmi figurujú priebežne na druhej priečke. Ich súperky majú o bod menej, no odohrali už svoj posledný piaty duel v základnej skupine. Švajčiarsko má na konte šesť bodov, prvé Taliansko malo pred utorkovým duelom s Bosnou deväť a v stredu hralo ešte proti poslednému Chorvátsku.

Slovenky v skupine zdolali okrem Estónska aj Fínsko (3:0) a Španielsko (3:0). Za kratší koniec ťahali proti najväčším favoritkám skupiny Holanďankám (0:3) a takisto aj proti Francúzkam (0:3). Do vyraďovacej fázy postúpili druhýkrát v ére samostatnosti, v roku 2019 si vybojovali postup na domácej palubovke a v osemfinále podľahli Taliansku 0:3.

Dievčatá si hru poriadne dramatizovali

Úvod zápasu priniesol vyrovnaný priebeh, počas ktorého sa striedali v ofenzívnych útokoch oba tímy. Slovenky prebrali iniciatívu za stavu 10:9, keď sa dokázali odpútať troma bodmi za sebou na 13:9, čo prinútilo domáceho trénera zobrať si oddychový čas.

Ani po ňom však Estónky nedokázali zo servisu dostať Herelovú a slovenské hráčky získali ďalšie tri body v sérii a vypracovali si náskok 16:9. Estónky však boj o prvý set nevzdali a Slovenky si z pohodlnej koncovky urobili drámu. V závere nevyužili štyri setbaly a umožnili domácim reprezentantkám získať prvé dejstvo na svoju stranu (26:24).

Slovenky si kontrolovali priebeh druhého setu, keď viedli viackrát o tri body (12:9, 14:11, 15:12), no záver dejstva bol opäť dramatický. Tentoraz sa však Estónky nedostali k žiadnemu setbalu a Slovenky uspeli v pomere 26:24.

Po výbornom vstupe do tretieho setu si slovenské hráčky vypracovali náskok 7:0, čím položili základ úspechu. Set napokon získali na svoju stranu v jednoznačnom pomere 25:9.
Na začiatku štvrtej časti hry sa dostali do vedenia domáce reprezentantky a vypracovali si trojbodový náskok 7:4. Následne však Slovenky chytili dobrý rytmus, prebrali iniciatívu a uspeli po výsledku 25:18.

ME 2023 – D-skupina (Tallinn/Est.) – utorok:

Estónsko – SLOVENSKO 1:3 (24, -24, -9, -18)
Rozhodovali: Bensimon (Izr.), Vestbo (Nór.), 114 minút, 2579 divákov

Slovensko: Koseková 4 (Ovečková), Herelová 12 (Abrhámová 7), Hrušecká, Šunderlíková 17, Šepeľová 4 (Fričová 6), Žernovičová 1 (Palgutová 16), libero: Pállová

Estónsko: Miilenová 6, Kiviloová 13, E. Hollasová 5, S. Hollasová 1, Laaková 16, Pertensová 9, Paalová 1, Kibbermannová 3, libero: Leenurmová, Kangroová

hlasy aktérov /zdroj: JOJ Šport/:

Michal Mašek, hlavný tréner SR: "V úvode sme urobili veľa chýb, dostali sme nejaké esá a nemohli sme urobiť side-out. To bol problém prvého setu, ja som však dievčatám povedal, že nech ich to nezlomí a ideme ďalej.

Potom sme redukovali chyby, začali sme hrať pozornejšie v obrane a celé sa to otočilo. Som veľmi šťastný, že sa to podarilo. Estónky boli od rána na nás ´napálené´ a chceli to skúsiť. Opakoval som, že keď nebudeme robiť chyby a budeme pozorní, potom nemajú veľkú šancu."

Karolína Fričová, smečiarka SR: "Úvod prvého setu nám vyšiel výborne, potom sme urobili pár nevynútených chýb, čím sme sa dostali pod tlak. Následne sme však fantasticky dokázali čítať ich hru. Potom to bol naozaj výborný výkon."

Nina Herelová, blokárka SR: "Vedeli sme, že to bude ťažké, keďže Estónky hrajú doma a majú za sebou publikum. V prvom sete sme si mohli jedným bodom uľahčiť situáciu, naopak sa Estónsko trochu nabudilo. Vďakabohu sme druhý set vyhrali a vtedy sme si uvedomili, že máme zápas vo vlastných rukách a dokončili sme ho za tri body."