Športový bašavel kričí spoza dverí: Prudká diskusia milovníkov tenisu a smutná slovenská realita
BRATISLAVA/KOŠICE - Zdá sa byť blízkym včerajškom, keď Carlos Alcaraz premenil poslednú loptičku a vyhral edíciu Wimbledonu pre rok 2023.
Tieto momenty sú už ale minulosťou a tenisové zraky sa upierajú do New Yorku, kde sa bude konať posledný grandslamový turnaj ročníka a nielen nás v redakcii, ale i vás, našich ctených fanúšikov, čakajú nekonečné nočné šichty pri okulahodiacom tenise.
Ani na chvíľu nemusíte pochybovať, že aktéri i aktérky na betónových dvorcoch vo Flushing Meadows nám pripravia nezabudnuteľné zápasy, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Novak Djokovič? Carlos Alcaraz? Daniil Medvedev? Jannik Sinner? Iga Swiateková? Aryna Sabalenková? Coco Gauffová? Jessica Pegulová? Zoznam mien navliekol na seba skutočne mnoho chlapcov i dievčat a fandiť môžete komukoľvek z nich.
My v redakcii sme si v lete síce trochu odpočinuli, ale naše oči stále sledovali priebeh tenisového sparna a dusna v Európe i USA. A veruže sa bolo na čo dívať. Ak ste si už zvykli na naše menšie preview z French Open a Wimbledonu, teraz vám servírujeme posledný tenisový diel, ktorý navarilo duo šéfkuchárov Ondrej Herceg a Patrik Seman.
Dnes nám v kalendári svieti 28. august a mnohí z vás majú možno predĺžený víkend a dovolenku vďaka zajtrajšiemu sviatku. Tak namiesto ranného prívalu negatívnych správ zo sveta si radšej uvarte kávičku, hoďte na panvicu volské oči, oslaďte život kečupom k nemu a ponorte sa do nášho preview štvrtého grandslamového podniku sezóny 2023. Nech sa vám dobre číta, drahí priatelia!
1. Zdravíme všetkých tenisových priaznivcov. Začnime zľahka, podarilo sa ti počas leta dobiť športové či tenisové baterky alebo išlo o zadanie, ktoré bolo nemožné splniť?
OH: Dobrý deň, ahojte, vitajte, čaute späť, tenisoví kajšmentkeri! Čo sa týka vypnutia od iných športov okrem tenisu, tak táto činnosť mi pomerne išla, i keď neprejde deň bez hokeja či basketbalu. A ak sa rozprávame o tenise, tak som si nielenže nedokázal odeň odpočinúť, ba naopak. Práve v čase, keď sa rozbiehala americká tour - najskôr Newport na tráve a potom Atlanta na harde, som sa nachádzal na "prázdninách" v USA, čiže časový posun nebol problémom, odsledoval som pomerne dosť tenisu a najlepšie na všetkom bolo, že nie na úkor nočného spánku.
Ale ako raz povedal Marcel Merčiak v jednom rozhovore – ako odpočívate, keď práve nekomentujete zápas? Odpočívam tak, že pozerám futbal. Keďže sme kolegovia z brandže športových novinárov, plne sa s ním stotožňujem. Okrem iných činností je pre mňa pozeranie športu relaxom, pri ktorom vypnem. Kadekomu sa môže zdať zvláštne, že športový redaktor odpočíva tak, že pozerá šport, ale taká je pravda.
Summa summarum, dobitie bateriek prebehlo, ale sledovanie toľkých športov je 365-dňová fuška, ktorá nikdy nemá konca.
PS: Možnosť B je o kúsoček bližšie k pravde. (smiech) Tenisová sezóna sa tiahne od začiatku januára prakticky až do decembra a príležitostí na oddych je pramálo. Nielen pre nás, fanúšikov tejto nádhernej hry, ale najmä pre samotných protagonistov, tenistov a tenistky, ktorí len čo vytiahnu päty z Wimbledonu, už dumajú nad blížiacim sa US Open.
Ale pravdaže, ako drvivá väčšina z vás, aj ja som na chvíľočku vypol a horúce dni (mimochodom, čert nám bol dlžný takéhoto upršaného leta) som trávil pri vode v kruhu najbližších. Augustové tisícky na severoamerickom kontinente som si ale nenechal ujsť a nebanujem ani jednu sekundu strávenú pri televíznej obrazovke. Ak si dámy a páni prenesú formu aj do Flushing Meadows, tak sa rozhodne máme na čo tešiť.
2. Veľké Jablko, Manhattan, Brooklyn, Bronx, Queens, Staten Island, The Fifth Avenue a čo všetko ešte len chceš. Tenisové reflektory sa presúvajú do New Yorku, najväčšieho amerického mesta, na štvrtý a posledný grandslam sezóny. Aké sú tvoje očakávania od podujatia v areáli Flushing Meadows?
OH: Očakávania od grandslamu sú tie najvyššie ako vždy, najmä, keď “hrozí” opätovný titanský súboj Carlosa Alcaraza s Novakom Djokovičom. Ale aby som neznel príliš samozrejme a jasne - očakávam, že americkí diváci sa opäť raz budú prezentovať nevhodným a nešportovým správaním, ako sme už mohli vidieť v minulých rokoch, ale aj pri tohtoročnej kvalifikačnej edícii. Pre tých, ktorí nevedia, akýsi neznámy Američan sa slovne a následne takmer i fyzicky obul do Viktora Troickeho, bývalého tenistu, a to iba preto, lebo podporoval svojho krajana na tribúne. Takéto incidenty sú naozaj cez čiaru a pripomínajú mi dedinské primitívne bitky v krčme.
Aby som ale objasnil celú vec – rozhodne nemám nič proti Američanom, moja letná skúsenosť bola výrazne pozitívna, avšak čo sa týka kultúry na tenisových dvorcoch, tu dlhodobo ukazujú, že potrebujú výrazne dospieť. Rozumiem však, že ak idú na tenis v opojení svojich domácich športov, kde môžu hlasno kričať, kedykoľvek sa im zachce, tak to isté sa pokúšajú robiť aj na tribúnach pri sledovaní tenisu.
V poriadku, koniec menšieho hejtu, od US Open očakávam kopu fantastického tenisu na mojom obľúbenom povrchu, epické päťsetové bitky, prekvapenia na úkor vyššie postavených účastníkov. A nesmiem zabudnúť aj na jeden podstatný fakt – je mi jasné, že najbližšie dva týždne budem trpieť spánkovým deficitom. Ale čo by človek nespravil pre tenis, všakže?
Niekto by mohol tvrdiť, že prvý týždeň bude nezaujímavý, ale nenechajte sa oklamať. Už úvodné kolo ženského i mužského pavúka prinesie nejedno interesantné skríženie rakiet, menovite by som rád upriamil na niekoľko zápasov:
- Alexander Bublik – Dominic Thiem (zápas zábavného hráča proti Rakúšanovi, ktorý sa všemožne snaží o návrat do niekdajšej formy a dostať sa do formy snažiaceho sa Thiema; potešilo ma, že v domácom Kitzbüheli došiel až do finále)
- Stefanos Tsitsipas - Miloš Raonic (Grék si nemohol želať na prvé kolo nepríjemnejšieho a namotivovanejšieho protivníka)
- Jelena Ostapenková - Jasmine Paoliniová (Lotyška hrala od Wimbledonu iba trikrát, zatiaľ čo Talianka odservovala neuveriteľných 17 zápasov a zdá sa byť v pomerne solídnej fazóne)
- Sloane Stephensová - Beatriz Haddadová Maiová (Američanka síce bude nenasadená, ale doma sa môže vyburcovať, brazílska hráčka sa potrebuje dostať späť do semifinálovej formy z French Open)
- Camila Giorgiová - Jessica Pegulová (Pegulovej ani náhodou nezávidím prvokolovú súperku, ak má Giorgiová deň, je schopná porážať skutočne ktorúkoľvek súperku)
A aby som nezabudol, tohtoročný US Open bude v znamení rozlúčky s Johnom Isnerom, tak verme, že jeho cesta bude čo najdlhšia. Prajem mu aj napriek tomu, že jeho tenis nepatril medzi pútavé.
PS: Jednoznačne najhlučnejší, najnevyspytateľnejší, najveternejší, najchaotickejší a predovšetkým posledný v roku. Americký grandslam má hromadu prívlastkov a hoci v mojej hierarchii GS sa nachádza kdesi na treťom/štvrtom mieste, ďaleko za Wimbledonom a Australian Open, mám ho naozaj rád a vždy sa teším na prelom augusta a septembra.
Aké sú moje očakávania? Len tie najvyššie! Fanúšikovia v USA berú tenis predovšetkým ako zábavu, na tribúnach panuje výnimočná atmosféra, ľudia doslova šalejú, spievajú všakovaké chorály, niektoré slečny neváhajú vypiť pivo na ex, pri dychberúcich výmenách skáču zo sedačiek, ale dokážu byť aj mimoriadne nepríjemní, občas až nespravodliví...
Na US Open zbožňujem night session, najmä na gigantickom štadióne Arthura Ashea, ale svoje čaro majú aj Louis Armstrong Stadium či Grandstand. Teším sa na ďalšiu epizódu strhujúceho súboja generácií medzi Novakom Djokovičom a Carlosom Alcarazom (snáď k nemu dôjde), taktiež na mladé pušky a na ťažko predikovateľnú ženskú časť turnaja.
No a nemôžem opomenúť amerického bombardéra Johna Isnera, ktorý po tohoročnom US Open definitívne ukončí kariéru. Nikdy som nepatril k fanúšikom servismanov, ale držiteľa najrýchlejšieho podania v dejinách (253 km/h) som vždy maximálne rešpektoval a považujem ho za inteligentného a príjemného chlapíka. Hádam sa pošťastí a nezmeškám jeho rozlúčku s tenisom.
Je mi veľmi ľúto, že Juan Martín del Potro, miláčik tribún po celom svete, no najmä tých newyorských, také šťastie nemal...
3. Letná sezóna sa začala prakticky Wimbledonom a nemožno zabudnúť na epické trávnaté finále Djokoviča s Alcarazom. Tenis ale odvtedy nespal a európska antuka či americké betóny priniesli nejeden pútavý duel. Aké poznatky si si odniesol z akejsi predprípravy na US Open?
OH: Neviem, či použijem zrovna slovo poznatky, ale zhrniem, čo ma potešilo, a čo, naopak, sklamalo. Úsmev na perách mi vyčarilo ťaženie Dominica Thiema na domácom turnaji v tirolskom Kitzbüheli, kde stroskotal až vo finále so Sebastiánom Báezom. Nevynechám ani Taylora Fritza a jeho formu na amerických betónoch.
Takisto nemožno nespomenúť baviaceho sa Gaela Monfilsa, ktorý veru vo Washingtone, Toronte a Cincinnati pripomínal starého Gaela spred niekoľkých rokov – na jeho rakete skončili Bublik, Tsitsipas, Norrie alebo De Minaur. Zo žien vyzdvihnem Coco Gauffovú, tú považujem za jednu z tajných favoritiek na newyorský triumf, plus jej krajanku Jessicu Pegulovú.
Čo ma nepotešilo, je nevyrovnaná forma druhého hráčskeho sledu – Daniil Medvedev, Casper Ruud, Holger Rune. Momentálne žiadneho z nich nevnímam ako niekoho, kto by mohol reálne ohroziť najlepšiu dvojku súčasnosti. Zo žien nemám žiadnu hráčku, ktorá by ma vyslovene sklamala. Verím však, že napríklad Petra Kvitová sa nachádza v stopercentnom zdravotnom stave, pretože patrí k mojim obľúbekyniam a veľmi dobre sa pozerá na jej tenis.
PS: Antukové 250-tky a 500-vky nechám bokom, netvrdím, že neboli zaujímavé, práve naopak, ale vzhľadom na čoskoro štartujúci hardový grandslam nemajú dostatočnú výpovednú hodnotu. To, v akej forme sa jednotliví tenisti a tenistky práve nachádzajú, oveľa viac naznačia augustové tisícky Rogers Cup a Western & Southern Open. A tie tradične nesklamali.
Zaujali ma učebnicové výkony Jannika Sinnera, ktorý sa krátko pred 22. narodeninami dočkal premiérového triumfu na podujatí ATP Masters 1000. Osobne som presvedčený, že taliansky mladík, ktorého herný prejav mi výrazne pripomína bývalého úspešného českého tenistu Tomáša Berdycha, má potrebné zbrane na to, aby vo Flushing Meadows prerazil minimálne do semifinále. A možno aj ďalej.
Na podujatí v Montreale zažiarila sympatická Američanka Jessica Pegulová, ktorá potvrdila formu a po semifinálovom víťazstve nad svetovou jednotkou Igou Swiatekovou a následnom skalpe Ljudmily Samsonovej ľahko dokráčala k tretiemu turnajovému triumfu v kariére. Mimochodom, ruská tenistka nastúpila na finále len krátko po tom, čo v odloženom semifinále vyradila v trojsetovej naháňačke Jelenu Rybakinovú. Nečudo, že bitka o trofej netrvala ani 50 minút...
Čerešňička na záver. Takmer štyri hodiny trvajúci triler medzi Novakom Djokovičom a Carlosom Alcarazom radím k najlepším, najdramatickejším a najemotívnejším zápasom na dva víťazné sety v histórii tenisu. Sám Nole počas slávnostného ceremoniálu vyhlásil, že je to určite jeden z najťažších zápasov, aké kedy v živote odohral. Bez ohľadu na to, na akom turnaji, v akej kategórii, na akej úrovni a proti akému súperovi.
Čo dodať? Azda len toľko, že už sa neviem dočkať odvety. Ideálne v nedeľu 10. septembra.
4. Asi sa zhodneme, že dvaja najväčší mužskí favoriti majú srbskú a španielsku národnosť - Novak Djokovič a Carlos Alcaraz. Čo by sa muselo stať, aby aspoň jeden z nich nezískal titul?
OH: Do areálu by musel spadnúť meteorit, oboch by museli násilne vyviezť z krajiny, nedajbože, ak by sa zranili. V poriadku, teraz vážne. Napriek dobrej forme niekoľkých borcov – Jannik Sinner, Taylor Fritz, Alexander Zverev, Tommy Paul (jeho dva letné zápasy s Carlosom Alcarazom ozaj stáli za strávený čas a boli vskutku zábavné), som presvedčený, že v ich súčasnej fazóne sa nedočkáme žiadneho šoku.
Predsa len, treba prihliadať na fakt, že grandslam sa hrá na tri víťazné sety a kdekto iba tak neporazí Djokoviča alebo Alcaraza. Ale ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy, a aj títo dvaja sú tiež muži z mäsa a kostí. Nestáva sa často, aby mali deň blbec, ale ktovie, možno naň natrafia práve vtedy, keď sa postavia namotivovanému súperovi a budeme svedkami šokujúceho konca zdanlivo nezraniteľného favorita.
PS: Zázrak? Neviem. V každom prípade budem mimoriadne prekvapený, ak trofej neskončí v rukách jedného z titanov. Zároveň platí, že na US Open nebola nikdy núdza o nečakané výsledky i víťazov. Ani v nedávnej minulosti. Stačí spomenúť triumfálne ťaženie Juana Martína del Potra, Marina Čiliča (vo finále zdolal Keia Nishikoriho) alebo Dominica Thiema.
Nezabúdajme ani na faktor únavy. Musíme si uvedomiť, že americký grandslam je záverečným turnajom veľkej štvorky a de facto všetci hráči už cítia v nohách, rukách i hlavách poriadnu nálož zápasov. Keď do toho započítame náročné klimatické podmienky, ktoré panujú v New Yorku, hlavne vysokú vlhkosť vzduchu a nepríjemný vietor, potom sa nemôžeme čudovať, že US Open je najnevyspytateľnejším grandslamom v tenisovom kalendári.
Vo finále však očakávam minimálne jedného velikána. Ak sa tam dostanú obaja páni, nebudem namietať. Žreb viac prial Srbovi. Alcaraz má v hornej polovici pavúka Saschu Zvereva, Daniila Medvedeva a Jannika Sinnera, na druhej strane v Djokovičovej časti nájdeme Stefanosa Tsitsipasa či minuloročného finalistu Caspera Ruuda.
Myslím si, že v prospech Novaka hrá i jeho fyzická kondícia (Carlito na mňa pôsobí unavenejším dojmom) a na mentálnej i hernej pohode Belehradčanovi celkom určite pridal aj fantastický obrat vo finálovom zápase v Cincinnati.
5. Pristavme sa pri ženách. Pravdepodobne logicky nám zídu na um Iga Swiateková, Jelena Rybakinová, ale letná tour nám ukázala aj iné mená. Čo tak Coco Gauffová alebo Jessica Pegulová?
OH: Ej, nahrané na smeč! Presne tak, ak mám byť úprimný a priamy, presne tieto dve hráčky považujem spolu s Poľkou Igou Swiatekovou za tri najväčšie ašpirantky na zisk titulu. Predovšetkým vďaka ich poslednej forme, ale vieme, ako chodia pomery v ženskom tenise, sú veľmi nevyspytateľné a hocijaká favoritka môže skončiť príliš skoro.
Som síce mizerný tipér, i keď v živote mi už vyšlo mnoho tiketov, ale kurz 8.00 na Gauffovej víťazstvo a 12.00 pri Pegulovej rozhodne stojí za vyskúšanie. Ale rozhodne vás nenútim, len pripomínam, priatelia, ak by ste chceli mať o dôvod viac na sledovanie posledného grandslamu sezóny.
PS: Ako hovoríme na východe – ruku na šerco – povedal by si, že wimbledonská trofej skončí v rukách Markéty Vondroušovej? Asi nie, čo?
Iste, iste, Češky musíme vždy a všade radiť k favoritkám, ale o tom, že londýnsky grandslam ovládne práve "Maky", ktorá trávu doteraz nemala v obľube a najlepšie skončila v All England Clube predvlani v 2. kole, dokonca ako nenasadená hráčka, čo sa doposiaľ nikomu nepodarilo, sa mi ani len nesnívalo. Uvedomujem si, že priaznivci dlhodobej dominancie a konštantnej výkonnosti krútia hlavou, ale krása súčasného ženského tenisu spočíva v jej nevypočítateľnosti.
Pred US Open favorizujem tebou spomínané Američanky Jessicu Pegulovú a Cori Gauffovú. Dievčence majú formu i sebavedomie a zdá sa, že sú pripravené zaútočiť na svoj prvý grandslamový titul. Z môjho osobného pohľadu budem drukovať prvej menovanej, dcére amerického miliardára a majiteľa Buffala Sabres, no zároveň mimoriadne skromnej a sympatickej dáme bez hviezdnych manierov.
Ak sa odrážame od rebríčka WTA, respektíve od dlhodobých výsledkov na grandslamovej scéne, tak potom Iga Swiateková, Aryna Sabalenková, Jelena Rybakinová a Ons Jabeurová. Nebudem však zaskočený, ak vo finále neuvidíme ani jednu z nich.
6. Na niekoľko minút si predstavme, že sme Američania a tešíme sa z formy mužských zástupcov. Prelomí niektoré z troch želiezok v ohni (Taylor Fritz, Frances Tiafoe, Tommy Paul) kliatbu a šokuje svet minimálne finálovou účasťou? Priaznivci za veľkou mlákou vkladajú najväčšie nádeje najmä do Taylora Fritza, ktorý vyhral turnaj v Atlante, vo Washingtone dokráčal do semifinále a prehral s neskorším víťazom Tallonom Griekspoorom...
OH: Keď už spomíname amerických tenistov, vždy mi imponovali nielen tenisom, ale aj prejavom na kurte, takisto mimo neho. Väčšina z nich sú bezprostrední zabávači, ktorí sa na nič nehrajú, veď si spomeňme na Andreho Agassiho, ktorý nepatril k svätcom, potom prišiel otvorený Andy Roddick a teraz mám na mysli napríklad Tiaofea či Paula.
Mám rád herný prejav Taylora Fritza a tiež sa mi pozdávajú jeho šance na blížiacom sa turnaji. Ak prejde do tretieho kola, tak jeho prípadný zápas s Lorenzom Musettim môže byť jednou z lahôdok. Škoda len, že sa stretnú tak skoro, ale rebríčkovému postaveniu a žrebu nerozkážete. Otázkou pre mňa zostáva, či Fritz prekročí svoj tieň na veľkých turnajoch, pretože tento 25-ročný Kalifornčan zatiaľ uhral jedno štvrťfinále na Wimbledone, inak vždy maximálne štvrté kolo.
Ešte o čosi viac sa mi páčia možnosti Tommyho Paula, pretože má celkom prijateľný žreb a nachádza sa v dobrej časti pavúka. Prvé tri kolá vcelku pohodové a potom prípadný súboj s Holgerom Runem (verím, že sa tak udeje). Okrem toho v jeho "oddelení" aj Casper Ruud alebo Frances Tiafoe. V jeho aktuálnom hernom rozpoložení všetko súperi, na ktorých si môže veriť a takisto ich poraziť.
Netvrdím, že určite dokráča do semifinále, možno sa stane pravý opak, ale hviezdy sa mu naklonili, teraz je len na ňom, ako ich dokáže zužitkovať vo svoj prospech. Čo do herných schopností, tu nemám o neho žiadne vážnejšie obavy.
PS: Neuveriteľné konštatovanie, ale dosiaľ posledným americkým grandslamovým šampiónom je Andy Roddick. No ešte šokujúcejšie je, že od triumfu jedného z najlepšie podávajúcich tenistov histórie na US Open 2003 uplynie v piatok 8. septembra presne dvadsať rokov.
Američania napriek postupnému spomaleniu povrchov a predĺženiu výmen nepochopiteľne preferovali až prehnane agresívny tenis založený na sile a drvivom servise, avšak nedostatočne kládli dôraz na kondíciu, pohyb a variabilitu. Práve s príchodom generácie okolo Fritza, Tiafoea a Paula konečne badám zmenu herného štýlu a prispôsobenie sa svetovým štandardom, ktoré nastolili tenisti pochádzajúci zo starého kontinentu.
Všetci traja ma bavia, najmä šoumenské kvality a extrémne dynamická hra v podaní večne vysmiateho Francesa Tiafoea je pastva pre oči tenisového fajnšmekra. Dokážem si predstaviť, že niekto z nich skôr či neskôr nadviaže na americké grandslamové úspechy, ale musíme si uvedomiť, že je veľký rozdiel, či vyhrávate podniky nižšej kategórie kdesi v Atlante alebo vo Washingtone, ktoré sa hrajú na dva víťazné sety a nie vždy čelíte najlepším singlistom sveta, alebo turnaje veľkej štvorky, kde sa nikam neschováte a musíte potiť krv v maratónskych päťseťákoch proti gladiátorom typu Djokovič, Nadal či Alcaraz.
Ak chcú Fritz, Tiafoe a Paul zamiešať kartami a nadviazať na triumf Andyho Roddicka, budú musieť preľstiť Novaka a Carlosa. Aké šance majú v prípadnej vzájomnej konfrontácii? Podľa mňa minimálne. Ale môžem sa sakramentsky mýliť a americké esá mi vytrú zrak.
7. Náš rozhovor je v slovenskom jazyku, sme Slováci, preto nemôžeme obísť ani dievčatá a chlapcov spod tatranských končiarov. Urobí nám radosť niektorý/á z nich, alebo opäť pôjde o tradičné rýchle vypadnutia?
OH: Tak nehorázne rád by som s tebou venoval tejto téme aspoň polovicu nášho rozhovoru a prebral každého tenistu a tenistku osobitne, ale obávam sa, že slovenský fanúšik bieleho športu si nepríde opäť na svoje. Anna Karolína Schmiedlová narazí v prvom kole na Ukrajinku Baindlovú, ktorá jej dosiaľ v kariére nevyhovuje (bilancia 1-3, na tvrdom povrchu 0-3). Ak by aj zvíťazila, v druhom kole by išla pravdepodobne na Mariu Sakkariovú, čo by prakticky znamenalo stopku.
Alex Molčan dostal za súpera Grigora Dimitrova, ktorý netrpí práve najhoršou fazónou a v zápase bude jednoznačne favoritom. Ťažko hľadať nejaké pozítiva v slovenskom šafránovom poli. Asi bude lepšie nemať žiadne očakávania a potom byť prípadne pozitívne šokovaný. Dovolím si však tvrdiť, že ešte pretečie veľa potokov, kým niekto nadviaže na štvrťfinálovú účasť Daniely Hantuchovej, Dominiky Cibulkovej a Dominika Hrbatého.
Škoda Viki Hrunčákovej, ktorej ochlp ušiel postup do hlavnej fázy, bola naozaj blízko...
PS: Nanešťastie, Viktória Hrunčáková a Lukáš Klein nedotiahli sľubne rozbehnuté finále kvalifikácie do zdarného konca a Slovensko tak bude mať v hlavnej súťaži iba dvojnásobné zastúpenie vďaka Anne Karolíne Schmiedlovej a Alexovi Molčanovi.
Smutný, ale reálny obraz nášho tenisu...
Nenasadený Molčan, márne hľadajúci zapotrošenú formu a momentálne až 117. hráč svetového rebríčka, vyfasoval na prvé kolo skúseného Bulhara Grigora Dimitrova, ktorý si vďaka technicky ladnému štýlu úderov a takmer identickej procedúry pred servisom vyslúžil príznačnú prezývku - Baby Federer. Zverenec Mariána Vajdu však mohol dopadnúť aj podstatne horšie, nakoľko Dimitrov nepatrí k najstabilnejším tenistom a dokáže zlyhať proti papierovým outsiderom.
Naša najlepšia singlistka Schmiedlová sa stretne s Ukrajinkou Katerynou Baindlovou, s ktorou má negatívnu bilanciu 1:3. Tipovať nebudem, ale ak by sa AKS aj podarilo zvíťaziť, v druhom kole ju čaká buď osmička pavúka, grécka motorová myš Maria Sakkariová, alebo španielska tenistka so slovenskými koreňmi Rebeka Masarová.
Znie to hrozne, ale každé víťazstvo slovenského zástupcu musíme brať všetkými desiatimi a pokiaľ by sa niekto z nich prepracoval do tretieho kola, už to budeme môcť považovať za veľký úspech.
8. Nechcem od teba, aby si si vzal vešteckú guľu, ale na každom grandslame sa vyskytne nečakaný čierny koníček. Poďme si teda zatipovať a zo ženského aj mužského pavúka vyberme jedno meno, ktoré môže prekvapiť nejedného vyššie postaveného protivníka, prípadne i meno spomedzi top účastníkov, ktorému nik neprikladá potrebnú dôležitosť
OH: Ako som spomínal vyššie - Taylor Fritz, Tommy Paul, a ruku na srdce, vysoké očakávania treba mať aj od Coco Gauffovej – vyhrala Washington, Cincinnati, stratila jeden set, aj to len proti Swiatekovej, v Montreale ju zastavila krajanka Pegulová, svetová trojka, čiže žiadny "nazdárek". Ej, ale si ulietavam na tých Američanoch, haha...
Mám taký dojem, že ako nám ukázali posledné edície, v ženskej časti sa môžeme veľmi jednoducho dočkať prekvapenia aj v úplne záverečnej časti. Tenistka, ktorá chytí životnú formu, spoja sa hviezdy a ona sa razom ocitne v semifinále. Veď kto čakal finále Raducanová vs. Fernandezová v 2021 alebo titul Biancy Andreescuovej v 2019?
PS: Predstav si, že si semifinalistom US Open a už v mladučkom veku patríš k najlepším hráčom na tvrdom povrchu, ale takmer nikto ťa neradí do okruhu favoritov, naopak, väčšina expertov i fanúšikov očakáva, že neprejdeš ani bránami druhého týždňa. Hovorím o Félixovi Augerovi-Aliassimeovi, ktorého považujem za jedného z čiernych koní turnaja aj napriek tomu, že má mizernú formu a je len chabým tieňom toho stabilného hráča z predošlých dvoch rokov.
Veru, na tohtosezónnu púť mladého Kanaďana nie je vôbec pekný pohľad. Kade chodí, tade vyletí už v prvom súboji, nanajvýš o kolo neskôr. No hrůza a děs. Jeho bilancia z posledných šestnástich zápasov hovorí jasnou rečou: 4 víťazstvá a až 12 prehier...
Netvrdím, že Félix vyhrá US Open, ale tenisový čert nikdy nespí. Ak existuje miesto, kde sa môže herne i výsledkovo nakopnúť, tak práve na grandslame v metropole USA. Augerova výhoda spočíva v tom, že nie je pod tlakom okolitého prostredia a že nemá čo stratiť. Ak všetko pôjde ako po drôtiku a podľa papierových predpokladov, v osemfinále si skríži rakety s Novakom Djokovičom. Not too baaaad.
Mám pocit, že v ženskej časti môže byť príjemným prekvapením domáca Sofia Keninová a Španielka Paula Badosová. Obe sú nenasedené, obe v uplynulom období trápili zranenia, obe sú mimo pozornosti más, ale na zeleno-modrých dvorcoch vo Flushing Meadows môže byť všetko celkom inak.
9. Mužský pavúk má dvoch najväčších favoritov, u žien sa môžeme pokojne dočkať hocakého prekvapenia. Tak teda, kto sa bude o dva týždne tešiť s trofejami nad hlavou?
OH: Mám byť trápny a jasný alebo nepredvíateľný? V poriadku, mužské finále ovládne Djokovič v štyroch veľmi tesných setoch proti Alcarazovi. U žien si zatipujem Jessicu Pegulovú. Dcéra amerického miliardára a majiteľa klubu NHL Buffalo Sabres sa vydala na náročnú a neľútostnú tenisovú dráhu, no ide jej viac než dobre. Vo veku 29 rokov a vyrovnanej forme nastal čas na prvý grandslamový titul.
A ak nie Pegulová, tak potom nevylučujem KONEČNE grandslamový primát pre Ons Jabeurovú.
PS: Mám byť nudný alebo originálny?
Fajn, tak teda jeden triezvy a jeden odvážny tip. U mužov nemám najmenšie pochybnosti o dvoch najväčších favoritoch na titul. Pred Roland Garros som za celkového víťaza tipoval Carlosa Alcaraza. Vyhral Novak Djokovič. Vo Wimbledone sa garde obrátilo. Tipoval som Srba, zvíťazil Španiel. Ukážkový prognostik, ja viem.
Niečo mi navráva, že postupka zostane zachovaná a US Open ovládne Nole. Tipéri, šup-šup do stávkovej kancelárie a vsaďte 50 centov na svetovú jednotku z El Palmaru... (smiech)
Pridám aj onen spomínaný odvážny tip. Vo finále sa proti sebe postavia Félix Auger-Aliassime a Alexander Zverev a nemecký obor konečne dvihne nad hlavu grandslamovú trofej.
Čo sa žien týka, prosím, nehnevajte sa, ale absolútne netuším. Spomeniem však tri tenistky. Titul osobne prajem Petre Kvitovej, teším sa na zápasy Belindy Benčičovej (pod taktovkou Mateja Liptáka) a za budúcu šampiónku volím napríklad domácu nádej Coco Gauffovú.
- Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
- Zdroj: Športky