VIDEO Sme radi, že si späť, šampiónka: Celá Amerika sledovala veľkolepý návrat legendy

Americká gymnastka Simone Bilesová sa raduje z víťazstvaAmerická gymnastka Simone Bilesová sa raduje z víťazstva Zdroj: SITA/AP/Godofredo A. Vásquez

SAN JOSE - Slávna americká gymnastka Simone Bilesová získala po nedávnom návrate po dvojročnej pauze rekordný ôsmy domáci titul vo viacboji.

Na šampionáte v San Jose uzavrela dvojdňovú súťaž pred vypredaným hľadiskom strhujúcim vystúpením v prostných a rok pred olympijskými hrami v Paríži sa dôrazne prihlásila späť medzi svetovú špičku.

Dvadsaťšesťročná Bilesová nadviazala na siedmy domáci titul z roku 2021, keď vyrovnala Alfreda Jochima, ktorý sa stal naposledy šampiónom v roku 1933.

"Nemyslím na čísla, myslím na svoj výkon. Osem titulov? Myslím, že tento rok je osmička moje šťastné číslo," citovala Bilesovú agentúra AP.

Po olympijských hrách v Tokiu sa zo sveta gymnastiky stiahla. V Japonsku sa postarala o prekvapenie, keď vzdala účasť v súťaži družstiev pre psychické problémy. Svoje odstúpenie vysvetlila tým, že pri točených prvkoch stráca prehľad o tom, kde sa vo vzduchu nachádza.

Tohtoročný domáci viacboj ovládla iba 142 cm vysoká gymnastka so skóre 118,450 bodu, o 3,900 pred Shilese Jonesovou, a vo veku 26 rokov a 166 dní sa stala najstaršou americkou viacbojárskou šampiónkou. Prvú trofej získala pred desiatimi rokmi.

Aké sú ciele americkej šampiónky?

O ďalších plánoch nechcela štvornásobná olympijská šampiónka a držiteľka rekordných 19 titulov majsterky sveta hovoriť. Ciele, ktoré si stanovila, si chce nechať pre seba. "Je to tak lepšie. Snažím sa to tento rok robiť trochu inak, ako som to robila v minulosti a zatiaľ to funguje," uviedla.

Americká gymnastka Simone Bilesová Galéria fotiek (5) Americká gymnastka Simone Bilesová (uprostred) oslavuje triumf na domácom šampionáte Zdroj: SITA/AP/Godofredo A. Vásquez

Podľa amerických médií bude Bilesová na prelome septembra a októbra štartovať na majstrovstvách sveta v Antverpách, kam sa víťazstvom na domácom šampionáte kvalifikovala. Vylúčená nie je ani jej účasť na olympijských hrách v Paríži, kde by sa mohla pokúsiť rozšíriť svoju zbierku siedmich medailí.

Úradujúca olympijská víťazka Sunisa Leeová skončila na domácom šampionáte posledná, no väčšinu roka bojovala s problémami s obličkami, s ktorými jej lekári stále pomáhajú. "Som na ňu nesmierne hrdá, že sa sem mohla dostať a ukázať, čo vie," povedala ďalšia gymnastka Jordan Chilesová.

Viac o téme: USA Simone Bilesová
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/USA Gymnastics
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy