Formulová pochúťka v chráme rýchlosti: Rekordný Verstappen a zahanbení Tifosi?

Max VerstappenMax Verstappen Zdroj: Martin Trenkler

MONZA - Holandský pilot Max Verstappen z Red Bullu zaútočí vo víkendovej Veľkej cene Talianska na desiate víťazstvo v rade, vďaka ktorému by stanovil nový rekord vo formule 1.

Suverénny líder šampionátu, ktorý vedie poradie o 138 bodov pred tímovým kolegom Sergiom Pérezom za sebou, by tým definitívne prekonal šnúru Sebastiana Vettela z roku 2013. V "chráme rýchlosti" v Monze zároveň obhajuje minuloročné prvenstvo.

"Na návrat do Talianska sa teším rovnako ako na všetkých ich vášnivých fanúšikov. V tejto krajine má motoršport silnú históriu, takže je vždy skvelé tam pretekať," povedal Verstappen. "Monza je svižný okruh, kde dosahujete vysokú maximálnu rýchlosť. Je odlišná od Zandvoortu, kde sme pretekali naposledy. Verím, že tú sériu deviatich výhier ešte predĺžim," doplnil.

Dvadsaťpäťročný Verstappen vyhral v sezóne 11 pretekov z 13. Naposledy spoznal premožiteľa v aprílovej Veľkej cene Azerbajdžanu, kde skončil druhý za Pérezom. Red Bull sa usiluje už o 15. triumf v rade, ktorým by posunul vlastný rekord. Popri všetkých tohtoročných pretekoch ovládla ambiciózna stajňa aj záverečnú Veľkú cenu minuloročnej sezóny v Abú Zabí. Dohromady tím Christiana Hornera vyhral 23 z posledných 24 pretekov.

Formulová pochúťka v chráme Galéria fotiek (2) Zdroj: Martin Trenkler

Napriek tomu, že Verstappen tento rok vo formule 1 jasne dominuje, musí si dať v Taliansku pozor. Vlani síce v Monze vyhral po štarte zo siedmeho miesta, dovtedy ale na prvé stupne víťazov na tradičnom okruhu čakal. Posledným pilotom, ktorý tu triumf obhájil, bol Lewis Hamilton v roku 2018. Monza je tiež trať, na ktorej McLarenu v roku 1988 skončila séria jedenástich výhier, ktorú tento rok Red Bull prekonal.

Špeciálne lakovanie

V špeciálnych farbách vyštartuje do pretekov domáci tím Ferrari, ktorý vzdá hold tohtoročnému triumfu v pretekoch 24 hodín Le Mans. Slávna stajňa z Maranella verí, že pred domácimi divákmi zaútočí čo najvyššie. V Pohári konštruktérov jej zatiaľ patrí štvrté miesto za Red Bullom, Mercedesom a Aston Martinom. "Chceme tento víkend odjazdiť po všetkých stránkach perfektne, aby naši jazdci dostali z auta všetko, čo v ňom je," uviedol šéf tímu Frédéric Vasserur.

Veľká cena Talianska je tiež posledným európskym podujatím v sezóne. Potom sa šampionát F1 presunie do Ázie, Severnej a Južnej Ameriky a na Blízky východ. Pôjde aj o prvé tohtoročné preteky na Apeninskom polostrove po tom, čo bola májová Veľká cena Emília Romagna v Imole zrušená kvôli záplavám.

Program otvoria tradične v piatok dva tréningy. Po sobotňajšom treťom sa pôjde od 16:00 kvalifikácia. Preteky odštartujú v nedeľu o hodinu skôr.

Viac o téme: Red Bull Lewis Hamilton Carlos Sainz Ferrari McLaren Mercedes Monza Veľká cena Talianska Max Verstappen Sergio Perez Charles Leclerc Lando Norris George Russell Oscar Piastri