Bezchybná a rýchla jazda priniesli ovocie: Mirgorodský si zo Španielska odnáša medailu!

Slovenský reprezentant Marko MirgorodskýSlovenský reprezentant Marko Mirgorodský Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

SEU D'URGELL - Slovenský reprezentant Marko Mirgorodský obsadil tretie miesto vo finále C1 na pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome v španielskom Seu d'Urgell. Matej Beňuš skončil na piatom mieste.

Dvadsaťštyriročný Mirgorodský postúpil do bojov o zlato ako najlepší Slovák zo šiesteho miesta v semifinále a vo finále svoj výkon ešte vylepšil, keď predviedol čistú jazdu a v cieli bol len o sekundu a jedenásť stotín pomalší ako víťaz Raffaello Ivaldi z Talianska.

Na druhého Luku Božiča zo Slovinska, ktorý spravil jeden ťuk, stratil 0,1 sekundy. Beňuš sa dotkol tretej bránky a v cieli mal manko 2,10 s na víťaza. Tretí slovenský kanoista Alexander Slafkovský predviedol v semifinále čistú jazdu, no stratil 5,51 s a skončil na druhom nepostupovom 12. mieste.

Mirgorodský si vďaka tretiemu miesto pripísal 20 bodov do internej olympijskej kvalifikácie, Beňuš získal 17 a Slafkovský deväť bodov.

Pre juniorského majstra sveta z roku 2016 a majstra Európy z roku 2019 je to vôbec prvá medaila zo Svetového pohára. "Bolo to pre mňa veľmi nervózne až do konca, keď som čakal v cieli. Spravil som chybu, ktorá stála nejaký čas a hlavne domáci pretekári Španieli a Francúzi sú veľmi silní, čiže naozaj som tŕpol do poslednej chvíle.

Som veľmi rád, že to vydalo na medailu a ešte radšej, že je to začiatok olympijskej nominácie. Stále je veľa pretekov pred nami, takže dobrý začiatok, ale treba v tom pokračovať. Dnes som sa cítil celý deň dobre a už keď som sa rozjazďoval som si hovoril, že dnes by to mohlo vyjsť. V oboch jazdách boli menšie chybičky.

V tej prvej veľmi jemný dotyk bránky a vo finálovej som na posledných povodných bránach trochu zastal a to ma možno stálo trochu lepšie umiestnenie, ale ja som spokojný. Medaila sa vždy ráta a ideme ďalej," povedal pre canoe.sk.

Beňuš podáva v prebiehajúcej sezóne konštantné výkony, keď nechýbal ani v jednom finále Svetového pohára a so 192 bodmi je priebežný líder SP pre Slovincom Božičom. Finálové kolo Svetového pohára sa uskutoční 6. až 8. októbra na olympijskej trati v Paríži

Z trojice Sloveniek sa do finálovej desiatky neprebojovala ani jedna. Soňa Stanovská sa so šiestimi trestnými sekundami umiestnila na 18. priečke so stratou 7,22 s na najrýchlejšiu Jessicu Foxovú z Austrálie.

Zuzana Paňková mala jeden ťuk a skončila hneď za svojou krajankou (+7,37 s), Emanuela Luknárová predviedla čistú, no pomalšiu jazdu a obsadila 20. miesto (+7,53 s). Do internej olympijskej kvalifikácie si pripísali tri, dva a jeden bod. Boje o Paríž 2024 budú pokračovať ešte na majstrovstvách sveta v Londýne (19. 9. - 24. 9.) a v 5. kolo Svetového pohára v Paríži (5. 10. - 8. 10.).

Slovenskú účasť musia reprezentanti vyjazdiť na septembrových MS, pričom v každej disciplíne okrem kajak krosu môžu získať len jednu miestenku.

Najlepšia zo Sloveniek Stanovská zašla rýchlu jazdu, no nevyvarovala sa troch dotykov v strednej časti trate. "Som rada za to, že aj keď jazda nebola čistá, bola naozaj rýchla. Dnes to bola jedna z najrýchlejších celkovo. Rovnako aj v kajaku som bola tretia vôbec a zdolala som zlatú olympijskú medailistku, čiže rýchlosť tam je a treba sa vyvarovať trestných dotykov a následne sa môže očakávať super výsledok," povedala Stanovská.

Sobotňajší program v La Seu d’Urquell pokračuje semifinálovými a finálovými jazdami v kajakárskych disciplínach, kde sa predstavia v ženskej kategórii Soňa Stanovská a Eliška Mintálová a v mužskej Jakub Grigar, Martin Halčin a Adam Gonšenica.