Historický úspech pre celú krajinu: K miestenke na olympiádu prispela aj šťastena

Na snímke hráči Južného Sudánu sa prvýkrát v histórii prebojovali na olympijské hryNa snímke hráči Južného Sudánu sa prvýkrát v histórii prebojovali na olympijské hry Zdroj: TASR/AP/Aaron Favila

MANILA/OKINAWA/JAKARTA - Basketbalisti Južného Sudánu a Japonska sa predstavia na olympijských hrách v Paríži.

Rozhodli o tom sobotňajšie stretnutia, ktoré na majstrovstvách sveta uzavreli súboje v skupinách o konečné 17.-32. miesto. Južný Sudán si vybojoval účasť pod piatimi kruhmi ako najlepší tím Afriky, Japonci si zaistili jedinú miestenku na šampionáte pre ázijské mužstvo.

Južný Sudán sa na olympijské hry prebojoval prvýkrát v histórii. Vo svojom záverečnom vystúpení na MS zdolal vo filipínskom Quezon City priameho konkurenta v boji o miestenku Angolu presvedčivo 101:78 v zápase M-skupiny. Do karát mu zahrala aj tesná prehra Egypta s Novým Zélandom 86:88 v N-skupine.

Najmladší medzinárodne uznaný štát štartoval na MS premiérovo a zaznamenal na turnaji tri víťazstvá a dve prehry. Triumf nad Angolou dirigoval rozohrávač Chicaga Bulls Carlik Jones, ktorý si pripísal 26 bodov a 15 asistencií.

"Pred zverencami dávam klobúk dolu, pretože od prvého dňa verili, že sa to môže podariť. Táto krajina existuje iba 12 rokov, je neuveriteľne, že sme to dokázali. Toto mužstvo je lúčom svetla, ktorý prinesie Južnému Sudánu jednotu, súdržnosť, lásku a priateľstvo," tešil sa podľa AFP  dojatý americký kouč afrického tímu Royal Ivey, ktorý v uplynulej sezóne pôsobil ako asistent v Brooklyne Nets a od budúceho ročníka bude na rovnakej pozícii v Houstone Rockets.

Japoncov čaká ôsma účasť pod piatimi kruhmi. Na záver turnaja zdolali na domácej palubovke v Okinawe Kapverdy 80:71 a obsadili prvú priečku v O-skupine. Do Paríža sa dokázali kvalifikovať, hoci im na podujatí chýbal ich najznámejší hráč Rui Hačimura z Los Angeles Lakers.

MS basketbalistov - súboje o 17.-32. miesto:
M-skupina (Quezon City/Fil.):
Filipíny - Čína 96:75 (39:40)
Angola - Južný Sudán 78:101 (39:53)


N-skupina (Pasay/Fil.):
Nový Zéland - Egypt 88:86 (47:35)

O-skupina (Okinawa/Jap.):
Japonsko - Kapverdy 80:71 (50:37)
Fínsko - Venezuela 90:75 (48:35)


P-skupina (Jakarta/Indonézia)
Pobrežie Slonoviny - Francúzsko 77:87 (41:40)

Viac o téme: Paríž 2024 Južný Sudán
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy