VIDEO Totálne vypredané a s čerešničkou na torte: Košice zachváti jubilejná maratónska horúčka

Víťazka kategórie žien Margaret Agaiová z Kene v cieli 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieruVíťazka kategórie žien Margaret Agaiová z Kene v cieli 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru Zdroj: TASR/Roman Hanc

KOŠICE - Rekordných 17-tisíc bežcov sa zúčastní na jubilejnom 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach (1. októbra).

Na podujatí sa predstaví aj štafeta olympijských víťazov v zložení Anastazia Kuzminová, Poliak Robert Korzeniowski, Maďarka Gabriella Szabóová a Čech Martin Koukal.

VIDEO: Blíži sa 100. ročník, pobeží 17-tisíc účastníkov

"V marci sme zastavili registráciu, čiže sme nezrealizovali ani veľkú medzinárodnú globálnu kampaň. Vnímame, že množstvo bežcov z Európy sa na štart ani nepostaví, lebo nemali predstavu, že už v marci nebude možnosť. Máme tam však veľa Poliakov, Čechov, Francúzov, Maďarov, Britov a veľa Srbov," povedal riaditeľ MMM Branislav Koniar počas tlačovej konferencie v Bratislave.

Nechýbajú elitní bežci z Afriky

Organizátori zároveň predstavili úvodných štyroch bežcov z kategórie Elite, v ktorej bude štartovať tridsiatka pretekárov. Medzi nimi sú Keňan Reuben Kerio, ktorý absolvuje už piaty štart v Košiciach, a Etiópčan Aychew Bantie. Medzi ženami sa predstaví víťazka z minulého roka Margaret Agaiová z Kene a Ayantu Kumelová, ktorá triumfovala pred dvoma rokmi.

Reuben Kiprop Kerio z Galéria fotiek (3) Reuben Kiprop Kerio z Kene počas vlaňajšieho triumfu Zdroj: TASR/Roman Hanc

"Keriovi hovoria doma ´Mr. Košice´, keďže dokázal na MMM trikrát vyhrať a má aj jedno štvrté miesto. Dokáže sa pripraviť a zdolávať aj papierovo lepších súperov. V tejto kategórii je aj šestica slovenských reprezentantov, vrátane majstrov Slovenska Mariána Zimmermanna a Ivany Líškovej, podľa výkonnosti sú v nej aj Matúš Hujsa, Marek Hladík, Taras Ivaniuta a Lucia Vlčáková," povedal Koniar.

VIDEO: Navýšili sme rozpočet o 15 percent, prídu kvalitní bežci z Afriky

Zároveň dodal, že na papieri majú aj ďalších pretekárov, záleží ako dopadnú vízové procesy. Čakajú ich vo štvrtok 28. septembra.

Hujsa poďakoval za možnosť štartovať v Košiciach: "Už minulý rok som si povedal, že urobím všetko preto, aby som sa mohol zúčastniť. Myslím si, že tam bude 10 bežcov zo Slovenska a budeme sa snažiť o najlepší čas. Moja príprava prebieha podľa plánu, cez víkend budem mať malú previerku v Bratislave."

Na štarte nechýbajú olympijskí športovci či známe tváre

V štafete sa predstavia športovci, ktorí získali celkovo desať zlatých a jednu bronzovú medailu z olympiád. Prichádzajú na pozvanie a s podporou Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

"MMM nie je len športové podujatie, obsahuje a prináša aj širšie myšlienky. Predovšetkým mier, ktorý je veľmi dôležitý a treba sa o neho starať. Som rád, že myšlienka našla pochopenie u kolegov z ostatných olympijských výborov. Budú tu zástupcovia štátov V4, ktoré sú nám historicky blízke," povedal prezident SOŠV Anton Siekel.

Olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi Matej Tóth sa v minulosti viackrát zúčastnil na MMM, avšak vždy v rôznych úlohách. Tentoraz ho diváci uvidia v hlavnej disciplíne. Na polmaratóne sa predstaví aj bývalý reprezentačný hokejový útočník Ladislav Nagy.

Chodec Matej Tóth počas Galéria fotiek (3) Bývalý olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth Zdroj: SITA/Branislav Bibel

V sobotu podvečer 30. septembra sa uskutoční otvárací ceremoniál 100. ročníka, počas ktorého zapália maratónsky oheň. Práve ten symbolicky otvára MMM v Košiciach. Organizátori pripravili aj vlakový Maratónsky expres, ktorý pôjde v sobotu z Bratislavy do Košíc.

Koniar zároveň prezradil, že rozpočet na podujatie sa zvýšil o 20 až 25 percent: "Mnohé z aktivít však nesúvisia len s maratónom. Zároveň pre najlepších bežcov pripravujeme finančné odmeny. V hodnote 10.000 eur chceme podporiť aj slovenskú atletiku."

Viac o téme: Košice Medzinárodný maratón mieru MMM
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Martina Kriková
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy