České tímy potrestané viac ako Rusko a Bielorusko? Naši susedia pristúpili k závažnej úprave!

Český premiér Petr FialaČeský premiér Petr Fiala Zdroj: Profimedia

PRAHA - V Česku budú môcť súťažiť ruskí a bieloruskí športovci, ktorí formálne nereprezentujú tieto krajiny a sú napríklad súčasťou klubov, ktoré v Rusku a Bielorusku nesídlia.

Po rokovaní českej vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Kabinet spresnil podmienky pre podobné prípady.

Ruskí a bieloruskí športovci nesmú pri prípadnom pobyte v ČR akokoľvek podporovať inváziu na Ukrajinu, povedal Fiala. Športovci a tímy reprezentujúce Rusko a Bielorusko a kluby so sídlom v nich ďalej nebudú môcť súťažiť v ČR. Česi nesmú súťažiť v oboch týchto krajinách.

"Nezakazuje sa účasť športovcov, ktorí formálne nereprezentujú tieto štáty a sú napríklad členmi niektorých futbalových tímov z iných európskych krajín," uviedol predseda vlády. "Samozrejme, za podmienky, že nepoužívajú symboly a nerobia nejaké politické alebo iné vyjadrenia, ktoré by podporovali ruskú agresiu proti Ukrajine," dodal.

V tlačovej správe úrad vlády špecifikoval, že športovci s ruským či bieloruským občianstvom, ktorí vyhovejú podmienkam napríklad tým, že štartujú sami za seba alebo za tímy z iných krajín (napríklad tenisti či futbalisti), majú zákaz používať štátne symboly alebo odkazy na ruských či bieloruských sponzorov. Pri pobyte v ČR sa tiež musia vyvarovať všetkých gest či krokov, ktoré by smerovali k akejkoľvek podpore narušenia suverenity, nezávislosti, jednoty alebo územnej celistvosti Ukrajiny.

Spresnenie pravidiel podľa Fialu zodpovedá tomu, ako k veci pristupujú iné európske štáty, a súčasne princípu, že sankcie majú vždy viac postihnúť Rusko a Bielorusko ako tých, ktorí ich uvaľujú. Kvôli ruskej invázii vláda v júni schválila zákaz štartu ruských a bieloruských športovcov na českom území. Bielorusko sa síce do vojny aktívne nezapojilo, umožnilo ale Rusku podnikať útoky zo svojho územia.

Vláda pred týždňom v utorok súhlasila s udelením víz pre futbalistov kazašského celku Tobol Kostanaj, ktorý tak mohol v Plzni v odvete play-off o postup do Európskej konferenčnej ligy nastúpiť aj s hráčmi z Ruska a Bieloruska. Tobol má v kádri troch ruských a jedného bieloruského futbalistu, ani jeden z nich pôvodne s tímom do Prahy nepriletel. Spolumajiteľ klubu Alimžan Kaldijarov na instagrame vtedy povedal, že bez nich by Kostanaj možno nenastúpil na zápas.

"V minulých týždňoch sme boli postavení pred situáciu, že by za určitých okolností mohli byť potrestané viac české futbalové tímy, ako by sa to dotklo Ruska a Bieloruska a ruských a bieloruských športovcov. Aj na základe tejto skúsenosti a princípu a toho, ako k tomu pristupuje prevažná väčšina európskych štátov, sme pristúpili k tejto úprave," podotkol Fiala.

Na novej formulácii je podľa ministerského predsedu zhoda medzi príslušnými ministerstvami, Národnou športovou agentúrou a ďalšími aktérmi. "Nič nemeníme na jasnom postoji, sankciách a zákaze, ale spresňujeme a uvádzame viac do súladu s praktickým životom," uviedol premiér.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Česko Petr Fiala
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy