Rázna odpoveď Francúzov pred OH: Ruské vlajky v našej krajine viať nebudú!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že na olympijských hrách v Paríži 2024 by nemali viať ruské vlajky.

V rozhovore pre športový denník L'Équipe hlava usporiadateľskej krajiny uviedla, že účasť ruských športovcov s neutrálnym statusom je na rozhodnutí Medzinárodného olympijského výboru.

"Samozrejme, počas parížskej olympiády nebudú viať žiadne ruské vlajky. Myslím, že o tom panuje všeobecná zhoda. Rusko ako krajina nie je vítané v čase, keď pácha vojnové zločiny a deportuje deti," uviedol Macron.

"Skutočnou otázkou, o ktorej by malo olympijské hnutie rozhodnúť, je to, aké miesto by mali dostať ruskí športovci, ktorí sa v niektorých prípadoch na takúto akciu pripravovali celý život a tiež oni mohli byť obeťou tohto režimu," povedal Macron s tým, že nie je úlohou usporiadateľskej krajiny hier určovať, čo má MOV robiť.

"Táto záležitosť by nemala byť politizovaná. Je na olympijskom hnutí, aby to rozhodlo. Mám plnú dôveru v (prezidenta MOV) Thomasa Bacha," povedal Macron. Do diskusií o prípadnej účasti Rusov by mali byť podľa neho zapojení aj Ukrajinci, ktorých krajinu Rusko vlani vo februári napadlo.

Kedy sa rozhodne? 

MOV Rusku, ani jeho spojencom z Bieloruska, nezaslal rok pred začiatkom hier oficiálnu pozvánku na účasť v Paríži. Na jar MOV odporučil medzinárodným športovým federáciám, aby športovcov z Ruska a Bieloruska pustili ako neutrálnych do medzinárodných súťaží.

V mnohých športoch sa ruskí a bieloruskí športovci vrátili na svetovú scénu a zúčastňujú sa olympijských kvalifikácií. Istotu účasti na hrách v Paríži, ale ani v prípade splnenia kvalifikačných kritérií nemajú, na definitívne rozhodnutie MOV podľa Bacha potrebuje čas.

Viac o téme: Rusko OH 2024 Olympijské hry Emmanuel Macron OH Paríž
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy