Elitným športovcom ostali iba slzy v očiach: Veľký zvrat, skvelé správy pred olympiádou

Olympijské kruhy sú vysvietené pred Eiffelovou vežou v ParížiOlympijské kruhy sú vysvietené pred Eiffelovou vežou v Paríži Zdroj: TASR/AP/Francois Mori, File

PARÍŽ - Olympijské testovacie preteky v triatlone sa od štvrtka do nedele uskutočnia aj s plávaním v Seine.

Kvalita vody v rieke pretekajúcej Parížom sa zlepšila od zrušeného testu v diaľkovom plávaní, ktorý sa mal konať cez víkend 5. a 6. augusta, a vyhovuje požiadavkám na organizovanie pretekov. Oznámili to dnes organizátori triatlonového podujatia.

Ak by voda v Seine nebola bezpečná, malo vedenie svetového triatlonu pripravenú ako náhradný variant duatlon s vynechaním plaveckej časti. K tomu pristúpiť nemuselo. K zlepšeniu kvality vody prispelo aj počasie. Pred plánovanými pretekmi v diaľkovom plávaní ju poznačili niekoľkotýždňové mimoriadne vytrvalé dažde a s tým súvisiace zvýšené množstvo pretekajúcich odpadových vôd.

Dôležité opatrenia

Vedenie Paríža a usporiadatelia olympijských hier, ktoré bude francúzska metropola hostiť o rok, pracujú na ďalších opatreniach pre vyčistenie vody v Seine. "Prvé preteky sú dôležitým krokom v boji o to, aby sa v Seine dalo plávať," uviedol predstaviteľ radnice Christophe Noël du Peyrat.

Teraz sa bude podľa neho pracovať na tom, aby sa kvalita vody nezhoršovala ani pri extrémnom počasí. Napríklad sa buduje obrovská podzemná nádrž, ktorá by pri búrkach zadržala vodu, takže by nepretekala bez akéhokoľvek ošetrenia do rieky a mohla byť vyčistená neskôr.

Zdraví aj handicapovaní triatlonisti budú plávať pod mostom Alexandra III., ktorú zdobia zlaté sochy. Pri cyklistickej a bežeckej časti zavítajú do ikonických častí Paríža vrátane slávnej triedy Champs-Elysées.

Športová manažérka organizačného výboru Brigitte Légaréová povedala, že táto akcia je kľúčová pre vyskúšanie logistiky pre olympijské preteky vrátane bezpečnosti, časomiery a kontrolovania pohybu divákov. Tí môžu prísť ku trati zadarmo. Zhruba osem stoviek ľudí dostalo pozvánku do štartovného a cieľového priestoru, ďalší budú okolo trate.

Viac o téme: Paríž Triatlon OH 2024 OH Paríž
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy