Vypadnutie škrie, ale hlavy nahor: Český tenis na vrchole, Slovensko si môže vziať inšpiráciu

Česká tenistka Karolína MuchováČeská tenistka Karolína Muchová Zdroj: SITA/AP/John Minchillo

NEW YORK - Karolína Muchová na US Open potvrdila, že prežíva najlepšiu sezónu v kariére a patrí zaslúžene do svetovej špičky.

Povedal to Vladislav Šavrda, tréner a generálny manažér I. ČLTK Praha, za ktorý olomoucká rodáčka hrá. Aj keď Muchová po semifinálovej prehre s Američankou Cori Gauffovou 4:6, 5:7 uviedla, že podala sotva šesťdesiatpercentný výkon, Šavrda miernil jej sebakritiku. Ocenil tiež výkony ďalšej klubovej hráčky Markéty Vondroušovej a verí, že sa obe české tenistky predstavia na Turnaji majsteriek.

"Hoci Kája po zápase povedala, že podala výkon na šesťdesiat percent, ja by som s tým až tak nesúhlasil. Bola k sebe veľmi kritická. Áno, nebol to jej najlepší výkon, ale nepovedal by som, že to bolo na 60 percent. Skôr napríklad na 80," uviedol Šavrda.

Niečo šialené

Bývalý daviscupový kapitán ľutoval horší úvod, kedy Muchová čoskoro strácala 1:5 a manko už nedohnala. Aj v druhom sete videl chyby za stavu 3:4, kedy Češka stratila servis a povzdychol si, že v rozhodujúcom dvanástom geme musela len odvracať mečbaly bez toho, aby mala jedinú šancu vyrovnať. "Keby došlo na tretí set, mohlo to aj dopadnúť," mienil Šavrda.

Češka Karolína Muchová Galéria fotiek (54) Sklamaná Karolína Muchová Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

Ocenil však bojovnosť Muchovej, ktorá v závere odvrátila päť mečbalov. Tesne pred rozhodujúcou loptičkou tiež nadchla výmenou, počas ktorej absolvovala s Gauffovou 40 úderov. "To je niečo šialené a vidí sa to len výnimočne. Myslím, že aj tá záverečná lopta, kedy sa Kája pokúsila o stopball, bola únikom od toho, aby na kurte neomdlela. Možno bol aj ten rozhodujúci mečbal ovplyvnený predchádzajúcou výmenou," uviedol Šavrda .

Reklama na ženský tenis

Uznal, že výkon Muchovej nebol taký ako vo štvrťfinále proti Rumunke Sorane Cirsteovej, napriek tomu ocenil kvality súperky. "Coco teraz patrí medzi absolútnu špičku a momentálne má najlepšiu formu zo všetkých hráčok. Karolíne tentoraz nevyšla ani jej úspešnosť volejov, ktoré má inak jedny z najlepších na svete," povedal Šavrda a vyzdvihol stratégiu trénerov hrať Gauffovej výrazne cez forhend. "Tam sa vie, že v ňom Coco robí chyby, čo sa ukázalo aj v štatistikách," doplnil.

Zápas bol podľa neho reklamou na ženský tenis. "Čo sa dá povedať aj smerom k tým, ktorí spochybňujú výšku odmien. Myslím, že ženský tenis šiel všeobecne úrovňou výrazne hore. Takýto zápas si divák užije rovnako intenzívne ako zápasy medzi Djokovičom a Alcarazom alebo tými ďalšími," povedal Šavrda.

Fakt, že sa finalistka tohtoročného Roland Garros posunie po US Open na ôsme miesto svetového rebríčka, označil za úžasný. "Kája má jeden z najkrajších herných prejavov na okruhu. Niet pochýb o tom, že patrí k absolútnej svetovej špičke," uviedol na adresu hráčky, ktorej vlani patrilo ešte 235. miesto. "Keď si vezmete, kde bola pred rokom, je to bezpochyby jej najlepšia sezóna," povedal.

Česká tenistka Karolína Muchová Galéria fotiek (54) Radosť Karolíny Muchovej Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

Úspech celého českého tenisu

Na to, aby mohla Muchová na výkony ďalej nadväzovať, musí zostať zdravá. V semifinále mala napríklad tejpy na pravej ruke, ktoré schovávala pod rukávom. "Hráčky sa teraz sťažujú na tie loptičky, ktoré sú ťažké a hernú ruku to veľmi namáha. Asi tiež nebola na sto percent fit, ale nesťažuje sa na to," uviedol Šavrda.

V súvislosti s ťažením Muchej zmienil aj štvrťfinále Vondroušovej. Wimbledonská šampiónka sa posunie budúci týždeň v rebríčku WTA na šieste miesto.

"Tento rok oslavujeme 130 rokov od založenia klubu a tieto darčeky, ktoré nám tieto dve hráčky dávajú, sú jednoducho úžasné. Sú tiež blízko, aby sa dostali na Turnaj majsteriek, a to je v hre ešte Peťa Kvitová. Je to úspech celého českého tenisu," dodal Šavrda.

Viac o téme: Karolína Muchová US Open 2023 Vladislav Šavrda
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy