Hetrik Moratu a rekord Yamala pri kanonáde Španielska, nečakané domáce zaváhanie Turecka

Giorgi Gocholeišvili a Jose Gayá v súboji o loptuGiorgi Gocholeišvili a Jose Gayá v súboji o loptu Zdroj: SITA/AP/Zurab Tsertsvadze

RIJEKA - Chorvátski futbalisti zvíťazili v piatkovom zápase D-skupiny kvalifikácie ME 2024 nad Lotyšskom vysoko 5:0 a v tabuľke im patrí druhé miesto. Na čele sú Turci, ktorí v závere zachránili remízu s Arménskom 1:1. V déčku sú po piatich zápasoch stopercentní Škóti, na Cypre vyhrali 3:0 a sú blízko postupu.

Chorváti od úvodu potvrdzovali úlohu veľkých favoritov a v Rijeke viedli už po troch minútach. Skóre otvoril Bruno Petkovič, ktorý minútu pred prestávkou pridal aj svoj druhý gól a zvýšil na 3:0. Okrem neho sa presadili aj Luka Ivanušec a v druhom dejstve Andrej Kramarič a Mario Pašalič.

Arméni zaskočili Turecko

Arménsko hralo v Eskisehire s domácimi vyrovnaný duel a krátko po zmene strán ho poslal do vedenia Artak Dašjan. Turci sa dočkali v samom závere z kopačky Bertuga Yldrma. Turci majú z piatich duelov 10 bodov, druhé Chorvátsko odohralo len tri stretnutia a má sedem bodov ako tretie Arménsko.

Španieli deklasovali Gruzínsko

Španieli potvrdili úlohu favoritov a v A-skupine rozdrvili domáce Gruzínsko 7:1. Tri góly strelil Alvaro Morata, po jednom pridali Dani Olmi, Nico Williams a Lamine Yamal a jeden vlastný si strelil aj Solomon Kvirkvelia. Za domácich skóroval bývalý hráč Slovana Bratislava Giorgi Čakvetadze.

Yamal s rekordným zápisom

Autor siedmeho španielskeho gólu Yamal sa stal najmladším hráčom i strelcom v histórii "La Furia Roja". Krídelník Barcelony naskočil do zápasu vo veku 16 rokov a 57 dní a prekonal doterajší rekord Gaviho o rok a päť dní. Zároveň ho zosadil aj z postu najlepšieho strelca. Gavi dal svoj prvý gól v júni 2022 proti Česku vo veku 17 rokov a 304 dní.

Gólové oslavy futbalistov Španielska Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Zurab Tsertsvadze

Španieli odohrali len tri zápasy a so šiestimi bodmi sú druhí. Na čele áčka sú stopercentní Škóti, v piatom stretnutí vyhrali na Cypre hladko 3:0, keď strelil všetky góly v úvodnej polhodine. Skupinu vedú s 15 bodmi a skóre 12:1 a sú len krôčik od postupu.

A-skupina:

Gruzínsko - Španielsko 1:7 (0:4)
Góly: 49. Čakvetadze - 22., 40. a 66. Morata, 27. Kvirkvelia (vl.), 38. Olmo, 68. Williams, 74. Yamal

Cyprus - Škótsko 0:3 (0:3)
Góly: 6. McTominay, 16. Porteous, 30. McGin