Luxembursko skolilo Island a dotiahlo sa na Slovensko, Bosna sa vytrápila s Lichtenštajnskom

Edin Džeko a jeho gólové oslavy so spoluhráčmiEdin Džeko a jeho gólové oslavy so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/Armin Durgut

LUXEMBOURG - Futbalisti Luxemburska zvíťazili v "slovenskej" J-skupine kvalifikácie ME 2024 nad Islandom 3:1 a s desiatimi bodmi poskočili na tretie miesto tabuľky. V ďalšom zápase vyhrala Bosna a Hercegovina doma nad Lichtenštajnskom 2:1 a pripísala si druhý triumf.

Luxemburčania potvrdili dobrú formu v úvodnej polovici kvalifikácie, po remíze so Slovenskom (0:0) a prehrou v Portugalsku (0:6) zaznamenali tretí triumf. Na domácej pôde sa ujali vedenia už v 9. minúte, keď Maxime Chanot premenil penaltu.

Ďalší priebeh ponúkol vyrovnaný duel, ale v koncovke boli lepší Luxemburčania a v 70. minúte zvýšil na 2:0 Yvandro Borges Sanchez. Island znížil v 88. minúte, keď hral už bez vylúčeného Hordura Harnussona, ale vzápätí definitívne rozhodol Danel Sinani.

Bosna sa vytrápila s Lichtenštajnskom

V Zenici padli všetky góly už v úvodných 21 minútach. V tretej udrel domáci kanonier Edin Džeko, v 18. si dal vlastenca Simon Luchinger a vzápätí znížil Sandro Wolfinger. V ďalšom priebehu mali prevahu Bosniaci, ale gól už nepadol.

Lichtenštajnsko strelilo vôbec prvý gól v kvalifikácii a bez bodu je posledné. Bosna je so šiestimi bodmi štvrtá. Luxembursko má na konte desať bodov rovnako ako druhé Slovensko, na čele je stopercentné Portugalsko, ktoré vyhralo v Bratislave 1:0.

J-skupina:

Bosna a Hercegovina - Lichtenštajnsko 2:1 (2:1)
Góly: 3. Džeko, 18. Luchinger (vl.) - 21. Wolfinger. Rozhodoval: Karabajev (Kaz.), ŽK: Kolašinac, Krunič - Traber, Malin, Luchinger

BaH: Šehič - Miličevič, Hadžikadunič, Kolašinac - Dedič, Nalič (64. Tahirovič), Pjanič (77. Hadziahmetovič), Krunič (90.+3 Hamulič), Demirovič (90.+3 Kodro) - Bilbija (77. Gazibegovič), Džeko

Lichtenštajnsko: Buchel - Beck, Traber, Malin - S. Wolfinger (84. F. Wolfinger), Luchinger (84. Netzer), Wieser (68. Meier), Sele, Goppel - Salanovič (84. Hasler), Saglam (73 Luque)

Luxembursko - Island 3:1 (1:0)
Góly: 9. Chanot (z 11m), 70. Borges Sanches, 89. Sinani - 88. Haraldsson. Rozhodoval: Kikačeišvili (Gruz.), ŽK: Mahmutovič, Martins Pereira - H. Magnusson, Haraldson, ČK: 73. Magnusson po druhej ŽK

Luxembursko: Moris - Chanot, Martins Pereira, Mahmutovič (64. Gerson) - Martins (64. Bohnert), Olesen (64. Jans), Barreiro Martins, Sinani, Mica Pinto - Borges Sanches (90.+3 Dardari), Curci (81. Thill)

Island: Runarsson - Fridriksson, H. Magnusson, Palsson, Finnsson - Haraldsson, Traustason, Gudmundsson - Thorsteinsson (79. Johannesson), Finnbogason (79. Anderson), S. Magnusson