Zaplnené tribúny vyburcovali Slovensko k skvelému výkonu: Zápas desaťročia rozhodol jediný gól

Bernardo Silva a Bruno Fernandes oslavujú gól PortugalskaBernardo Silva a Bruno Fernandes oslavujú gól Portugalska Zdroj: SITA/AP/Radovan Stoklasa

BRATISLAVA - Slovenskí futbalisti prehrali v piatkovom zápase kvalifikácie ME 2024 s Portugalskom 0:1. O triumfe favorita J-skupiny rozhodol na Tehelnom poli v 43. minúte Bruno Fernandes. V tabuľke sú Portugalčania na čele s plným počtom 15 bodov a so skóre 15:0, druhé Slovensko a tretie Luxembursko, ktoré v piatok zdolalo Island 3:1, majú 10 bodov.

Slováci mali úvodný výkop zápasu, ale už po 58 sekundách sa hostia dostali do veľkej šance, keď Vitinha dostal loptu z pravej strany do stredu šestnástky, ale jeho zakončeniu chýbala razancia.

Favorit mal do tejto fázy loptu častejšie na kopačkách, ale 10. minúte sa po kombinácii Slovákov dostal k odrazenej lopte Kucka, no ľavačkou ju poslal ďaleko od brány. Bližšie ku gólu mal vzápätí Polievka po centri Pekaríka, jeho pokus Costa zneškodnil.

Druhý zľava hráč Slovana Galéria fotiek (45) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Výbornú pasáž slovenských hráčov zakončila šanca Schranza, ktorý si výborne spracoval loptu, ale zakončenie Haraslína skončilo na obrannom múre súpera. Ofenzívny futbal pokračoval, vzápätí sa do dobrej pozície dostal Fernandes, tentoraz sa dobrým zákrokom prezentoval Dúbravka. Po polhodine hry zaujala rýchla akcia, keď sa Haraslín výborne presadil až do šestnástky, ale skončil na zemi.

V závere polčasu mohol výborný výkon Slovákov korunovať Haraslín po prihrávke Pekaríka, ale loptu poslal tesne vedľa brány. To, čo nevyšlo jemu, sa vzápätí podarilo Fernandesovi, ktorý po rýchlej akcii prekonal Dúbravku a poslal hostí do vedenia.

Po prestávke mali prvú šancu opäť Portugalčania, keď Cancelo postupoval sám až pred šestnástku, rozhodol sa zakončiť, ale slovenský brankár jeho pokus zneškodnil. Vyrovnať mohol Schranz v 56. minúte, keď sa po ľavej strane dostal pred brankára, ale jeho pokus skončil tesne vedľa.

Obaja tréneri potom poslali na trávnik čerstvých hráčov, o chvíľku na to sa oprel do lopty Ronaldo. Trafil však tesne vedľa.

Cristiano Ronaldo po zahodenej Galéria fotiek (45) Zdroj: SITA/Milan Illík

Slovenskí reprezentanti túžili vyrovnať, favoritovi stačili v tempe, najmä striedajúci Boženík oživil ofenzívu. V 73. minúte mal blízko ku gólu Škriniar, ale hlavou tesne minul. Na opačnej strane zlikvidoval Dúbravka šancu Ronalda. V závere zápasu sa ešte snažil z priameho kopu presadiť Bénes, ale trafil len do múru.

Zverenci Francesca Calzonu nastúpia v ďalšom domácom zápase kvalifikácie v pondelok 11. septembra o 20.45 h proti Lichtenštajnsku. Na budúcoročný šampionát v Nemecku (14. júna - 14. júla) postúpia prvé dva tímy z každej z desiatich skupín.

SLOVENSKO - Portugalsko 0:1 (0:1)
Gól: 43. Fernandes. Rozhodovali: Nyberg - Beigi, Söderqvist (všetci Švéd.), ŽK: Schranz, Duda - Ronaldo, 21.473 divákov.

SLOVENSKO: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka (75. Bénes), Lobotka (83. Hrošovský), Duda - Schranz (64. Suslov), Polievka (64. Boženík), Haraslín (83. Ďuriš)

Portugalsko: Costa - Dalot, Dias, A. Silva, Cancelo (62. Semedo) - B. Silva, Palhinha, Fernandes - Vitinha (63. Otavio), Ronaldo, Leao (63. Neto)

Viac o téme: Cristiano Ronaldo Portugalsko Slovensko EURO Bruno Fernandes ME 2024 Francesco Calzona