Úmrtie Čecha šokovalo svet: Preslávila ho aj svadba! Osudný konflikt so synom na diskotéke

Věra Čáslavská a Josef Odložil počas svadobného obraduVěra Čáslavská a Josef Odložil počas svadobného obradu Zdroj: Profimedia

PRAHA - Atlét Josef Odložil vstúpil do dejín českého športu ako držiteľ striebornej olympijskej medaily v behu na 1500 metrov z Tokia 1964.

Celospoločensky známou celebritou sa potom stal vďaka sobášu s gymnastkou Věrou Čáslavskou, ktorý sledoval celý svet. Odložilov život ale skončil tragicky. Pred 30 rokmi, 10. septembra 1993, sa na diskotéke dostal do potýčky so synom Martinom, pri ktorej utrpel vážne zranenia, ktorým podľahol.

Rodák z Otrokovíc (11. novembra 1938) sa počas svojej bežeckej kariéry stal sedemkrát majstrom Československa, popri olympijskom úspechu skončil na druhom mieste na Európskych halových hrách v roku 1967 (neskoršie majstrovstvá Európy v hale).

Svadba počas olympiády v Mexiku

Bol svetovým rekordérom v behu na 2000 metrov a držiteľom či spoludržiteľom 11 československých rekordov a piatich najlepších výkonov na území Československa. Aktívnu kariéru zakončil ôsmym miestom na OH 1968 v Mexiku, kde sa oženil s Čáslavskou.

Koncom 70. rokov dostali manželia povolenie vycestovať aj s deťmi Radkou a Martinom do Mexika, teda krajiny, v ktorej boli aj vďaka svojej rozprávkovej svadbe stále veľmi populárni. Obaja sa dva roky venovali miestnym talentom, ich manželstvo však utrpelo vážne trhliny a po 19 rokoch skončilo rozvodom.

Věra Čáslavská Galéria fotiek (2) Věra Čáslavská Zdroj: TASR

Neskôr pôsobil ako tréner. Po roku 1990 sa vrátil do armády, ktorú musel opustiť po sovietskej okupácii, a dokonca sa zúčastnil misie OSN v Iraku ako veliteľ československého kontingentu.

Odložilov syn dostal milosť od Havla

Úmrtie Odložila po potýčke so synom šokovalo nielen svet atletiky. Po zdĺhavom procese bol Odložil mladší odsúdený na štyri roky väzenia, avšak vzápätí mu vtedajší prezident Václav Havel, pre ktorého Čáslavská začiatkom 90. rokov pracovala ako poradkyňa, udelil milosť.

Napríklad podľa Spolku na podporu nezávislej justície Šalamún sa súdy v tomto prípade dopustili omylu a rozsudok bol poznačený závažnými chybami. Čáslavskú poznamenala celá udalosť a jej následná medializácia natoľko, že musela byť nadlho hospitalizovaná v psychiatrickej liečebni. Zomrela v auguste 2016 v 74 rokoch na rakovinu pankreasu.

Slávneho atléta od roku 1993 každoročne pripomína atletický míting Memoriál Jozefa Odložila, ktorý sa koná na pražskej Juliske.

Viac o téme: Věra Čáslavská Josef Odložil
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy