VIDEO Ďalšia krutá facka pre hviezdy USA: Ofenzívna dráma priniesla historickú medailu!

Frustrovaní basketbalisti USA po prehre s KanadouFrustrovaní basketbalisti USA po prehre s Kanadou Zdroj: SITA/AP/Michael Conroy

MANILA - Kanadskí basketbalisti prvýkrát v histórii vybojovali na majstrovstvách sveta cenný kov. V súboji o bronz zdolali v nedeľu vo filipínskom meste Pasay Američanov 127:118 po predĺžení. USA nezískali medailu na druhom svetovom šampionáte za sebou.

Kanaďania udávali tón duelu prvé tri štvrtiny. Na konci prvej desaťminútovky mali už 12-bodový odstup (34:22) a ešte do záverečnej štvrtiny vstúpili s náskokom deviatich bodov (91:82). Američania však vo štvrtej štvrtine dokázali duel vyrovnať, o čo sa v dramatickom závere riadneho hracieho času postaral Mikal Bridges. Krídelník Brooklynu za stavu 107:111 štyri sekundy pred klaksónom hádzal trestné hody. Prvý premenil, druhý takticky nie, vlastnú strelu si doskočil a z otočky spoza trojkového oblúka z rohu vyrovnal.

RJ Barrett Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Michael Conroy

Kanaďanov tento moment nezlomil. Naopak, predĺženie ovládli. Ich najlepším strelcom bol krídelník Dillon Brooks. Od budúcej sezóny hráč Houstonu Rockets premenil 7 z 8 trojok a nazbieral 39 bodov. Shai Gilgeous-Alexander ho doplnil 31 bodmi a 12 asistenciami. V drese USA dal Anthony Edwards 24 bodov, Austin Reaves pridal 23.