Skvelá atmosféra pred vyše 50-tisíc divákmi: Česi a Maďari v Budapešti predĺžili neporaziteľnosti

Adam Lang a Patrizio Stronati v súboji Maďarska s ČeskomAdam Lang a Patrizio Stronati v súboji Maďarska s Českom Zdroj: Profimedia

BUDAPEŠŤ - Českí futbalisti zakončili septembrový zraz remízou 1:1 v prípravnom stretnutí v Maďarsku. Domácich v súboji susedov v rebríčku FIFA poslal v 52. minúte do vedenia Roland Sallai, ale za deväť minút svojím premiérovým gólom v reprezentácii vyrovnal Václav Jurečka. Výsledkom 1:1 sa oba tímy rozišli aj v predchádzajúcom vzájomnom súboji v auguste 2013.

Zverenci trénera Jaroslava Šilhavého hrali 1:1 druhýkrát za sebou, vo štvrtok rovnakým pomerom remizovali doma s Albánskom v kvalifikácii majstrovstiev Európy. Národné mužstvo Česka naďalej vedie svoju skupinu, v ďalšom zápase sa predstaví 12. októbra v Albánsku.

Česi aj Maďari udržali neporaziteľnosť v tomto roku. Zverenci talianskeho trénera Marca Rossiho, ktorí vlani v Lige národov dokázali nečakane zvíťaziť v Anglicku aj Nemecku, neprehrali od vlaňajšieho septembra už osem zápasov. Šilhavého výber nenašiel premožiteľa šesť duelov po sebe.

Deväť zmien v českej zostave

Český tréner urobil hneď deväť zmien v základnej zostave oproti stretnutiu s Albánskom, v otváracej jedenástke zostali iba kapitán Souček a obranca Brabec. Česi opäť vyrukovali s tromi stopérmi, jedným z nich bol aj Stronati, ktorý pôsobí v maďarskom klube Puskás Akadémia. Medzi tyčami nastúpil Staněk, v ofenzíve tentoraz dostali šancu Jurečka, Hložek a hrot Chytil.

Stretnutie v Puskás Arene, kde národné mužstvo predvlani v osemfinále majstrovstiev Európy porazilo Holandsko 2:0, sa hralo v skvelej atmosfére pred vyše 50-tisíc divákmi. Hostia v úvode pomerne vysoko napádali, prvú veľkú šancu si ale vytvorili Maďari. Domáci sa v pokutovom území niekoľkými rýchlymi prihrávkami prekombinovali až pred Staňka, ktorý v 10. minúte vychytal Sallaia.

Na opačnej strane hlavičkoval v dobrej pozícii len do stredu bránky Stronati, navyše mu chorvátsky rozhodca odpískal faul. V 25. minúte našiel Hložek vo vápne Chytila, ktorému ale strela nesadla a Dibusz bez väčších ťažkostí zasiahol.

Nebezpečnejší boli v úvodnom dejstve Maďari, ktorí po štvrtkovom víťazstve v Srbsku vedú svoju skupinu európskej kvalifikácie. V 35. minúte Staněk vyrazil ďalekonosnú Szalaiovu ranu na roh. Z neho zohrali domáci nápaditý signál, ktorý po Kalmárovej strele o zem zakončil zblízka nepodarenou hlavičkou nad Sallai.

Rýchle vyrovnanie Jurečku

Sedem minút po prestávke už Maďari viedli. Po rýchlo vhodenom aute si Kerkez narazil s Vargom, poslal prízemný center z ľavej strany a aktívny Sallai zblízka prekonal Staňka, hoci si český gólman na loptu siahol.

Česi pomerne rýchlo vyrovnali. Chytil v 63. minúte pretlačil obrancu, stihol hlavičkou posunúť loptu pred vybiehajúcim gólmanom na spoluhráča zo Slavie Jurečku a pre neho už nebolo problémom poslať loptu do opustenej bránky. Najlepší strelec minulej sezóny českej ligy, ktorý sa v tomto ročníku zatiaľ skôr trápi, v reprezentácii skóroval vôbec prvýkrát.

Domáci sa snažili vziať si späť vedenie. V 79. minúte zahrával ofenzívny univerzál Liverpoolu Szoboszlai priamy kop z výhodnej pozície, ale o kúsok minul. Ďalšia väčšia šanca už v pomerne nervóznom závere k videniu nebola.