Nové pravidlo asi nevyčarí úsmev na perách: NBA sa odhodlala k potrebnému hráčskemu opatreniu

LeBron James, Anthony Davis a Troy Brown Jr. na lavičke LA LakersLeBron James, Anthony Davis a Troy Brown Jr. na lavičke LA Lakers Zdroj: SITA/AP/Marcio Jose Sanchez

NEW YORK - Vedenie NBA jednomyseľne schválilo pravidlá, ktoré klubom zakazujú šetriť v zápasoch viac ako jedného hviezdneho hráča, pokiaľ sú zdraví.

Liga chce docieliť, aby elitní basketbalisti odohrali viac stretnutí, zvlášť tie prenášané celoštátnou televíziou a tá v rámci vloženého turnaja, ktorý bude mať novej sezóne premiéru.

Pravidlá, ktoré v stredu odsúhlasila rada guvernérov, upravujú pravidlá o šetrení hráčov, ktoré boli prvýkrát zavedené v roku 2017. Nové smernice sa zameriavajú predovšetkým na hviezdnych hráčov, teda tých, ktorí aspoň v jednom z minulých troch ročníkov boli nominovaní do Stretnutia hviezd alebo boli zvolení do jedného z All Star tímov po sezóne.

Aktuálne do tejto kategórie patrí 50 hráčov. Podľa nových pravidiel tak nebudú môcť v jednom zápase Bostonu chýbať Jaylen Brown aj Jayson Tatum alebo v prípade Los Angeles Clippers Kawhi Leonard a Paul George.

Kawhi Leonard s loptou, Galéria fotiek (2) Kawhi Leonard s loptou, proti nemu Ja Morant Zdroj: SITA/AP/Brandon Dill

Väčšia účasť elitných hráčov v zápasoch základnej časti je podľa agentúry AP prioritou komisára NBA Adama Silvera. Liga jedná o novej zmluve na prenosové práva, súčasný kontrakt vyprší v roku 2025.

Kluby tak budú musieť zaistiť, že na jeden zápas nebudú mať k dispozícii iba jednu z hviezd. Pri prvom porušení pravidla môžu dostať pokutu 100 000 dolárov, pri druhom 250 000 dolárov a potom už sa budú postihy zvyšovať o milión dolárov.

Tímy však budú môcť podávať písomné žiadosti o úľavy pre starších hráčov v prípade, že ich čakajú dva zápasy v dvoch dňoch. Týkať sa to bude malej skupiny hviezdnych basketbalistov, ktorí majú aspoň 35 rokov a odohrali 34 000 minút či 1000 zápasov. Do tejto kategórie patria LeBron James, Kevin Durant a Stephen Curry. Kluby zároveň budú môcť požiadať o možnosť nenasadiť hráča z osobných dôvodov alebo pri návrate po zranení.

"Súčasťou nášho rokovania bola aj hráčska asociácia. Viedli sme s ňou rozsiahle diskusie, rovnako ako individuálne s hráčmi, predovšetkým veteránmi, aby sme sa dohodli, ako k tejto téme pristúpiť," uviedol Silver.

Viac o téme: NBA LeBron James Paul George Anthony Davis Kawhi Leonard Jaylen Brown Jayson Tatum Load management
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy