VIDEO Na jeho únik nikto nevedel odpovedať: Víťaz Tour de France ovládol 16. etapu Vuelty

Jonas VingegaardJonas Vingegaard Zdroj: SITA/AP/Alvaro Barrientos

BEJES - Dánsky cyklista Jonas Vingegaard zvíťazili v utorkovej 16. etape 78. ročníka Vuelta a Espaňa.

Jazdec stajne Jumbo-Visma sa presadil v záverečnom stúpaní a 119,1 km dlhú trasu z pláže Liencres do Bejesu zvládol za 2:38:23 h. Druhý skončil Finn Fisher-Black (UAE Team Emirates) z Nového Zélandu a tretí bol Holanďan Wout Poels (Bahrajn-Victorious). Na čele celkového poradia sa udržal Američan Sepp Kuss z Jumbo-Visma.

Zaujímavá etapa priniesla zápletku

Po druhom dni voľna nasledovala krátka etapa s jediným kategorizovaným stúpaním, ktoré prišlo v samom závere. Cyklisti sa do cieľa v Bejese museli dostať po 4,9 km dlhom kopci s priemerným sklonom 8,6%. V technickom úvode sa odtrhla desaťčlenná skupina, v ktorej bol aj líder bodovacej súťaže. Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) chcel získať ďalšie body na rýchlostnej prémii asi 30 km pred cieľom, no únik zďaleka toľko nevydržal.

Na etapový triumf si brúsili zuby pretekári Ineosu a ich vysoké tempo znamenalo, že pelotón dostihol desiatku na méte 80 km pred páskou. V daždivom počasí prišli ďalšie pokusy, aktívny bol Groves, ale pelotón išiel po kope aj po 60 km.

Únik sa sformoval až v druhej polovici trate, keď v ňom bol opäť Groves a spolu s ním ďalší štyri cyklisti. Vypracovali si minútový náskok, no ostatné tímy ich ďalej nepustili. Líder bodovacej súťaže vyhral na prémii, ale potom si vystúpil a únik sa definitívne skončil desať km pred páskou. Do hry o etapový triumf sa tak dostali vrchári a ašpiranti na celkové poradie.

Krátko po začiatku stúpania vyrazil Vingegaard a nikto zo súperov s ním neudržal krok. Dvojnásobný víťaz Tour prepol na vyšší stupeň a do cieľa si priniesol náskok 43 sekúnd pred Fisherom-Blackom. Zároveň sa priblížil na 29 sekúnd k červenému dresu, ktorý stále drží jeho tímový kolega Kuss. Ten finišoval na desiatom mieste.

"Toto víťazstvo venujem Nathanovi van Hooydonckovi. Dnes ráno sme dostali hrozné správy a ja som chcel vyhrať pre môjho najlepšieho priateľa. Našťastie, teraz už máme o jeho stave lepšie správy, takže je to veľká úľava pre mňa i pre tím. Dúfam, že sa rýchlo zotaví," odkázal Vingegaard z pódia. Belgický cyklista Jumba mal v utorok ťažkú automobilovú nehodu a vo vážnom stave ho previezli do nemocnice.

V stredu sa pelotón presunie opäť do hôr a čaká ho 124,4 km dlhá trasa s dvoma stúpaniami 1. kategórie a záverečným na obávaný Altu de L'Angliru. Stúpanie má 13,1 km a priemerný sklon 9,4%, no miestami až 24 percent.

výsledky 16. etapy (Liencres Playa - Bejes, 119,10 km):
1. Jonas Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) 2:38:23 h, 2. Finn Fisher-Black (N.Zél./SAE Team Emirates) +43 s, 3. Wouter Poels (Hol./Bahrajn Victorious) +49, 4. Michael Storer (Aus.(Groupama-FDJ) +55, 5. Juan Ayuso (Šp./SAE Team Emirates) +1:01, 6. Enric Mas (Šp./Movistar), 7. Aleksander Vlasov (Rus./Bora-Hansgrohe), 8. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) všetci rovnaký čas, 9. Mikel Landa (Šp./Bahrajn Victorious) +1:05, 10. Sepp Kuss (USA/Jumbo-Visma) rovnaký čas

celkové poradie:
1. Kuss 57:18:10 h, 2. Vingegaard +29 s, 3. Roglič +1:33, 4. Ayuso +2:33, 5. E. Mas +3:02, 6. Marc Soler (Šp./SAE Team Emirates) +3:28, 7. Landa +4:12, 8. Vlasov +4:58, 9. Cian Uijtdebroeks (Belg./Bora-Hansgrohe) +5:38, 10. Joao Almeida (Por./SAE Team Emirates) +8:43

Viac o téme: La Vuelta Jumbo-Visma Sepp Kuss Jonas Vingegaard Wout Poels Finn Fisher-Black