Zneváženie súťaže? Zväz má problém, tradičný klub sa silou-mocou bráni proti žrebu

Trofej pre víťaza MOL CupuTrofej pre víťaza MOL Cupu Zdroj: Profimedia

BRNO - Zbrojovka Brno vyzvala Futbalovú asociáciu ČR, aby preskúmala priebeh stredajšieho žrebu 3. kola domáceho pohára MOL Cupu.

Podľa druholigového celku panujú nejasnosti okolo stanovenia nasadených tímov, ktoré neprebehlo podľa rozpisu súťaže. Brno zverejnilo vyhlásenie na klubovom webe.

Zbrojovka bola medzi nenasadenými tímami a žreb jej prisúdil prvoligovú Plzeň. Jediným nasadeným druholigovým celkom bola pražská Dukla, ktorá by sa mala stretnúť s Opavou. Podľa brnianskeho klubu ale neprebehlo nasadenie elitnej šestnástky správne.

"Už od utorka sme v kontakte s futbalovou asociáciou. Pohár je pre nás dôležitou súťažou, vnímame ho ako možnosť pozdvihnúť športové renomé klubu. Zároveň je dôležité ctiť platný rozpis súťaže, v opačnom prípade sa vystavujeme riziku zneváženia súťaže. Veríme, že Futbalová asociácia nájde spôsob, ako tento problém vyriešiť," uviedol brniansky športový manažér Zdeněk Psotka.

Systém, ktorý sa nedá oklamať

Pred žrebom 3. kola pohára boli tímy rozdelené na kluby licenčnej (prvej a druhej ligy) a nelicenčnej (od tretej ligy nižšie), ktoré mali istotu domáceho zápasu. Zároveň sa pole 32 tímov rozdelilo do dvoch košov na nasadené a nenasadené tímy, pričom kluby z rovnakej skupiny nemôžu hrať proti sebe. Umiestnenie sa najprv určuje podľa aktuálnej sezóny 2023/24.

"Licenčné kluby sú rozdelené podľa úrovne súťaže v prebiehajúcom ročníku a umiestnenia v majstrovských súťažiach v predchádzajúcom ročníku, na 'nasadené' a 'nenasadené'. Nasadených klubov je spravidla 16," stojí v rozpise na oficiálnych stránkach súťaže.

Do 3. kola neprešla z prvoligových tímov iba Karviná, kluby z najvyššej súťaže teda obsadili 15 priečok medzi nasadenými. Otázne je pridelenie zvyšného miesta pre tím z druhej ligy. Všetky druholigové celky pôsobia logicky v rovnakej súťaži, podľa rozpisu teda rozhoduje umiestnenie v minulom ročníku 2022/23.

V ňom sa umiestnilo najvyššie Brno, keďže ako jediné hralo prvú ligu, z ktorej zostúpilo. Dukla obsadila v druhej lige štvrté miesto. Lepší bol aj Vyškov na druhej priečke, ani ten ale pri žrebe nedostal prednosť pred pražským celkom.

Viac o téme: Zbrojovka Brno MOL Cup FAČR