Škandalózne obvinenie počas Vuelty: Exmanažér skrachovaného tímu chce rozpútať vojnu

Sepp KussSepp Kuss Zdroj: Profimedia

MADRID - Najlepší cyklistický tím súčasnosti je bezkonkurenčne holandský Jumbo-Visma. Bývalý cyklista Jérôme Pineau však má viaceré pochybnosti o jeho dosiahnutých výsledkoch.

Giro d'Italia ovládol v tomto roku Primož Roglič, Tour de France patrila Jonasovi Vingegaardovi a na aktuálne prebiehajúcel Vuelte je na čele Sepp Kuss. Hneď za ním sú v celkovej klasifikácii jeho dvaja spomínaní kolegovia. A Jérôme Pineau za tým vidí jediné - mechanický doping. 

"Ako je možné vysvetliť zrýchlenie Seppa Kussa na Tourmalete (slávny kopec) v porovnaní s cyklistami ako Juan Ayuso, Cian Uijtdebroeks alebo Marc Soler, ktorí nie sú žiadni amatéri. Počas útoku išiel o 10 kilometrov za hodinu rýchlejšie, následne musel brzdiť kvôli divákovi a potom znova zrýchlil," povedal Jérôme Pineau v podcaste Les Grandes Gueules du Sport.

Ani pri Armstrongovi neboli dôkazy, ale všetci sme to vedeli

Nepozdávala sa mu ani etapa v rámci pretekov Paríž-Nice v roku 2022. "Na Col de Spandelles som videl Seppa Kussa 10 sekúnd bez pedálovania. Napriek tomu získal náskok. Ako to robia? Na svoje tvrdenia ale nemám žiadne dôkazy," pokračoval Pineau.

"Ani v prípade Lanca Armstronga neboli, hoci my cyklisti sme o jeho podvode vedeli. Nie sú to iba malé tímy, ktoré sa sťažujú. Nikto však nič otvorene nepovie. Bojím sa, že v cyklistike sa deje niečo zvláštne. Nemám na mysli obyčajný doping, ale niečo oveľa horšie. Jumbo-Visma používa mechanický doping," dodal.

Jumbo-Visma reagoval na obvinenia stručne

Na tieto obvinenia reagoval aj športový riaditeľ tímu Jumbo-Visma Merijn Zeeman. „Komentáre tímového manažéra, ktorý v roku 2022 podpísal viacero jazdcov a zamestnancov a potom sa v októbri ukázalo, že všetkých oklamal a podviedol. Tá osoba môže hovoriť o iných?" kontroval.  

Je pravdou, že Jérôme Pineau neposkytol na svoje tvrdenia žiadny relevantný dôkaz. Cyklistickú kariéru ukončil v roku 2015 a následne viedol tím B&B Hotels-KTM. Ten minulý rok kvôli nedostatku sponzorov a financií zanikol.

Jérôme Pineau Galéria fotiek (2) Jérôme Pineau Zdroj: Profimedia

Viac o téme: Primož Roglič Sepp Kuss Jonas Vingegaard Jumbo–Visma Jérôme Pineau
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/npcstears, Les Grandes Gueules du Sport - RMC
  • Zdroj: športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá