Španielsky romantik vypovedal na najvyššom súde: Neexistoval žiadny druh súhlasu na bozk!

Luis RubialesLuis Rubiales Zdroj: TASR/AP/Manu Fernandez

MADRID - Bývalý prezident Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales v piatok poprel akékoľvek pochybenie pred najvyšším súdom. Štyridsaťšesťročný funkcionár čelí žalobe od hráčky Jennifer Hermosovej za sexuálne napadnutie a použitie nátlaku.

Štátna prokuratúra uviedla, že Rubiales poprel obe obvinenia, keď odpovedal na otázky sudcu na hodinovom pojednávaní, ktoré nebolo pre verejnosť dostupné. Sudca Francisco de Jorge začiatkom tohto týždňa nariadil Rubialesovi, aby odpovedal na otázky španielskeho Národného súdu.

Rubiales pobozkal hráčku na pery po finále MS, v ktorom Španielky zdolali Angličanky 1:0 a radovali sa zo zisku svojho prvého titulu. Funkcionár trval na tom, že bozk bol konsenzuálny, Hermosová to poprela. Povedala tiež, že federácia na ňu a jej rodinu tlačila, aby prejavila prezidentovi podporu bezprostredne po škandále.

Hermosovej právnička bola spokojná

Hermosovej právnička uviedla, že s vypočutím bola spokojná. "Môžeme naďalej tvrdiť, že s bozkom nesúhlasila, čo sme tvrdili od začiatku. Vďaka záberom bozku mohol celý svet a krajina vidieť, že neexistoval žiadny druh súhlasu. My sa to chystáme dokázať v súdnej sieni," povedala Carla Vall i Duranová podľa agentúry AP.

Luis Rubiales Galéria fotiek (2) Luis Rubiales Zdroj: SITA/AP/Real Federación Española de Fútbol/Europa Press

Štátni zástupcovia požiadali sudcu, aby zvážil vydanie zákazu priblížiť sa na vzdialenosť menšiu ako 500 metrov k Hermosovej. Zároveň aj povinnosť dostaviť sa na súd každých 15 dní, aby sa zabezpečilo, že neutečie z krajiny. O uplatnení týchto opatrení bude musieť rozhodnúť sudca. Rubiales v nedeľu oznámil, že odstupuje z funkcie prezidenta futbalovej federácie. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ho od 27. augusta suspendovala.

Neprijateľné správanie nášho najvyššieho zástupcu

RFEF v reakcii na škandál prepustila reprezentačného trénera Jorgeho Vildu, ktorý má blízko ku kritizovanému prezidentovi. Vildu odvolalo nové vedenie federácie, ktoré sa sformovalo po suspendácii Rubialesa. Zároveň zverejnilo ospravedlnenie hráčkam národného tímu za "neprijateľné správanie nášho najvyššieho zástupcu". Dočasný šéf zväzu Pedro Rocha vo vyhlásení uviedol, že Rubialesov bozk Hermosovej poškodil povesť a medzinárodnú prestíž španielskej spoločnosti a ženského športu.

V Španielsku minulý rok sprísnili zákon týkajúci sa sexuálnych útokov. Podľa prokuratúry hrozí Rubialesovi v prípade dokázania viny peňažná pokuta alebo trest väzenia od jedného až do štyroch rokov. Nový zákon odstránil rozdiel medzi "sexuálnym obťažovaním" a "sexuálnym útokom", trestá každý sexuálny akt, na ktorý jedna strana nedala súhlas.

Viac o téme: RFEF Luis Rubiales Jennifer Hermosová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy