Pôvabná, populárna a neprekonateľná: Slávna Američanka zomrela strašnou smrťou (†38)

Bývalá americká šprintérka Florence Griffithová-JoynerováBývalá americká šprintérka Florence Griffithová-Joynerová Zdroj: Profimedia

MISSION VIEJO - Vo veku len 38 rokov zomrela presne pred štvrťstoročím, 21. septembra 1998, v kalifornskom meste Mission Viejo niekdajšia fenomenálna americká šprintérka Florence Griffithová-Joynerová.

Oficiálnou príčinou smrti bolo udusenie pri epileptickom záchvate v spánku. Tridsaťosemročná šprintérka údajne trpela vrodenou cievnou chorobou, ktorá ovplyvňovala činnosti mozgu a spôsobovala záchvaty. Dodnes sa ale špekuluje aj o následkoch užívania nedovolených podporných látok.

Florence Delorez Griffithová (narodená 21. decembra 1959 v Los Angeles) sa k behaniu dostala v siedmich rokoch a v 14. už vyhrala juniorský šampionát USA. V roku 1979 odišla trénovať na Kalifornskú štátnu univerzitu a pod vedením Boba Kerseeho začala zbierať prvé úspechy: v rokoch 1982 a 1983 sa stala víťazkou univerzitnej atletickej súťaže NCAA v behu na 200 a 400 metrov.

O rok neskôr sa už zúčastnila olympiády v Los Angeles. Na doslova domácej pôde dobehla na dvojstometrovej trati druhá za dvojnásobnou olympijskou víťazkou a krajankou Valériou Brisco-Hooksovou.

Neprekonateľná Flo-Jo

Pred majstrovstvami sveta 1987 v Ríme uzavrela sobáš s trojskokanom a olympijským víťazom z Los Angeles Alem Joynerom. V Ríme bola strieborná na 200 metrov a s americkou štafetou sa radovala zo zlata na 4x100 m. Potom nasledovali OH v Soule, do dejín ktorých sa "Flo-Jo" nezmazateľne zapísala. Pôvabná a populárna Florence vyhrala preteky na 100 aj 200 metrov a bola členkou zlatej štafety na 4x100 metrov.

V historických tabuľkách dodnes figurujú jej "neprekonateľné" svetové rekordy na najkratších šprintoch z roku 1988. Jej časom 10,49 a 21,34 sekundy sa na stovke najviac priblížila v roku 2021 Jamajčanka Elaine Thompsonová časom 10,54 sekundy Shericka Jacksonová, ktorá tento rok na augustových majstrovstvách sveta zabehla čas 21,41 sekundy.

Viac o téme: Florence Griffithová-Joynerová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy