Ľudský i hráčsky diamant v jednom tele: Rešpektovaný veterán NHL dostal dva darčeky naraz

Mikael BacklundMikael Backlund Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Jeff McIntosh

CALGARY - Švédsky hokejista Mikael Backlund predĺžil zmluvu s Calgary Flames o dva roky a zarobí deväť miliónov dolárov. Tridsaťštyriročný útočník sa zároveň stal v poradí 21. kapitánom tímu v NHL.

Backlund by bez predĺženia kontraktu bol budúce leto neobmedzený voľný hráč. V uplynulej sezóne dosiahol kariérne maximu v počet bodov, keď ich získal 56 (19+37) v 82 zápasoch. "Všetko robí správne, či už na ľade, alebo aj mimo neho, a preto stále pôsobí v tíme. Hrá na vysokej úrovni, vlani mal najlepší rok kariéry," povedal generálny manažér "plameňov" Craig Conroy podľa agentúry AP.

"Toto je mimoriadny deň pre mňa aj moju rodinu," vyhlásil Backlund. „Calgary je naším domovom a vedomie, že budem vo svojej hráčskej kariére pokračovať aj naďalej práve tu, je pre nás dôležité. Okrem iného je tu navyše aj možnosť, že by som tu mohol napríklad odohrať aj svoj tisícok zápas (v základnej časti) NHL. Prežiť a osláviť to s fanúšikmi Flames a tunajšou komunitou pre mňa veľa znamená,“ povedal Backlund, ktorý za iný klub NHL nehral.

Švéd pôsobí v drese Calgary počas celej svojej zámorskej kariéry. Celkovo odohral v profilige 908 zápasov základnej časti, v ktorých získal 492 bodov (185+307), v play-off pridal 22 bodov (12+10) v 42 dueloch.

Počas tohto obdobia hral pod dvoma dlhoročnými kapitánmi Jaromeom Iginlom a Markom Giordanom. Zdôraznil, že ich štýl vedenia v ňom zanechal dojem. "Jarome a Gio neboli chalani, ktorí by rozprávali počas celej prestávky medzi tretinami. Ale keď bolo treba niečo povedať, urobili to. Všetci si ich veľmi vážili, počúvali sme ich a bolo ticho," skonštatoval Backlund. Útočník je prvý hráč s "C" na drese v Calgary od roku 2021, keď si Giordana v tzv. expanznom drafte vybral Seattle Kraken.

Calgary bolo posledné dve sezóny bez kapitána. Backlund už niekoľko sezón nosil na drese „áčko“ ako jeden z asistentov, novo ale bude mať písmeno C. „Som vážne hrdý na to, že som bol menovaný kapitánom tohto tradičného klubu. Som pripravený niesť zodpovednosť, ktorá je s tým spojená. Budem v kabíne obklopený silnou skupinou lídrov, ktorá nám pomôže urobiť ďalšie kroky k zisku Stanley Cupu," verí Backlund.

Viac o téme: Calgary Flames Mikael Backlund
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy