Fínsko čakajú rozlúčkové MS: Po šampionáte v Česku nastane vážna zmena

Tréner Fínska Jukka JalonenTréner Fínska Jukka Jalonen Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

HELSINKI - Úspešného trénera fínskej hokejovej reprezentácie Jukku Jalonena nahradí od sezóny 2024/25 súčasný kouč Ilvesu Tampere Antti Pennanen.

Šesťdesiatročnému Jalonenovi vyprší zmluva po majstrovstvách sveta v Prahe a Ostrave v budúcom roku a na lavičke úradujúcich olympijských víťazov skončí po šiestich rokoch. Pennanen uzavrel kontrakt na dva roky s opciou aj na ročník 2026/27. Informoval o tom web Fínskej hokejovej federácie.

Medzi hlavných kandidátov patril podľa fínskych médií aj šesťdesiattriročný Jalonenov menovec Kari, ktorý od marca minulého roka viedol český národný tím a doviedol ho na šampionáte v Tampere a Helsinkách k bronzu. Po tohtoročných MS v Rige a Tampere, kde Česi skončili siedmi, bol odvolaný a nahradil ho Radim Rulík. V súčasnej dobe sa špekuluje, že by mohol byť Kari Jalonen jedným z kandidátov na nového kouča Komety Brno.

Štyridsaťštyriročný Pennanen viedol v rokoch 2020 až 2022 fínsku reprezentačnú dvadsiatku a na svetových šampionátoch s ňou dosiahol na bronz a striebro. Podieľal aj na zlate v roku 2016 ako asistent Jukku Jalonena, na rovnakej pozícii bol s ním aj v rokoch 2018 až 2020 pri prvom tíme Suomi. Bol teda aj pri triumfe na majstrovstvách sveta v roku 2019 v Bratislave a Košiciach.

"Je skvelé, že sme sa rýchlo dohodli s Pennanenom a Ilvesom. Reprezentačný A-tím v ňom získa skúseného a úspešného trénera, ktorý pozná prostredie reprezentačného trénovania z minulosti," uviedol generálny riaditeľ Fínskej hokejovej federácie Sami Kauhanen.

Sen, ktorý si teraz plním

Ilves vedie Pennanen od vlaňajšieho októbra a v sezóne doviedol tím s početnou českou kolóniou k 4. miestu. "Byť hlavným trénerom reprezentačného A-tímu a trénovať na zimných olympijských hrách sú sny, ktoré si teraz plním. Práca zahŕňa aj množstvo ďalších vecí.

Počas rokovaní sme popri hre a športe veľa diskutovali napríklad o sociálnych otázkach, ktoré sú pre mňa dôležité. Práca v národnom tíme sa začína v júni, dovtedy sa plne sústredím na Ilves," vyhlásil Pennanen, ktorý v roku 2019 doviedol vo fínskej lige k titulu Hämeenlinnu.

Radosť hokejistov Fínska Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

Jukka Jalonen viedol fínsky národný tím ako hlavný kouč už v rokoch 2008 až 2013, potom sa vrátil po piatich rokoch, počas ktorých pôsobil v Petrohrade, pri fínskej reprezentačnej dvadsiatke a v Jokerite Helsinki. Zlato získal na MS v rokoch 2011, 2019 a 2022 aj vlani na olympijských hrách v Pekingu.

Zo svetových šampionátov má kompletnú zbierku medailí so striebrom z predvlaňajška a bronzom z roku 2008 v pozícii asistenta. Pod piatimi kruhmi doviedol tím v roku 2010 vo Vancouveri k 3. miestu.

Viac o téme: Jukka Jalonen Fínsko Ilves Tampere Antti Pennanen MS 2024 v hokeji
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy