La nuit magique à Lens: Veľkolepé a nádherné, francúzsky trpaslík zaskočil anglického favorita

Hráči Racing Lens pred zápasomHráči Racing Lens pred zápasom Zdroj: Profimedia

LENS - Až v piatich dueloch utorkového programu futbalovej Ligy majstrov prehral tím, ktorý otvoril skóre.

Platí to aj o zápase B-skupiny vo francúzskom Lens, kde prekvapujúco nebodoval favorizovaný Arsenal (1:2). Pre "kanonierov" to bola prvá súťažná prehra v novom ročníku, Lens, naopak, zaznamenal premiérové víťazstvo v LM po 21 rokoch.

Londýnčania v prvom polčase dominovali v hre s loptou (68:32 percent). Gólové momenty však prišli na oboch stranách. Najskôr v 14. minúte poslal Arsenal do vedenia brazílsky útočník Gabriel Jesus. Prešlo desať minút, keď zle rozohral brankár David Raya a jeho zaváhanie využil na vyrovnanie vydarenou strelou Adrien Thomasson.

V 34. minúte musel urobiť vynútenú zmenu tréner hostí Mikel Arteta po tom, ako z ihriska odkríval Bukayo Saka. Ten do hry zasiahol napriek zdravotným problémom. Arteta po zápase čelil otázkam, či neľutuje jeho nasadenie: "Uvidíme, aký je rozsah zranenia. V skutočnosti nevynechal žiadny zápas, proti Brentfordu sme mu dali voľno, to bolo všetko. Veľmi sa tešil, že bude hrať."

Na začiatku druhého dejstva si vypracoval gólovú príležitosť krídelník Arsenalu Leandro Trossard, francúzske mužstvo však podržal brankár Brice Samba. Hrdinom domácich sa napokon stal Elye Wahi, ktorý v lete prišiel z Montpellieru za 30 miliónov eur ako najdrahšia posila v histórii klubu. Pre dvadsaťročného útočníka to bol zároveň premiérový gól v najprestížnejšej klubovej súťaži.

Francúzsky vicemajster si pripísal nad Arsenalom druhé víťazstvo, prvé zaznamenal v roku 1998 na slávnom Wembley. "Pred vlastnými fanúšikmi sme dali do zápasu všetko. Bol to náročný duel, Arsenal má veľkú kvalitu a donútil nás hlboko brániť. Našťastie sme si udržali koncentráciu a vyhrali," povedal podľa AFP obranca domácich Kevin Danso.

Wahi sa stal vo veku 20 rokov a 274 dní druhým najmladším hráčom, ktorý skóroval za Lens v Lige majstrov. O 15 dní mladší bol John Utaka, ktorý v septembri 2002, pri doteraz poslednej účasti klubu v LM, skóroval proti Bayernu.

Nepriaznivé počasie na Britských ostrovoch spôsobilo meškanie tímov na zápasy na ihriskách súperov. Do tejto situácie sa dostal aj Arsenal, ktorý "uviazol" na päť hodín na letisku Luton. Arteta však odmietol tvrdenia, že by táto nepríjemná udalosť ovplyvnila výkon jeho zverencov: "Nie, nehľadajme výhovorky. V prvom rade gratulujem hráčom Lens, je to naozaj dobrý tím."

Viac o téme: Mikel Arteta Liga majstrov Arsenal FC Racing Lens Kevin Danso Brice Samba