Škriniar i Dúbravka čumeli ako obarení: Slováci aktérmi zápasu, ktorý sa zapísal do histórie

Come on, Magpies!Come on, Magpies! Zdroj: SITA/AP/PA/Simon Heppell

NEWCASTLE - Futbalistom Newcastlu United vyšiel prvý domáci zápas v Lige majstrov od roku 2003.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9

V šlágri F-skupiny zdolali prekvapujúco hladko Paríž Saint-Germain v zostave so slovenským reprezentantom Milanom Škriniarom 4:1. Podľa trénera Eddieho Howea to bol výnimočný okamih pre mužstvo a aj pre celý Newcastle. Na lavičke domácich sedel slovenský brankár Martin Dúbravka.

Anglický zástupca zaznamenal v uplynulých troch súťažných zápasoch tri víťazstvá, vsietil 11 gólov a ani raz neinkasoval. Formu potvrdil už v úvodnom polčase, keď dokázal streliť dva góly. Miquel Almiron otvoril v 17. minúte skóre duelu v St. James' Parku, keď využil obrovskú chybu Marquinhosa a ľavačkou trafil presne do odkrytej časti brány.

Náskok zvýšil pred prestávkou Dan Burn, ktorý zvládol počas rohového kopu súboj so Škriniarom. Celú situáciu ešte skontroloval VAR pre možný ofsajd. Domácim vyšiel aj začiatok druhého polčasu, keď skóroval Sean Longstaff. Domáci fanúšikovia vytvorili znamenitú kulisu a svoj tím hnali dopredu po každej úspešnej akcii.

Na snímke hráč Galéria fotiek (9) Slovenský reprezentant Milan Škriniar počas zápasu proti Newcastlu Zdroj: TASR/AP/Scott Heppell

"V prvom polčase sme mohli loptu držať o niečo lepšie, ale dali sme góly a dosiahli jedno z najlepších víťazstiev v našej histórii. Bolo to o tom, aby sme udržali emócie a myslím, že sa nám to určite podarilo. Nie som si istý, čo mi prebehlo hlavou, keď som skóroval.

Znamená to pre mňa veľmi veľa, vyrastal som v Newcastli. Fanúšikovia boli úžasní, ale takí sú v každom zápase. Som hrdý na to, že som z Newcastlu," uviedol Longstaff podľa uefa.com.

Je to výnimočný moment

Kouč domácich Howe verí, že tento triumf hráčom pomôže, aby boli v súťaži úspešní: "Je to pre nás všetkých veľmi výnimočný moment. Dúfame, že nám to pomôže, pretože v LM je pred nami ešte niekoľko zápasov."

Podľa obrancu Kierana Trippiera to bol skvelý zápas: "Od posledného domáceho zápasu Newcastlu v Lige majstrov uplynulo 20 rokov. Museli sme všetkým ukázať, že vieme konkurovať jednému z najlepších tímov v Európe, čo sa nám aj podarilo."

Hráči Newcastle United ďakujú Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Newcastle vedie tabuľku so štyrmi bodmi, PSG je o bod druhé. Hostia poslali prvú loptu na bránu až v 56. minúte a podarilo sa im znížiť. Center Warrena Zairea-Emeryho dostal do siete hlavou Lucas Hernandez.

Newcastle si však v ďalších minútach náskok postrážil a jeho triumf v závere ešte podčiarkol Fabian Schär – výstavnou strelou spoza šestnástky. Pre PSG to je najvyššia prehra v LM od marca 2017. Vtedy podľahol v osemfinálovej odvete proti Barcelone na Camp Nou 1:6.

"Je to Liga majstrov a ak do toho nevložíte potrebnú energiu, skončí to takýmto výsledkom. Do ďalších zápasov to musíme zmeniť a začať s oveľa väčšou intenzitou," povedal obranca Hernandez na ktorého nadviazal Goncalo Ramos: "Myslím si, že boli dôraznejší v súbojoch a využili svoje šance. Snažili sme sa hrať našu hru, ale nedarilo sa nám to tak, ako sme chceli. Bol to pre nás zlý večer."

Tieto zápasy sú pre trénerov ťažké

Francúzsky šampión síce dominoval v hre s loptou (69:31), no zaznamenal len dve strely na bránku. "Tieto zápasy sú pre trénerov ťažké. Myslím si, že sme začali dobre a poradili sme si s pressingom Newcastlu. Ousmane Dembélé mal šancu na skórovanie, ale tesne minul. Pre nás je výsledok veľmi krutý, aj keď musím pogratulovať Newcastlu, ktorý hral veľmi dobre," konštatoval tréner Luis Enrique.

Kylian Mbappé prijíma trénerskú Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/PA/Simon Heppell

Druhé stretnutie "skupiny smrti" medzi Dortmundom a AC Milánom také futbalové divadlo neprinieslo. Jedinú "gólovku" mal v 39. minúte Olivier Giroud, no prestrelil bránu. Nezmenilo sa to ani po zmene strán. Miláno má na konte dva body, Borussia jeden.

Viac o téme: UEFA Paríž Saint-Germain Anglicko Newcastle United Liga majstrov Milan Škriniar Francúzsko Martin Dúbravka