Barcelonský pôrod so šťastným koncom: Utrpenie v Porte i strach o Lewandowského

Barcelonskí hráči ďakujú fanúšikomBarcelonskí hráči ďakujú fanúšikom Zdroj: SITA/AP/Luis Vieira

PORTO - Futbalisti Barcelony majú po dvoch zápasoch skupinovej fázy Ligy majstrov na konte plný počet bodov.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 12

V stredajšom stretnutí H-skupiny triumfovali na pôde FC Porto 1:0, keď obrovskú chybu domácich v rozohrávke využil Ferran Torres. Pre trénera Xaviho Hernandéza za to bol jubilejný 100. zápas na lavičke "Blaugranas".

Hostia sa snažili tvoriť, no v prvom polčase si veľa šancí nevypracovali. Rozhodujúci okamih však nastal tesne pred prestávkou, keď Ilkay Gündogan získal loptu, prihral medzi obrancov Torresovi a ten nezaváhal. Porto bolo v druhej polovici niekoľkokrát blízko k vyrovnaniu, ale nevyšlo to ani v 77. minúte, keď si pýtalo penaltu po ruke Cancela v šestnástke. Tá síce bola, ale tesne predtým zahral pri spracovaní rukou aj domáci útočník Stephen Eustaquio, čo odhalil VAR.

Môže to byť cenné víťazstvo

"Pred zápasom sme sa rozprávali, že to môže byť cenné víťazstvo a pomôcť nám k postupu zo skupiny. Porto nás naozaj veľmi dobre zatlačilo. Futbal však spočíva aj v tom, že sa viete chytiť na chybe súpera, čo sa nám podarilo. Čo sa týka môjho výkonu, som odhodlaný využiť každú jednu minútu, ktorá sa mi naskytne, pretože je veľmi ťažké dostať sa teraz do zostavy tímu," uviedol Torres podľa uefa.com.

Ferran Torres sa teší Galéria fotiek (12) Radosť Ferrana Torresa Zdroj: SITA/AP/Luis Vieira

Dvadsaťtriročný útočník nahradil v 34. minúte kanoniera Roberta Lewandowského. Poliak si po súboji s Davidom Carmom poranil ľavý členok. Síce sa pokúsil pokračovať ďalej, no nakoniec musel striedať. Podľa najnovších správ gólostroj Blaugranas vynechá najbližší zápas španielskej La Ligy proti Granade.

"Testy dnes ráno ukázali, že Robert Lewandowski má podvrtnutý ľavý členok. Doba jeho absencie závisí od procesu zotavovania," informoval vo štvrtok katalánsky veľkoklub podľa DPA.

Lamine Yamal sa stal najmladším hráčom, ktorý nastúpil v Lige majstrov. Krídelník Barcelony naskočil do zápasu vo veku 16 rokov a 83 dní. Pred mesiacom nastúpil aj za španielsku reprezentáciu a stal sa najmladším hráčom i strelcom v histórii "La Furia Roja".

Toto je Liga majstrov

"Počas tohto zápasu sme čelili veľkej nepriazni osudu, aj keď prvý polčas bol z našej strany celkom dobrý. Toto je Liga majstrov, FC Porto je veľký klub. Trpeli sme, ale som spokojný s tým, ako môj tím pracoval. Bojovali sme a nechali sme na ihrisku všetko.

Získali sme tri body, ktoré boli veľmi dôležité. Čo sa týka druhého polčasu, naozaj sme ho potrebovali viac kontrolovať. Zápasy v tejto súťaži si od vás zvyknú vyžadovať oveľa viac, ak chcete vyhrať," povedal tréner Xavi Hernandéz, ktorý sa vyjadril aj k zdravotnému stavu mužstva.

"Lewandowski striedal, pretože mal bolesti po súboji. Lamine nás tiež upozorňoval, že sa cíti zle a bolí ho žalúdok. Stiahli sme ho, pretože nemohol pokračovať. Ronald Araujo má len kŕče, uvidíme, koľko z nich bude môcť hrať cez víkend," dodal Xavi. Jeho tím čaká v nedeľu ligový zápas na pôde Granady.

Xavi Hernández Galéria fotiek (12) Xavi Hernandéz Zdroj: SITA/AP/Luis Vieira

Podľa domáceho obrancu Wendella odohralo mužstvo kvalitný duel a má na postup do ďalšej fázy tejto súťaže: "Opäť sme dokázali, že sme kolektívne veľmi silní. Proti Barcelone sme odohrali skvelých 90 minút a mali sme väčšie šance. Máme všetky predpoklady postúpiť zo skupiny, ale musíme predvádzať takého výkony až do konca."

V tejto súťaži nemôžete urobiť určité chyby

Kouč Sergio Conceicao pochválil tím, no podľa neho sa musia hráči sústrediť na každú minútu, ak chcú hrať na najvyššej úrovni: "V tejto súťaži nemôžete urobiť určité chyby, pretože budete potrestaní. To sa stalo práve nám, hoci sme do tohto zápasu dali všetko. Práca, odhodlanie, ambície a túžba vyhrať ďalší duel. To je to, čo teraz musíme urobiť.

Nie je toho veľa, čo by sme mohli povedať. Minulý rok sme začali dvoma prehrami, tento rok máme jednu. Musíme pokračovať ďalej a pokúsiť sa vyhrať ďalší zápas."

V ďalšom zápase H-skupiny skórovali Antverpy proti Šachtaru dvakrát v úvodnom polčase, náskok po góloch Arbnora Muju a Michela-Angeho Balikwishu však neudržali. V druhej časti sa presadil Jaroslav Rakickyj a dvakrát aj Danylo Sikan a hostia sa tešili z obratu i prvých bodov do tabuľky.

Nezmenila to ani penalta domácich z 90.+7 minúty, ktorú nepremenil kapitán Toby Alderweireld. Barcelona vedie skupinu so šiestimi bodmi. Porto a Šachtar majú po tri, Antverpy sú na nule.

Viac o téme: FC Barcelona FC Porto Liga majstrov Xavi Hernández Robert Lewandowski Ilkay Gündogan Ferran Torres