Slovensko sa konečne dočkalo víťazstva: Dôležitý triumf nás udržal v hre o postup na MS!

Slovenskí futsalisti sa tešia po strelení úvodného góluSlovenskí futsalisti sa tešia po strelení úvodného gólu Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

LEVICE - Slovenskí futsaloví reprezentanti sa dočkali vo svojom štvrtom zápase v elitnom kole kvalifikácie MS 2024 prvého víťazstva. V pondelok zdolali Nemecko v Leviciach 4:3 a posunuli sa v tabuľke C-skupiny na tretie miesto. Udržali si tak teoretickú šancu na postup.

Slováci potrebovali vyhrať a od začiatku zápasu sa snažili presadiť v útoku. Dlho však nedokázali nájsť dieru v defenzívnom tvare Nemecka, ktorý pracoval veľmi organizovane. Postupne si však mužstvo Mariána Berkyho začalo vytvárať šance a v 11. minúte Marek Belánik strelou z diaľky otvoril skóre duelu.

Slovenskí reprezentanti pokračovali ďalej v útočnom snažení a o sedem minút neskôr Daniel Čeřovský zvýšil na 2:0.

Daniel Čeřovský (Slovensko) sa Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Krátko po prestávke upravil Tomáš Drahovský už na rozdiel troch gólov.

Nemci začali hrať päť minút pred koncom vabank. V pätici bez brankára sa snažili znížiť. Podarilo sa im to v 36. minúte, keď Muhammet Sözer premenil penaltu. Slováci mali päť akumulovaných faulov a po žltej karte Martina Došu dostal súper ďalšiu penaltu. Sözer sa nemýlil a svojím druhým presným zásahom upravil na 2:3.

Brankár Marek Kušník však 65 sekúnd pred koncom strelou cez celé ihrisko dostal Slovensko opäť do dvojgólového vedenia. V závere dostali Nemci po faule Došu ďalšiu penaltu a Sözer dokonal hetrik.

Najbližšie sa slovenskí futsalisti predstavia v kvalifikácii vo štvrtok 14. decembra, keď o 21.05 h nastúpia vo Francúzsku.

Slovenský výber nikdy neštartoval na svetovom šampionáte. Na veľkom turnaji sa predstavil premiérovo až vlani. Na ME v Holandsku postúpil do štvrťfinále, v ktorom nestačil na Španielov a obsadil konečnú 8. priečku.

C-skupina /Levice/:

SLOVENSKO - Nemecko 4:3 (2:0)
Góly: 11. Belaník, 17. Čeřovský, 23. Drahovský, 39. Kušník - 36., 37. a 40. Sözer (všetky z pen.) Rozhodoval: Mladenovski (S. Mac.), ŽK: Belaník, Bačo, Kozár, Doša, Rick - Schulz, Ak

zostava SR: Kušník (Oberman) - Rick, Bačo, Kozár, Drahovský - Vaktor, Belaník, Směrička, Ostrák, Greško, Zaťovič, Doša, Čeřovský

hlasy po zápase /futsalslovakia.sk/:

Marián Berky, tréner SR: "Víťazstvo sa rodilo veľmi ťažko. Sme spokojní, lebo sme to Nemcom vrátili. Mohli sme to trochu viac ustáť, ale rozhodca ich vrátil späť do hry. Som rád za chlapcov, že sme to tým srdiečkom zvládli.

Povedali sme si, že ideme hrať pre Slovensko a bola tam česť a hrdosť. Bojovali sme až do konca a vyplatilo sa to. Stále máme ešte teoretickú šancu na postup. Záleží od výsledkov ostatných zápasov v skupine."

Marek Kušník, brankár SR: "Dôležitý triumf, pretože v Nemecku nám zápas nevyšiel a ani predtým v Chorvátsku. Verili sme, že dnes dokážeme vyhrať. Máme ešte teoretickú šancu na postup, no to už by bol zázrak. Budeme však bojovať minimálne o tretie miesto. Gól ma potešil, bol víťazný, ale je to jedno. Hocikto by ho dal, tešili by sme sa rovnako."