VIDEO Prvé zápasy, prvé body: Fantastická noc slovenských hokejistov v NHL

Juraj Slafkovský počas úvodného zápasu novej sezóny NHLJuraj Slafkovský počas úvodného zápasu novej sezóny NHL Zdroj: Profimedia

TORONTO - Traja slovenskí hokejisti bodovali v noci na štvrtok v šesťzápasovom programe zámorskej NHL.

Adam Ružička prispel asistenciou k víťazstvu Calgary nad Winnipegom 5:3, z asistencie a výhry svojho tímu v úvodnom zápase sezóny sa tešil aj Tomáš Tatar z Colorada, ktoré triumfovalo v Los Angeles 5:2. Gólovú prihrávku zaznamenal aj Juraj Slafkovský, ktorého Montreal prehral v Toronte 5:6 po samostatných nájazdoch.

Slafkovský nastúpil na krídle druhej formácie a na ľade odohral celkovo 15:25 minút. V zápase si pripísal aj dva plusové body, jednu strelu na bránku a tri bodyčeky. V 22. minúte sa zapojil do prečíslenia, v ktorom bekhendom posunul puk pred bránku na Alexa Newhooka, ktorý strelil svoj prvý gól v drese Canadiens.

Hostia síce viedli 2:0 aj 5:3, no napokon si v súboji dvoch historicky najúspešnejších klubov pripísali iba bod. "Sme skupina hráčov, ktorá sa nikdy nevzdáva," uviedol pre nhl.com útočník Mitch Marner, ktorý bol jediný úspešný strelec v samostatných nájazdoch.

"Bola to trochu horská dráha. Je výborné, že sme zvíťazili, no vieme o veľa veciach, ktoré musíme zlepšiť," poznamenal Matthews, ktorý dvomi gólmi v tretej tretine vyrovnal na 5:5. Pre Matthewsa to bol už druhý hetrik v úvodnom zápase sezóny, prvý dosiahol ako nováčik v roku 2015, keď strelili štyri góly Ottawe. Duel spestrila aj pästná výmena Ryana Reavesa s Arberom Xhekajom.

Tatar aj Ružička napodobnili Slafkovského

Ružička prihral na prvý gól Calgary v ročníku. V 13. minúte bol súčasť presilovkovej formácie a po jeho asistencii otvoril skóre Andrew Mangiapane. Slovenský útočník hral na poste centra štvrtej formácie, na ľade strávil 10:45 minút.

Tatar odohral za Colorado 9:55 min. a okrem asistencie si pripísal aj jeden hit a dva získané puky. Prvý bod v sezóne dosiahol počas hry domácich bez brankára, keď po jeho asistencii uzavrel skóre gólom do prázdnej bránky Miles Wood.

Prvý z mnohých - Connor Bedard strelil gól

Hráči Bostonu zdolali na domácom ľade Chicago 3:1. Dvomi gólmi sa v drese Bruins zaskvel český útočník David Pastrňák. Jediný gól hostí zaznamenal Connor Bedard, no jeho gól zo 6. minúty Blackhawks nepomohol.

Bruins, ktorí v uplynulom ročníku vytvorili suverénnym prvenstvom v základnej časti viacero rekordov, vstúpili do svojej jubilejnej 100. sezóny v NHL. Otvorili ju slávnostným ceremoniálom, na ktorom nechýbali klubové legendy Bobby Orr, Phil Esposito, Ray Bourque či Zdeno Chára.

Edmonton utrpel hrozivý debakel

Do novej sezóny víťazne vstúpili aj hráči Caroliny, ktorí si doma poradili s Ottawou 5:3. V ofenzívne ladenom zápase videli diváci celkovo 72 striel na bránku (42:30) i dva góly v oslabení (1:1).

Domáci viedli 3:1, no góly Parkera Kellyho a Tima Stützleho v tretej tretine priniesli priebežné vyrovnanie na 3:3. Napokon však Brady Skjei a Jacob Slavin vrátili Caroline náskok. "Páčila sa mi reakcia nášho tímu, takú som nevidel snáď päť rokov. Ukázalo sa, že ak nastane kritická situácia, tak ju dokážeme zvládnuť," povedal tréner "hurikánov" Rod Brind'Amour.

V zápase Vancouver - Edmonton zažiarili domáci útočníci Brock Boeser a J. T. Miller. Boeser prispel k vysokému víťazstvu Canucks 8:1 štyrmi gólmi, Miller nazbieral päť kanadských bodov za gól a štyri asistencie. Najproduktívnejší hráč uplynulej sezóny Connor McDavid prihral Leonovi Draisaitlovi na jediný gól hostí.

Útočník Vancouveru Brock Boeser Galéria fotiek (45) Útočník Vancouveru Brock Boeser (uprostred) stretlil dnes v noci štyri góly, na snímke oslavuje so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/Darryl Dyck/The Canadian Press

"Je to pre nás veľká lekcia. Škoda, že sa to udialo v prvom zápase sezóny. V ňom sme chceli dosiahnuť iný výsledok," povedal McDavid.

Oba tímy napokon siahli k výmene brankárov. Zatiaľ čo v prípade Oilers išlo o reakciu na nepriaznivý vývoj, za striedaním vancouverského Tkachera Demka bola jeho dehydratácia. "Nechcel ísť na striedačku, ale keď začal zvracať, tak som mu povedal ´musíš´," poznamenal tréner Vancouveru Rick Tocchet.

NHL - výsledky:

Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 5:4 pp a sn (0:1, 3:1, 2:3 - 0:0, 1:0)
Góly: 28. Gregor (Klingberg), 35. Matthews (Marner, Tavares), 40. Nylander (Klingberg, Tavares), 56. Matthews (Tavares, Rielly), 59. Matthews (Nylander), rozh. nájazd Marner - 4. Evans, 22. Newhook (SLAFKOVSKÝ, Dach), 45. Caufield (Matheson, Suzuki), 46. Newhook (Xhekaj, Dach), 52. Ylönen (Harvey-Pinard). Brankári: Samsonov - Allen, strely na bránku: 42:24.

Boston Bruins - Chicago Blackhawks 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 12. Frederic (Carlo, Poitras), 34. Pastrňák (Lucic), 60. Pastrňák (Marchand, McAvoy) - 6. Bedard (Hall, Donato). Brankári: Ullmark - Söderblom, strely na bránku: 33:21.

Carolina Hurricanes - Ottawa Senators 5:3 (0:1, 2:0, 3:2)
Goly: 23. Bunting (Aho, DeAngelo), 38. Teräväinen (Nečas, Skjei), 41. Staal (Martinook), 48. Skjei (Fast, Staal), 52. Slavin (Kotkaniemi, Jarvis) - 4. Joseph (Zub, Kelly), 46. Kelly (Joseph), 46. Stützle. Brankári: Andersen - Korpisalo, strely na bránku: 42:30.

Calgary Flames - Winnipeg Jets 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Góly: 13. Mangiapane (RUŽIČKA, Hanifin), 18. Weegar (Zadorov, Duehr), 34. Andersson (Lindholm), 59. Lindholm (Mangiapane), 60. Mangiapane (Huberdeau, Lindholm) - 15. Connor (Samberg, Pionk), 22. Iafallo (DeMelo, Lowry), 55. Scheifele (Morrissey). Brankári: Markström - Hellebuyck, strely na bránku: 22:37.

Vancouver Canucks - Edmonton Oilers 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)
Góly: 9. Garland (Pettersson, Juulsen), 12. Boeser (Miller, Di Giuseppe), 25. Boeser (Miller, Hronek), 28. Boeser (Pettersson, Kuzmenko), 32. Pettersson (Hughes, Miller), 46. Boeser (Hughes, Hronek), 47. Miller (Hughes, Pettersson), 55. Joshua (Lafferty, Höglander) - 29. Draisaitl (McDavid, Bouchard). Brankári: Demko (49. DeSmith) - Campbell (28. Skinner), strely na bránku: 32:27.

Los Angeles Kings - Colorado Avalanche 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)
Góly: 27. Grundström (Danault), 40. Byfield (Kopitar) - 8. MacKinnon (Rantanen, Drouin), 23. Makar (MacKinnon, Rantanen), 24. Rantanen (Toews, MacKinnon), 45. Rantanen (Johnson, Makar), 57. Wood, Colton, TATAR). Brankári: Talbot - Georgiev, strely na bránku: 36:37.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 45

Viac o téme: Vancouver Canucks Tomáš Tatar Boston Bruins Montreal Canadiens Colorado Avalanche Chicago Blackhawks Toronto Maple Leafs Calgary Flames David Pastrňák Auston Matthews Brock Boeser Adam Ružička J. T. Miller Juraj Slafkovský Connor Bedard