Kto je vaším favoritom? Najlepší atlét sveta vzíde z tejto jedenástky

Najlepší skokan o žrdi v histórii Armand DuplantisNajlepší skokan o žrdi v histórii Armand Duplantis Zdroj: SITA/AP/Philipp Schmidli/Keystone

MONTE CARLO - Najlepší skokan o žrdi v histórii Armand Duplantis môže byť tretíkrát najlepším atlétom sveta. Víťaz ocenenia udeľovaného Svetovou atletikou z rokov 2020 a 2022 nechýba v nominácii, kde sú aj ďalší svetoví rekordmani z tejto sezóny Ryan Crouser, Kelvin Kiptum a Jakob Ingebrigsten.

Zo skorších víťazov sa medzi jedenástku nominovaných, ktorých dnes zverejnila Svetová atletika, dostal ešte prekážkár Karsten Warholm. Ten sa po minuloročných zdravotných problémoch vrátil na svetový trón.

Majstrom sveta je aj Duplantis, ktorý dvakrát v sezóne posunul hranice ľudských možností vo svojej disciplíne. V hale vylepšil svetový rekord na 622 centimetrov a vo finále Diamantovej ligy na záver vonkajšej sezóny pridal ďalší centimeter.

Hneď na začiatku hlavnej sezóny prekonal svetový rekord guliar Crouser, ktorý v Budapešti napriek krvnej zrazenine v lýtku vyhral MS. Vo finále Diamantovej ligy ale podľahol americkému krajanovi Joeu Kovacsovi.

Naopak, až po nedeľnom maratóne v Chicagu si svetovým rekordom povedal o nominácii Keňan Kelvin Kiptum. Bežecké rekordy prekonával aj Nór Jakob Ingebrigtsen, ale tie svetové si zapísal len na nemajstrovských tratiach 2000 metrov a dve míle.

V nominácii je tiež majster sveta v hode oštepom Niradž Čopra z Indie, ktorý patrí k najväčším rivalom českej atletickej jednotky Jakuba Vadlejcha. Nechýba ani šprintérsky kráľ MS Noah Lyles alebo víťaz oboch chodeckých pretekov na svetovom šampionáte v Budapešti Álvaro Martín zo Španielska.

Rovnako ako pri európskej ankete sa presadil majster sveta a halový majster Európy v skoku do diaľky Miltiadis Tentoglu. Jedenástku dopĺňajú majster sveta v steeple Sufján El Bakkali a desaťbojársky šampión Pierce LePage.

Teraz budú hlasovať vedenie a funkcionári Svetovej atletiky aj verejnosť, ktorá môže vyjadriť svoje preferencie na sociálnych sieťach. Toto kolo hlasovania sa uzavrie 28. októbra a 14. novembra Svetová atletika oznámi päticu finalistov. Mená Svetových atlétov roka sa ľudia dozvedia 11. decembra.

Nominácia na ocenenie Svetový atlét roku 2023:

Ryan Crouser (USA/guľa), Níradž Čopra (India/oštep), Armand Duplantis (Švéd./tyč), Sufján El Bakkali (Mar./3000 m pred), Jakob Ingebrigtsen (Nór./1500 a 5000 m), Kelvin Kiptum (Keňa/maratón), Pierce LePage (Kan./desaťboj), Noah Lyles (USA, 100 a 200m), Álvaro Martín (Šp./chôdza), Miltiadis Tentoglu (Grét/diaľka), Karsten Warholm (Nor. /400 m a 400 m pr.)

Viac o téme: Armand Duplantis Ryan Crouser Jakob Ingebrigsten Kelvin Kiptum
  • Autor: © Zoznam/
  • Twitter/World Athletics
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy