Kontroverzné vylúčenie a šokujúca facka: Česi totálne vyhoreli v Albánsku!

Futbalisti Albánska oslavujú výhru nad ČeskomFutbalisti Albánska oslavujú výhru nad Českom Zdroj: SITA/AP/Franc Zhurda

TIRANA - Futbalisti Španielska zvíťazili vo štvrtkovom zápase 7. kola kvalifikácie ME 2024 nad Škótskom 2:0 a ostrovanov pripravili o prvé body v A-skupine. Albánsko sa priblížilo k postupu z E-skupiny po domácom triumfe nad Českom 3:0, Chorváti podľahli doma Turkom 0:1.

Českí futbalisti prehrávali v Tirane už po deviatich minútach. Albánci získali loptu na poliacej čiare, podnikli rýchly protiútok a Jasir Asani skóroval strelou z diaľky a uhla. V 40. minúte prišlo ku spornej situácii, Česi po dlhom centri vyhrali tri hlavičkové súboje v šestnástke a na konci akcie dostal loptu do siete Mojmír Chytil. Podarilo sa mu to však ramenom či rukou.

Rozhodcovia situáciu posúdili ako úmyselnú hru rukou a český útočník sa namiesto radosti z vyrovnávajúceho gólu musel porúčať z ihriska. Bola to totiž už jeho druhá žltá karta.

Jakub Brabec v súboji Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Franc Zhurda

Domáci v druhom polčase zužitkovali početnú výhodu a ďalšie dva góly pridal Taulant Seferi. Albánci tak vedú skupinu s 13 bodmi a v zostávajúcich dvoch zápasoch ich čakajú už len Moldavsko a Faerské ostrovy. Sú tak veľmi blízko k postupu. Ten sa o čosi vzdialil Čechom, ktorí s ôsmimi bodmi klesli na 3. miesto. Predbehlo ich Poľsko vďaka výhre na Faerských ostrovoch 2:0.

V I-skupine vyhralo Kosovo v Andorre 3:0 a pripísalo si prvý triumf v kvalifikácii. V súboji Bieloruska s hosťujúcim Rumunskom sa zrodila bezgólová remíza. Stretnutie medzi Izraelom a Švajčiarskom (12. októbra) odložili na 15. novembra. Dôvodom je vojenský konflikt medzi Izraelom a militantným palestínskym hnutím Hamas, ktorý prepukol minulú sobotu ráno.

Morata v šlágri spasil Španielsko

Prvý polčas v Seville bol v réžii domácich hráčov, ktorí mali úvodnú šancu už v 2. minúte. Ferran Torres sa dostal k zakončeniu, no tesne minul. Španieli držali loptu a súpera k ničomu nepúšťali. Po polhodine mohol otvoriť skóre Mikel Merino, ale jeho strela sa odrazila od vzdialenejšej žrde a prešla popred bránkovú čiaru.

Chvíľu na to dostal loptu do siete Álvaro Morata, no z ofsajdovej pozície. Hostia sa nedokázali presadiť a v závere polčasu prišli o kapitána Andrewa Robertsona, ktorý sa zranil.

Mikel Oyarzabal a Aaron Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Jose Breton

V druhom dejstve sa už tlačili dopredu aj Škóti a v 60. minúte dostali loptu do siete. Postaral sa o to Scott McTominay, ktorý zakrútil do bránky priamy kop z veľmi veľkého uhla. Do hry však vstúpil VAR a rozhodca Gözübüyük gól neuznal. O trinásť minút sa už skóre zmenilo, no na druhej strane. Jesus Navas odcentroval do vápna, kam si nabehol Álvaro Morata a hlavou poslal loptu k vzdialenejšej žrdi - 1:0. V 86. minúte poistil triumf domácich Oihan Sancet.

Škótsko napriek prehre vedie tabuľku, na konte má 15 bodov, o tri viac ako Španieli, tí však majú zápas k dobru. Tretie je desaťbodové Nórsko, ktoré podľa očakávania vyhralo na Cypre 4:0. Dva góly strelil hviezdny útočník Erling Haaland. Domáci sú stále bez bodu.

V D-skupine privítali Chorváti v Osijeku Turkov a po prvom polčase s nimi prehrávali 0:1. V 30. minúte našiel Salih Ozcan za obranou Barisa Yilmaza a ten spoza pokutového územia prehodil vybehnutého brankára. Gól následne odobril aj VAR. Domáci futbalisti len ťažko hľadali cestu k bránke súpera, turecká defenzíva hrala veľmi organizovane. Hostia si tesný náskok udržali až do konca a v tabuľke sa dostali na prvé miesto o tri body pred svojich súperov. Chorváti však odohrali o zápas menej.