Táto olympiáda bude ako nikdy predtým: Veľké zmeny, na hrách uvidíme množstvo nových športov

Prezident Thomas Bach počas zasadnutia MOV v IndiiPrezident Thomas Bach počas zasadnutia MOV v Indii Zdroj: SITA/AP/Rafiq Maqbool

LOS ANGELES - Päť nových, alebo znovu zaradených športov bude s najväčšou pravdepodobnosťou figurovať v programe olympijských hier v roku 2028 v Los Angeles.

Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru schválila v piatok na zasadnutí v Bombaji zaradenie kriketu, bejzbalu/softbalu, flag futbalu (nekontaktná verzia amerického futbalu), squashu a lakrosu. Otázne zostáva zaradenie boxu po viacerých kauzách predchádzajúcej strešnej svetovej federácie.

Prezident MOV Thomas Bach na tlačovej konferencii v indickej metropole potvrdil, že výkonný výbor prijal návrh organizátorov hier v Los Angeles a rozšíril portfólio odvetví pre hry 2028. Potvrdiť to však ešte musí hlasovaním plénum MOV na svojom pondelkovom zasadnutí, pripomenula agentúra AFP.

"Výber piatich nových športov je v súlade s americkou športovou kultúrou a svetu predstaví tamojšie ikonické športy. Vďaka nim budú olympijské hry LA 2028 jedinečné," povedal Bach.

Prezident Thomas Bach počas Galéria fotiek (4) Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Rafiq Maqbool

Pre squash a flag futbal to bude premiéra pod piatimi kruhmi. Kriket sa do programu letných hier vráti po 128 rokoch, naposledy olympijské medaily v tomto odvetví rozdávali ešte v roku 1900. "Bol by to veľmi dôležitý míľnik, ak by sa kriket opäť objavil na olympijských hrách," povedal ešte pred hlasovaním exekutívy Greg Barclay, šéf Medzinárodnej kriketovej federácie.

Bejzbal a softbal už boli na OH viackrát, lakros sa predstaví po tretí raz po St. Louis 1904 a Londýne 1908.

Box zatiaľ nefiguruje v programe

V Los Angeles sa opäť počíta aj s moderným päťbojom a so vzpieraním. Naopak, mimo programu pre rok 2028 zatiaľ zostáva box. MOV totiž zatiaľ oficiálne neuznal nový medzinárodný riadiaci orgán tohto športu po tom, čo v roku 2019 pozastavil činnosť Medzinárodnej boxerskej asociácie a v tomto roku  ju zo svojich radov vylúčil.

Dôvodom boli netransparentné rozhodovanie, porušovanie etických pravidiel, či pochybné financovanie. Na OH v Paríži 2024 bude box pod kuratelou špeciálnej pracovnej skupiny MOV, otázna je zatiaľ jeho budúcnosť v Los Angeles. "Box chceme mať určite v programe hier," vyhlásil však v piatok Bach.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4

MOV na štvrtkovom zasadnutí v Bombaji oficiálne suspendoval Ruský olympijský výbor (ROV). Dôvodom je, že ROV v štyroch anektovaných regiónoch vytvoril svoje pobočky a narušil tak územnú celistvosť Ukrajinského olympijského výboru. ROV prijal 5. októbra do svojich radov ako regionálne organizácie výbory v Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Záporožskej oblasti, ktoré Rusko formálne pripojilo k svojmu územiu v roku 2022.

Olympijský orgán však ešte musí rozhodnúť o tom, či ruskí a bieloruskí športovci budú môcť súťažiť ako neutrálni na budúcoročných hrách v Paríži a na ZOH v Miláne a Cortine v roku 2026. Bach uviedol, že zrušenie suspendácie ROC je v nedohľadne. "Vyhradzujeme si právo pozvať jednotlivých neutrálnych športovcov s ruským pasom. To znamená, že udelenie trestu pre ROV na to nebude mať žiaden vplyv," vyhlásil šéf MOV.      

Výbor pôvodne zakázal účasť Rusku a Bielorusku na medzinárodných športových podujatiach po tom, ako Moskva vo februári 2022 napadla Ukrajinu. Pred niekoľkými mesiacmi však športovým federáciám odporučil, aby Rusom a Bielorusom umožnili návrat, a to ako neutrálnym športovcom a za prísnych podmienok. Toto odporúčanie sa však netýka ich účasti na OH v Paríži 2024 a na ZOH v Miláne a Cortine 2026.

Viac o téme: Squash Bejzbal OH Thomas Bach MOV Kriket Olympijské hry OH 2028 Softbal Lakros OH 2028 Los Angeles Flag futbal
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy