Kandidátov je viacero: MOV na budúcoročnom zasadnutí oznámi hostiteľov ZOH 2030 a 2034

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Laurent Gillieron/Keystone

LAUSANNE - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v nedeľu rozhodol, že na budúcoročnom zasadnutí oznámia hostiteľské krajiny zimných olympijských hier v rokoch 2030 a 2034. Komisia MOV má teraz právomoc navrhnúť preferovaných kandidátov, ktorých musia potvrdiť všetci členovia olympijského hnutia.

O rok 2030 zatiaľ prejavili záujem Francúzsko, Švajčiarsko a Švédsko, zatiaľ čo hostitelia z roku 2002 Salt Lake City by chceli usporiadať hry v roku 2034. Japonské Sapporo odstúpilo od kandidatúry na rok 2030 pre aféru okolo hier v Tokiu 2020. Kanadský Vancouver odstúpil pre finančnú neistotu.

Hostiteľa hier v roku 2030 mali pôvodne zvoliť na zasadnutí v Bombaji, ale toto hlasovanie nakoniec odložili z dôvodu preskúmania klimatickej otázky. MOV v piatok uviedol, že len desať krajín by bolo schopných usporiadať ZOH do roku 2040. V súčasnosti zostáva 15 krajín, dve v Amerike, osem v Európe a päť v Ázii. Informovala agentúra DPA.

Viac o téme: Medzinárodný olympijský výbor OH 2030 OH 2034
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy