Šéfka dvíha varovný prst: Do úvahy musíme zobrať každé porušenie Olympijskej charty

Kolinda Grabarová KitarovičováKolinda Grabarová Kitarovičová Zdroj: TASR - Martin Baumann

BOMBAJ - Šéfka komisie Medzinárodného olympijského výboru pre výber organizátorov OH Kolinda Grabarová-Kitarovičová označila rastúcu politizáciu športu za problém.

Výbor upozornil, že krajiny, ktoré v minulosti vylúčili zahraničných športovcov zo svojich podujatí z politických dôvodov, môžu mať problém v prípade záujmu o organizáciu olympijských hier. MOV ani Grabarová-Kitarovičová neoznačili počas 141. zasadnutia výboru v indickom Bombaji konkrétne krajiny.

"Sme svedkami čím ďalej väčších vládnych obmedzení ohľadom účasti športovcov na medzinárodných podujatiach," citovala bývalú chorvátsku prezidentku agentúra AP. Záujem o organizáciu hier v roku 2036 prejavili Poľsko a Indonézia.

Prvá menovaná krajina zakázala na tohtoročných Európskych hrách účasť Rusov, Indonézii odobrala Medzinárodná futbalová federácia organizáciu svetového šampionátu futbalistov do 20 rokov, keďže moslimská krajina odmietla účasť Izraela. O olympiádu v roku 2036 má záujem aj India.

"Komisia musí vziať do úvahy akékoľvek porušenie Olympijskej charty v každej fáze tejto diskusie," povedala ďalej Grabarová-Kitarovičová. Organizátora OH 2036 vyberú v roku 2026 alebo 2027, tento proces je historicky druhý podľa nových pravidiel.

Tie zamedzujú verejným kampaniam a sporným hlasom, uchádzači spolupracujú s príslušnou komisiou MOV a najvhodnejšieho kandidáta predstaví ostatným členom výkonná rada. Tak to bolo v prípade hostiteľa OH 2032, ktorým sa stalo austrálske Brisbane.

MOV schválil v nedeľu aj návrh vybrať hostiteľov ZOH 2030 a 2034 na budúci rok. O zimnú olympiádu 2030 zatiaľ prejavili záujem Francúzsko, Švajčiarsko a Švédsko, zatiaľ čo hostitelia z roku 2002 Salt Lake City by chceli usporiadať ZOH v roku 2034. Tí sú v prípade potreby schopní hostiť aj skoršiu edíciu.

Viac o téme: OH MOV Kolinda Grabarová-Kitarovičová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy