Vstup do bojov o európsky šampionát nám nevyšiel: Ukrajina bola nad sily Slovenska

Hádzanárky SlovenskaHádzanárky Slovenska Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

MIELEC - Slovenské hádzanárky vstúpili do kvalifikácie ME 2024 prehrou. Ukrajine podľahli v nedeľňajšom zápase 20:25 a v tabuľke druhej skupiny im tak patrí posledné štvrté miesto. Ich súperkám, ktoré hrali domáci duel v poľskom Mielci v dôsledku vojenskej situácie v ich krajine, patrí druhá priečka.

Slovenky boli vo vedení len na začiatku zápasu, jednogólový náskok udržali do štvrtej minúty a inkasovali po vylúčení Barbory Königovej. Ich súperky si vypracovali trojgólový náskok, ktorý postupne zvyšovali, najlepšia strelkyňa v ich družstve bola Diana Dmitrišinová s piatimi presnými zásahmi a jednou premenenou sedmičkou.

Zverenky trénera Jorgeho Duenasa tak nenadviazali na predošlé súťažné stretnutie s týmito súperkami. V marci 2021 ich zdolali v kvalifikačnom zápase MS 31:28. Slovensko čaká najbližší duel vo februári proti Nemecku. Jeho úvodný zápas (11.10.) s Izraelčankami odložili pre politickú situáciu v Izraeli na neurčito.

Z ôsmich skupín postúpia na ME 2024 prvé dve družstvá a štyri najlepšie tímy na tretích miestach. V ich prípade sa do úvahy budú brať len výsledky proti prvým dvom v skupine.

Slovenky išli v úvode do vedenia 1:0, ale súperky ešte v prvej desaťminútovke otočili vývoj a získali náskok (4:1). Po necelej štvrťhodine hry prišla do bránky Oláhová namiesto Ivanicjovej a jej spoluhráčky postupne zmazali manko. Záver prvého polčasu zvládli lepšie Ukrajinky, ktoré predviedli dve trojgólové šnúry, medzi ktoré sa vklinil len presný zásah Bízikovej.

V druhom dejstve prišlo dosť vylúčení. Slovenky sa nedokázali dostať na kontakt so súperkami, ktoré viackrát podržala brankárka Saltaniuková. Ukrajina sa v útoku presadzovala ľahšie a dostala sa aj do šesťgólového vedenia. Slovenky v úplnom závere už len mierne skorigovali rozdiel.

prvý zápas:

Ukrajina - SLOVENSKO 25:20 (14:9)
najviac gólov Ukrajiny: Dmitrišinová 5/1, Naumenková 4, Andrijčuková 4/2 - zostava a góly SR: Ivanicjová, Oláhová - Dmytrenková, Popovcová 3, Bíziková 2/1, Pénzesová, Pócsíková 3, Bujnochová 2, Holejová 2, Rajnohová 3, Habánková, Bačenková, Ščípová 1, Vargová, Trúnková 3, Königová 1. Rozhodovali: Backovič a Palačkovič (obaja Slov.), vylúčenia: 5:4, 7m hody: 3/3 - 1/3, 300 divákov

hlasy po zápase /zdroj: Slovenský zväz hádzanej/:

Peter Pčola, asistent trénera SR: "Mali sme slabší začiatok. V prvom polčase sme sa nevedeli dostať do hry. Potom sme zlepšili hru vrátane obrany, ale dvadsať strelených gólov je veľmi málo. Hra v útoku nám viazla. Z môjho pohľadu sme urobili veľa technických chýb a zahodili sme nejaké šance. Je to prakticky len polčas, v kvalifikácii sa hrá viac zápasov."

Katarína Pócsíková, krídelníčka SR: "Myslím si, že to bol duel dvoch rozdielnych polčasov. Nasadenie bolo v poriadku, ale nepremieňali sme šance a bolo tam veľmi veľa technických chýb. V niektorých fázach to bolo unáhlené, nepripravovali sme si pozície do vyložených šancí a strácali sme lopty."