Hralo sa len na jednu bránu: Portugalci deklasovali Bosnu, Island rozobral trpaslíka

Na snímke portugalský hráč Cristiano Ronaldo v zápase J-skupiny kvalifikácie ME 2024 vo futbale Bosna a Hercegovina - Portugalsko v pondelok 16. októbra 2023Na snímke portugalský hráč Cristiano Ronaldo v zápase J-skupiny kvalifikácie ME 2024 vo futbale Bosna a Hercegovina - Portugalsko v pondelok 16. októbra 2023 Zdroj: TASR/AP/Armin Durgut

SARAJEVO - Futbalisti Portugalska si v stretnutí 8. kola kvalifikácie ME 2024 poľahky poradili s Bosnou a Hercegovinou na jej pôde 5:0 a v J-skupine majú naďalej plný počet bodov.

V druhom pondelkovom stretnutí súperov Slovákov v boji o európsky šampionát Island neumožnil Lichtenštajnsku získať prvé body a zvíťazil doma 4:0.

Portugalčania si síce v stretnutí proti Slovensku (3:2) vybojovali miestenku na ME, no ani v Zenici nič nevypustili. Tréner Roberto Martínez urobil oproti piatku iba mierne zmeny. V základnej zostave nechýbal kanonier Cristiano Ronaldo a postaral sa o úvodné dva presné zásahy.

V 5. minúte premenil pokutový kop a v 20. minúte sa tesne vyhol ofsajdovej pasci a zužitkoval prihrávku od Joaoa Felixa. Hráč FC Barcelona, ktorý v útočnej formácii nahradil Goncala Ramosa,  potom v 41. minúte aj sám skóroval a zavŕšil strelecký plodný polčas Portugalčanov, ktorí všetky presné zásahy zaznamenali v prvej štyridsaťpäťminútovke.

J-skupina:
Bosna a Hercegovina - Portugalsko 0:5 (0:5)
Góly: 5. a 20. Ronaldo (prvý z 11 m), 25. Fernandes, 32. Cancelo, 41. Joao Felix, ŽK: Hadžikadunič, Kolašinac (obaja BaH)

Bosna a Hercegovina: Šehič (72. Vasilj) - Dedič, Barišič (72. Gojkovič), Hadžikadunič, Kolašinac - Pjanič, Cimirot - Stevanovič (65. Hamulič), Rahmanovič (46. Hadžiahmetovič), Demirovič (46. Gazibegovič) - Džeko

Portugalsko: Costa - Dalot, Dias, Inacio, Cancelo - Fernandes (79. R. Neves), Danilo, Otavio (85. J. Neves) - Ronaldo (65. Diogo Jota), Joao Felix (79. Vitinha), Leao (65. Neto)

Island - Lichtenštajnsko 4:0 (2:0)
Góly: 22. G. Sigurdsson (z 11 m), 44. Finnbogason, 49. G. Sigurdsson, 63. Haraldsson, ŽK: Óskarsson - Marxer, Sale

Island: Ólafsson - Sampsted, Ingason, Pálsson, Finnsson - Willumsson (57. Anderson), Traustason (80. Gunnarsson), G. Sigurdsson (57. Johannesson) - Haraldson, Finnbogason (57. Óskarsson), Thorsteinsson (80. Gudjohnsen)

Lichtenštajnsko: B. Büchel - Martin Marxer, Wieser, Traber - Maier (71. Netzer), Lüchinger (75. Beck), M. Büchel (71. Lorenz), Sele, Göppel - Hasler (90. Notaro), Salanovič (90. Kindle)