VIDEO Prvý slovenský gól v sezóne: Ružička hviezdou zápasu! Učebnicová strela a to nie je všetko

Útočník Calgary Adam Ružička oslavuje gólÚtočník Calgary Adam Ružička oslavuje gól Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

WASHINGTON - Útočník Adam Ružička sa stal prvým Slovákom, ktorý sa v novej sezóne NHL zapísal do streleckej listiny. Pripísal si navyše aj asistenciu. Calgary však v noci na utorok prehralo na ľade Washingtonu 2:3 po nájazdoch.

Ružička otvoril skóre duelu v 5. minúte a v zámorskej súťaži sa tak presadil prvýkrát od 4. decembra 2022. Vyhlásili ho za tretiu hviezdu zápasu. V 18. min asistoval pri presilovkovom presnom zásahu, o ktorý sa postaral Dillon Dube a Flames viedli už 2:0. Ružička odohral za hostí 15:07 minúty a okrem dvoch bodov si pripísal aj mínusový bod.

"Na to, že sme hrali na ľade súpera, bol to z našej strany celkom dobrý zápas. Odohrali sme tri stretnutia a každým duelom sme sa zlepšovali. Práve to chceme vidieť aj naďalej. Spôsobom, akým sme hrali, sa chceme prezentovať aj v ďalších stretnutiach," uviedol pre nhl.com tréner hostí Ryan Huska.

Noah Hanifin získal dve asistencie a v tejto sezóne ich má na konte už štyri v troch zápasoch. Je šiestym obrancom v histórii Flames, ktorý zaznamenal asistenciu v každom z prvých troch duelov tímu. Zároveň prvým od sezóny 2014/15, keď sa to podarilo Markovi Giordanovi. Calgary v treťom stretnutí druhýkrát prehralo.

Fehérváry odohral vyše 17 minút

Domáci v priebehu druhej tretiny vyrovnali a v samostatných nájazdoch ako jediný rozvlnil sieť Jevgenij Kuznecov. V drese Capitals nastúpil v druhej obrannej formácii Martin Fehérváry. Na ľade strávil 17:38 minúty, zaznamenal tri hity a jednu strelu na bránku. Washington si v druhom zápase sezóny pripísal prvé víťazstvo.

Prvý gól v profilige strelil Matthew Phillips a pridal k tomu aj asistenciu. Útočník prestúpil do tímu pred sezónu, predtým pôsobil práve v Calgary: "Bolo to zaujímavé, že hneď druhý zápas v sezóne sme hrali s Flames. Mám šťastie, že môžem hrať s takými úžasnými hráčmi. Bol to skvelý duel."

Prvý súťažný triumf si na poste trénera pripísal Spencer Carbery, ktorý 30. mája nahradil Petra Laviolettea. "Nebol to pre nás ľahký zápas. Mal som pocit, že sa snažíme dostať súpera pod tlak a otočiť duel," uviedol kouč Washingtonu.

Útočník Calgary Adam Ružička Galéria fotiek (16) Adam Ružička s pukom pred brankárom Kuemperom Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

Brankár James Reimer nastúpil na prvý duel za Detroit a pomohol mužstvu k víťazstvu 4:0 na ľade Columbusu čistým kontom s 23 zákrokmi. Tridsaťpäťročný Kanaďan podpísal zmluvu s Red Wings v lete, keď v minulej sezóne pôsobil v drese San Jose Sharks. Je tretím brankárom, ktorý vo svojom debute za Detroit neinkasoval gól. Ďalšími boli Ville Husso (14. októbra 2022) a Dave Gatherum (11. októbra 1953).

"Som šťastný, štatistiky sú pekné a je naozaj výnimočné dosiahnuť čisté konto vo svojom prvom zápase. Chlapci mi veľmi pomohli, bolo pôsobivé, ako bojovali počas duelu," konštatoval Reimer ,pre ktorého to bolo 29. čisté konto v profilige.

Za hostí sa presadili Michael Rasmussen, Dylan Larkin, Andrew Copp a prvý gól zaznamenal Shayne Gostisbehere. Útočník Alex DeBrincat si pripísal asistenciu, čím získal päť bodov v prvých troch zápasoch (3+2) po príchode z Ottawy. Stal sa druhým hráčom za 30 rokov, ktorý začal svoju kariéru v Detroite s piatimi bodmi. Naposledy sa to podarilo Thomasovi Vanekovi, ktorý v sezóne 2016/17 zaznamenal dva góly a tri asistencie.

Florida konečne uspela

Finalista minulej sezóny z Floridy sa dočkal v treťom zápase prvého víťazstva, keď uspel proti New Jersey Devils 4:3. Sam Reinhart prispel dvoma gólmi, pridali sa k nemu aj Carter Verhaeghe a Niko Mikkola. Brankár Sergej Bobrovskij dosiahol 106. víťazstvo za Panthers a vyrovnal Johna Vanbiesbroucka na druhom miesto v počte triumfov. Roberto Luongo je na prvom mieste (230).

"Som spokojný s víťazstvom, viedli sme 4:0, no v závere sa dostali do menších problémov pre vylúčenia," povedal tréner hostí Paul Maurice.

Toronto nedokázalo potvrdil predošlé dve domáce víťazstvá a v treťom súboji sezóny nestačilo na Chicago 1:4. Za Maple Leafs sa nepresadil Auston Matthews, ktorý vstúpil do sezóny dvoma hetrikmi v prvých dvoch dueloch. Za hostí prvýkrát nebodovala ani draftová jednotka Connor Bedard. Výrazný podiel na triumfe Blackhawks má švédsky brankár Arvid Söderblom, ktorý predviedol 34 zákrokov.

Lukas Reichel a John Galéria fotiek (16) Lukas Reichel (27) s pukom na čepeli, naháňa ho John Klingberg Zdroj: SITA/AP/Nathan Denette/The Canadian Press

"Arvid nám pomohol, najmä v závere zápasu. Je pre nás veľmi dôležitý. Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas počas celých 60 minút. Chlapci predviedli veľké úsilie, čo bolo dôležité proti takému kvalitnému tímu," povedal kouč Chicaga Luke Richardson.

Za hostí sa presadili MacKenzie Entwistle, Corey Perry, Tyler Johnson a Taylor Raddysh. Dve asistencie si pripísal Andreas Athanasiou. Jediný gól Maple Leafs strelil John Tavares, ktorý vyrovnával na 1:1. Do zostavy Blackhawks sa vrátil Taylor Hall, ktorý mal pôvodne absentovať dlhšie.

Ťažko vybojované víťazstvo Rangers

New York Rangers zdolal Arizonu Coyotes 2:1. Brankár Igor Šesťorkin zneškodnil 26 zákrokov a aj trestné strieľanie Jasona Zuckera v 55. minúte duelu. Chris Kreider otvoril skóre zápasu, keď sa presadil aj v treťom stretnutí za sebou. Clayton Keller vyrovnal počas presilovej hry, ale Vincent Trocheck rovnako v početnej výhode rozhodol o triumfe. "Bolo to ťažko vybojované víťazstvo. Oni hrajú tvrdo a majú mladý tím," skonštatoval tréner domácich Peter Laviolette.

Spokojný bol napriek prehre aj kouč Andre Tourigny: "Bol to naozaj dobrý zápas. V prvých dvoch tretinách a aj na začiatku tretej to bolo z našej strany dobré. Po tom, čo sa súper dostal do vedenia 2:1, sa mi nepáčila naša odpoveď."

NHL - sumáre:

Columbus Blue Jackets - Detroit Red Wings 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)
Góly: 9. Gostisbehere (Veleno, Määttä), 28. Rasmussen (Compher), 32. Larkin (DeBrincat, Seider), 33. Copp (Raymond, Walman). Brankári: Martin - Reimer, strely na bránku: 23:28.

New Jersey Devils - Florida Panthers 3:4 (0:2, 0:1, 3:1)
Góly: 44. Haula (J. Hughes, Bratt), 49. McLeod (Haula, Holtz), 58. Bratt (Hamilton) – 4. Reinhart (Rodrigues, Barkov), 14. Verhaeghe (Tkachuk, Mahura), 32. Mikkola (Tkachuk, Kulikov), 41. Reinhart (Ekman-Larsson, Barkov). Brankári: Vaněček - Bobrovskij, strely na bránku: 34:30.

New York Rangers - Arizona Coyotes 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 15. Kreider (Zibanejad, Kakko), 49. Trocheck (Panarin, Fox) – 25. Keller (Schmaltz, Cooley). Brankári: Šestorkin - Ingram, strely na bránku: 28:27.

Toronto Maple Leafs - Chicago Blackhawks 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)
Góly: 26. Tavares (Nylander, Giordano) – 23. Entwistle (Athanasiou, Katchouk), 35. Perry (Vlasic, Jones), 38. Johnson (Athanasiou, Korchinski), 60. Raddysh. Brankári: Woll - Söderblom , strely na bránku: 35:31.

Washington Capitals - Calgary Flames 3:2 pp a sn (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 27. Phillips (Milano), 30. McMichael (Phillips, Carlson), rozh. nájazd Kuznecov – 5. RUŽIČKA (Hanifin, Dube), 18. Dube (Hanifin, RUŽIČKA). Brankári: Kuemper - Markström, strely na bránku: 23:40.

Slováci v akcii:
Adam Ružička (Calgary)              15:07 1 1 2 -1 1 0
Martin Fehérváry (Washington)       17:38 0 0 0  0 1 0
/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 16

Viac o téme: Washington Capitals New York Rangers Florida Panthers Detroit Red Wings New Jersey Devils Chicago Blackhawks Columbus Blue Jackets Toronto Maple Leafs Calgary Flames Arizona Coyotes Martin Fehérváry Auston Matthews Adam Ružička Connor Bedard