Tragédia, aká nemá vo svete miesto: Belgicko navrhlo riešenie po teroristickej dráme v Bruseli

Duel Belgicka so Švédskom sa po streľbe v Bruseli nedohralDuel Belgicka so Švédskom sa po streľbe v Bruseli nedohral Zdroj: SITA/AP/Geert Vanden Wijngaert

BRUSEL - Belgická futbalová federácia navrhne neodohrať druhý polčas duelu kvalifikácie ME 2024 proti Švédsku a uznať polčasovú remízu 1:1 za konečný výsledok.

Podľa výkonného riaditeľa RBFA Manua Leroya je to najspravodlivejšie riešenie, aj keď by to v konečnom účtovaní znamenalo stratu prvenstva v skupine na úkor Rakúska.

Duel v pondelok večer prerušili v priebehu polčasovej prestávky po teroristickom útoku neďaleko štadióna v Bruseli, pri ktorom zahynuli dvaja fanúšikovia Švédska.

"Polčasový stav 1:1 by sa mohol uznať ako konečný výsledok. Oslovím UEFA, švédsky aj rakúsky zväz, aby sa veci posunuli týmto smerom. V určitom bode majú prevládať etika a morálka," vyhlásil Leroy podľa agentúry DPA. Európska futbalová únia zatiaľ o osude zápasu nerozhodla.

Švédska futbalová federácia uviedla, že posledný zo zhruba 650 švédskych fanúšikov opustili pod policajným dohľadom štadión okolo štvrtej hodiny rannej spoločne s niekoľkými členmi federácie. Všetky hotely, kde boli švédski priaznivci ubytovaní, boli pod policajným dohľadom.

"Spolupráca medzi fanúšikmi, federáciami a úradmi v tejto extrémne stresujúcej situácii prebehla veľmi dobre," uviedol bezpečnostný šéf švédskeho zväzu Martin Fredman.

Belgičania mali už pred stretnutím istý postup, so 16 bodmi figurujú na čele F-skupiny. Na šampionát pocestujú aj Rakúšania, ktorí majú po pondelkovom víťazstve v Azerbajdžane (1:0) na konte rovnaký počet bodov.

Belgicko môže mať ešte k dobru prípadný druhý polčas stretnutia so Švédskom. Konečná priečka v tabuľke ovplyvní nasadenie do košov pri žrebe skupín ME.

Viac o téme: UEFA Belgicko Švédsko EURO Kvalifikácia ME 2024
  • Zdroj: TASR, ČTK